nevarlan

uzay gemisi
an itibariyle merkür'e doğru seyahat etmekte olan uzay gemisi. Kaptanı benim.

Kaptanın seyir defteri;

"14 mayıs 2017, geçtiğimiz günlerde venüs'ün güneş yörüngesini geride bıraktık ve merkür'e ilerliyoruz. nihai hedefimiz olan alpha centauri yolculuğumuzda ihtiyaç duyacağımız itiş kuvvetinin bir kısmını merkür'ün yörüngesinden alacağız. Güneş ile merkür arasına girerek merkür'ün yörüngesi üzerinden manivela yöntemi ile hızlanacağız.

Gemide her şey olması gerektiği gibi seyrediyor. Ana güç kaynağımız olan füzyon reaktöründe ısı seyri normal. Mayıs 14, 2017"
uzay gemisi
kaptanın seyir defteri;

"15 mayıs 2017, bugün 2016'da Samsun - Türkiye'den fırlatıldığımızdan beri uzaydaki 363. günümüz.

Merkür ile Güneş arasına girerek Güneş'e 0.29 AU mesafeden gerçekleştireceğimiz manevrada merkür yörüngesini es geçmemek için bir süredir hızımızı kademeli olarak düşürüyoruz.

Ekibimde iki gün sonraki kutlamanın heyecanı hakim.

Yer çekimi simülatörümüz ve füzyon reaktörümüzün verileri normal. manyetik iticilerimizde yapılan testlerde herhangi bir aksaklık tespit edilemedi. gemi genelinde olağan dışı bir durum yok. mayıs 15, 2017"
uzay gemisi
kaptanın seyir defteri;

"16 mayıs 2017, uzay boşluğundaki 364. günümüz.

Merkür manevramıza sayılı günler kaldı. Ekipçe Merkür'ün yüzeyini çıplak gözle gören ilk insanlar olarak tarihe geçeceğiz. Güneş'e ise Venüs'ün yörüngesini geride bıraktığımızdan beridir geminin ışın korumalı pencerelerinden dahi çıplak gözle bakamıyoruz.

Ekibin tamamı yarınki kutlamaya odaklanmış durumda. Herkes Dünya'ya göndereceği beş dakikalık görüntülü mesajlarını hazırladı ve gönderime hazır halde bekletiyor. Kısıtlı veri trafiğimiz nedeniyle her birimize ayda bir tanınan görüşme hakkı, 1. Yılımızın şerefine bir kereye mahsus esnetilecek. Dünya'dan gelecek olan mesajların yarattığı heyecan herkesin gözünden okunuyor.

Temel güç kaynağımız olan füzyon reaktörümüzün durumu stabil. Yer çekimi simülatörü ve manyetik iticilerde olağan dışı bir durum yok. Güneş'e iyice yaklaşıyor olmamızdan dolayı radyasyon kalkanımızın temel güç ünitesinden aldığı pay %12'den %18'e çıkarıldı ve kademeli olarak %24'e kadar yükseltilmesi planlandı. Mayıs 16, 2017"
uzay gemisi
kaptanın seyir defteri;

"17 mayıs 2017, uzaydaki birinci yılımızı doldurduk. an itibariyle merkür manevramız için sayılı günler kaldı. mariner 10 ve messenger'dan sonra merkür'ü ziyaret eden üçüncü uzay aracı olacağız.

bugün uzaydaki birinci yılımızın şerefine ekibimdeki herkesin Dünya'ya 4 dakikalık görüntülü mesaj gönderip almasına izin verildi. veri transferindeki kısıtlı imkânlarımız nedeniyle normalde ayda bir kere görüntülü mesaj alma ve gönderme hakları var. aileleriyle görüşme fırsatı buldukları için hayli mutlular. ileride yıldızlararası uzaya çıktığımızda bu olanaktan mahrum kalacaklarını bildiklerinden, bu mesajlar onlar için çok değerli.

temel enerji kaynağımız olan füzyon reaktörümüzde ısı seyri normal. güneş'le aramızdaki mesafenin kısalıyor olması nedeniyle radyasyon kalkanımızın temel güç ünitesindeki payı %20'ye yükseltildi.gemide olağan dışı bir durum kaydı yok. mayıs 17, 2017"
uzay gemisi
kaptanın seyir defteri;

"18 mayıs 2017, merkür yüzeyini çıplak gözle görebiliyoruz. günün ilerleyen saatlerinde merkür ile Güneş arasına girerek manevramıza başlayacağız.

