mustafa kemal atatürk

olacak o kadar
Atamızın boyu 1.74, kilosu ise 75 civarıydı. 42 numara ayakkabı giyiyordu. Ayakkabıları genelde siyah rugan dı. Atatürk'ün de TC kimlik numası: 10000000146. Aslında bu, birinci sıradaki TC kimlik numarası. Sondaki 46, güvenlik amacıyla, sistem tarafından otomatik konulmuş. Atatürk'ün en sevdiği yemek, etsiz kuru fasulye ile pilavdı. Kahveyi de çok seviyordu. Günde 10-15 fincan Türk kahvesi içiyordu. Atatürk'ün tüm gömlekleri beyazdı. Takım elbiselerinin modelini kendisi çiziyordu. Lacivert rengi sevmezdi. Bu nedenle gardırobunda laciverte yer yoktu. Atatürk'ün “Foks” adında bir köpeği vardı. Atamız Foks'u Yalova kaplıcalarına gittiği bir gün, seyyar bir fotoğrafçıdan 50 liraya satın almış. Foks öldükten sonra doldurulup mumyalanmış. Halen de "Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi"nde sergileniyor. Atatürk spor yapmayı çok severdi. Düzenli ata binerdi, yüzerdi ve bilardo oynardı. Mustafa Kemal, çok kitap okuyan biriydi. Yüzlerce kitabı vardı. Ancak en sevdiği kitap, Reşat Nuri Güntekin'in Çalıkuşu adlı romanıydı. Öyle ki, kitabı sürekli yanında taşırdı ve zaman zaman rastgele bir sayfa açıp okurdu. Atamız 44 sayfalık bir geometri kitabı yazdı. Bugün kullandığımız üçgen, dörtgen, çap, artı, eksi, bölü, oran gibi Türkçe kelimeleri Atatürk buldu. Atatürk'ün bu kitap dışında 13 kitabı daha var. Mustafa Kemal; Medeni Bilgiler, Karlsbad Hatıraları, Bölüğün Muharebe Eğitimi gibi hem askeri hem de toplumsal konularda kitaplar yazdı. Atatürk isminde bir çiçek vardı. Rivayete göre, Atamız çok seviyor diye bu ismi koymuşlar. Bir başka iddiaya göre ise Meksika kökenli çiçeği Türkiye'de yetiştiren bitkibilimciler çiçeğe Atatürk ismini verdi. Mustafa Kemal Atatürk, son söz olarak, “Aleykümselam” dedi. Anlatılanlara göre, Atatürk, doktoruna dikkatle baktı ve “Aleykümselam” dedi. Ardından girdiği komada 30 saat kaldı. 10 Kasım günü ise maalesef hayatını kaybetti. ..
cümlenin sonuna gelen üç nokta...
keskin nisanci
aramızdan ayrılışın 79. yılında ulu önder gazi mustafa kemal atatürk'ü saygı, minnet ve şükranla anıyoruz, ruhu şad, mekanı cennet olsun.

türk milleti var oldukça, ulu önder'in fikirleri bize rehber olacaktır.
kaptonur
Bir ülke düşünün Mustafa Kemal Atatürk gibi insanların hayran olduğu bir değere sahip ve yine aynı ülkeyi düşünün değerini yok etmeye çalıştıkça batan. Mustafa Kemal Atatürk bir düşünce tarzıdır artık. Onun gibi düşünmeyenin battığı bir düşünce...
son imparator
"Ben manevî miras olarak hiçbir nas-ı katı, hiçbir dogma, hiçbir donmuş, kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevî mirasım ilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar."
ölümsüzsün.
hunyadi
''orduya ilk katıldığım günlerde, bir arap binbaşısının 'kavm-i necip evladına sen nasıl kötü muamele yaparsın' diye tokatladığı bir anadolu çocuğunun iki damla gözyaşında türklük şuuruna erdim. onda gördüm ve kuvvetle duydum. ondan sonra türklük benim derin kaynağım, en derin övünç membaım oldu. benim hayatta yegane fahrim, servetim, türklük'ten başka bir şey değildir"

ruhu şad olsun. bıraktığı değerlere sahip çıkmakta bir adım geri kalmayacağız.
iyiler iyidir
Cepheden cepheye koşarken iki dil öğrendi, 4 bin kitap okudu. Geometri kitabı yazdı; üçgen, açı, dikdörtgen gibi 48 tane geometri teriminin isim babasıdır. Türk tarihinde ilk resim sergisini açtı. Dünyada başöğretmen sıfatlı tek liderdir. Minber adında 52 sayfalık bir gazete çıkardı. Cebinden 50 bin lira harcayıp e. hamdi yazır'a kur'an-ı kerim'in türkçe mealini yazdırdı.

dilbilimci, antropolog, tarihci, sosyolog, yazar, asker, devlet adamı, BAŞKOMUTAN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK...

Ne senden ne de senin eserlerinden vazgeçeriz!


zenginsozluk.com/foto

iyiler iyidir
Mustafa, vizyon.
kemal, deha.
atatürk, geniş ufuk!

yok abi yok, böyle bir lider daha yok!

atatürk'ü övmeyi bırakıp acilen kemalizm'i ülke yönetimine getirmemiz lazım!
hunyadi
Adını ülkenin anayasasından, tarihinden, okullarından, devlet dairelerinden sildirmekle başları göğe erecek bir topluluk var. Hadi yapıldı diyelim, ne olacak? Neticesinde elinize ne geçecek? Abd veya çin ile ekonomik, teknolojik, askeri anlamda yarışır hale mi geleceğiz? Bu adamın resminin asılı durması, isminin her yerde yazılı olması sizi ne konuda engelliyor veya rahatsız ediyor? Ölmüş gitmiş adamdan ne istiyorsunuz mesela?

Bu kendince atatürk'ten rahatsız olan topluluğun savundukları düşünceler, yaptıkları eylemler, büründükleri tipler üçgeninde o kadar çelişkili yanlar var ki kendilerine hiçbir konuda hak veremiyorum ve ayrıyetten bana samimi gelmiyorlar. Kendi aralarında bile kendi kendilerine samimi olmadıklarının farkındalar da, yediremiyorlar bence.

Yoksa savundukları görüşteki adamların bundan 100 yıl önce ülkeyi gavur mandasına verecek olmalarını hiç kimse açıklayamaz ama kendileri argüman üretme peşinde değil, bilgisizce saldırma peşindeler. O yüzden çok da umursanacak tipler değil.

Tanım: tek mirası türklük olan türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu.
0 /