işsizlik

john overmars
kötü bir durum.bir kere statünüz yok.toplumun değer yargısında işsiz yaftası almak sanki engelliymiş gibi hissetmenize neden olabilir.basit iş büyük iş diye bir şey yok.asgari ve biraz üstü sigortalı herhangi bir iş bile bulmak için kırk takla atmak gerekiyor.yeni mezunken deneyim ararlar.bazen şartlar uyar yine de dönüş olmaz.modern dünyada yüksek statü iyi bir maaş ve sosyal hayatta hem özel hayatta sizin vizenizdir maalesef düzen böyle.işsiz olunca mülteci gibi hisseder insan kendini.herkesin şikayet ettiği beyaz yakaya bile tabii değilsiniz.özellikle erkek olarak işsiz olmak yoksunuz demektir.siz aslında yoksunuz ve bir hiçsiniz.iş aramak ayrı bir sıkıntı.o ayrı bir stres.

ya gerçekten iş bulabileceğiniz bir bölüm okuyun.ya staj yapın çokça.ya da arayın umutsuzca.zaten yeterince kalifiye ve deneyim sahibi olsam dicem öylesini de tanıyorum.adam işten atıldı.8 aydır iş arıyor şimdi kpss'ye hazırlanıyor.e haliyle insan iyice bunalıyor.bu buhranda.o bile iş bulamıyorsa ben nasıl bulucam iş diyor insan.en basit işe bile dönüş olmuyor.onu söyleyebilirim.bazen sadece arıyor insan o kadar.ama bu arayış aslında boşluğa kurşun atmak gibi bir şey.başka bir şey değil.sadece sinir bozucu.

akrabalar dır dırı dır.akraba derken aileden bahsetmiyorum.bizzat akrabaların bir kısmı dırdırırdır arayıp hikaye anlatırlar.yani sözün özü aramaya inanıyorsanız.arayın.cv hazırlama konusunda epeği deneyim kazanıyor, nerelerin fake nerelerin kurumsal nerelerin gerçekten söyledikleriyle istedikleri arasında örtüşme olup olmadığını görüyorsunuz.

hepsi bu.sonrası yok.
sipraleks
hayatımın bir döneminde 1 yıl süreyle katıldığım statüdür. benim açımdan keyifliydi ama mahalle baskısı gir işe sigortan olsun mottosu ile sadece 1 sene sürebildi.
john overmars
Kaptanın seyir defteri.askerliğimin üzerinden 14 ay geçti.arada freelance çevirmenlik bi süre oyaladı ama kalıcı olmadı.çok basit iş olsa razıyım.öyle seçici olmaktan vazgeçeli epeği zaman oldu. Bir de yakın akrabalara iş arıyorum dediğimde neden tefeciye borcum varmış da paraya ihtiyacım varmış gibi davranuyorlar bilmiyorum.sıcak paraya ihtiyacım yok.çok şükür ailemin belli bir birikim ve geliri var.şu an her normal insan gibi sigortamın yatması lazım.düzenli maaşla hesabımı kitabımı gelirimi giderimi düzene sokmam lazım.bana sektörümle ilgili sağlam referans lazım. Akrabalardan biri bugün bir tür komisyonculuk önerdi belli bir sürede belli insanı ikna karşılığında.bir yakınları öyle bir adam arıyormuş.ama öyle düşündüğünüz gibi bir şeY DEĞİL.SI.yani anlamıyorum.garip gatip öneriler yerine ger
Ek bir referans ya da fırsat aradığım fantastik kısa vadeli cvme bile katkı sağlamayacak şeyler değil.
john overmars
bir hayat tarzı olmak üzere.keşke mühendislik okuyacak kapasitem olsaydı diyorum bazen.bir süre sonra kronik bir hal alıyor.işin kötü tarafı en azından iyi yapabildiğiniz bir şey var ama o işi yapmanıza olanak olmayabiliyor.sonra çıta düşürüyorsun yine ortada bir şey olmuyor.
sipraleks
zor bir dönemdir. işsizlik yaşadığınızda sizi mahveden çevre baskısıdır. çok paranız olsa da sosyal imkanlarınız harika olsa da eğer bir işiniz yoksa çevreden "ne iş yapıyorsun" baskısı gelir. toplum normlarına göre sabah 8 de evden çıkıp akşam dönmelisiniz. freelance çalışsanız dahi çevrenize anlatamazsınız.
bonnie
insanın gurur ve onuruyla oynandığını düşündüğü, hayatı sorguladığı bitmek bilmez gibi gelen süreç.

işsizlik parasızlık demektir ki para bu düzenin nefesidir. öyle boğulur gider insan. lanet olasıca.

john overmars
Tekrar kaldığı yerden devam edendir.beceremediğin işte anca 10 12 gün dayanabiliyor insan.biri hariç somurtan iş arkadaşları ve patronun garip bakışları arasında geçen bir dönem bitti.