Güneş'e en yakın pozisyonumuzda olacağımız için radyasyon kalkanlarının temel güç ünitesindeki payı daha önce planlandığı gibi %24'e çıkarıldı. Elektromanyetik iticiler için temel güç ünitesinde %55 pay ayrıldı ve manevrada kullanılmak üzere beklemeye alındılar.

Temel güç ünitesindeki yükün artması nedeniyle füzyon reaktörümüzün çekirdek sıcaklığında 6 milyon derecelik artış gözlemlendi. Bunun manevra sonrasına kadar kademeli olarak 10 milyon derece daha artmasını öngörüyoruz.

Reaktördeki riskin artmış olması karşısında birincil yedek güç ünitesi hazır hale getirildi. manevra esnasında planlananın dışında bir ısı artışı yaşanması halinde reaktörün çekirdek plazmasının püskürtülmesi planlandı.

Hızımız stabil. Merkür'ün yörüngesel çekim alanını hissedebilir pozisyonda, önümüzdeki saatlerde başlayacağımız manevra için hazırız. mayıs 18, 2017"
uzay gemisi
kaptanın seyir defteri;

"19 mayıs 2017, manevra girişimizde her şey planlandığı gibi gerçekleşti. merkür yörünge çekimine kapılarak güneş'e 0.29 au mesafeye kadar yaklaştıktan sonra dönüşümüze başladık. bugün ekibimle, güneş'e en yakın noktada bulunan insanlar olarak tarihe geçtik.

gemide yörüngenin savurucu etkisi hissedildiği andan itibaren manyetik iticilerimiz tam güçle devreye alındı ve uzun süredir stabil olan hızımız süratle yükseltilmeye başlandı.

önümüzdeki saatlerde merkür yörüngesinden elde edebileceğimiz azami itiş gücüne ulaşmamızın ardından yörünge çekiminden kurtulmak üzere manevramızı tamamlayacağız. füzyon reaktörümüzün çekirdek sıcaklığı düne göre yaklaşık 8 milyon derece yükseldi. çekirdek sıcaklığının manevra çıkışında kademeli olarak azalacağını öngörüyoruz. manevra çıkışında radyasyon kalkanlarının ve elektromanyetik iticilerin güç ünitesindeki paylarının kademeli olarak azaltılması planlandı.

an itibariyle süratimiz 40km/saniye dolaylarında ve sürekli olarak artıyor. manevra çıkışında 200km/saniye süratin yakalanması öngörülüyor.

füzyon reaktöründeki risk nedeniyle manevra çıkışına kadar reaktör denetimleri onar dakikalık dilimlere ayrıldı. gemi genelinde olağan dışı bir durum yok. mayıs 19, 2017"
uzay gemisi
kaptanın seyir defteri;

"20 mayıs 2017, merkür manevramızı başarıyla tamamladık. hızımızı daha önce planlandığı gibi merkür yörüngesinin ve manyetik iticilerimizin etkisi ile artırmayı başardık. mevcut süratimizi önümüzdeki hedef olan jüpiter'e varıncaya kadar muhafaza edeceğiz. bir sonraki kademeli hız artışımızın jüpiter yörüngesinde gerçekleştirilmesi planlandı.

manevranın sonuçlanmasının ardından elektromanyetik iticiler devre dışı bırakıldı. güneş ile aramızdaki mesafenin yeniden açılıyor olması nedeniyle radyasyon kalkanlarının temel güç ünitesindeki payı %20'ye düşürüldü.

füzyon reaktörümüzdeki yükün azaltılmasının ardından çekirdek sıcaklığında düşüş gözlemlendi. halen optimum sıcaklık değerlerinin yaklaşık 10 milyon derece üzerinde seyreden çekirdek sıcaklığının önümüzdeki günlerde düşeceğini öngörüyoruz.

gemi genelinde olağan dışı bir durum kaydı yok. Mayıs 20, 2017"