commedia dell'arte

yevgeni onegin
16. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan, oyuncuların, yalnızca anahatları belli bir konuyu, yazılı bir metin olmaksızın sahneye koymalarına dayanan italyan tuluat tiyatrosudur.

genellikle sokaklarda ya da meydanlarda yapılarak halkın ilgisini çekmek istenmiştir.

anlamak

ihtiras limani
" bağışlamadan ya da suçlamadan, anlıyorum" watchmen'de Dr. Manhattan böyle diyordu.

Yargılamadan anlamak çok zordur. Anladığımız bir şekilde bizim eleklerimizden geçer, kanunlarımıza formüllerimize uygulanır. Akla empatiyi getirir. Oysa empati ancak karşıdakinin formülizasyonunu öğrenmek ile ilgili bir şey. Bu formülizasyonu kendimize uydurup benzer çıktılar aldığımızda empati çalışır, çünkü biz o olamayız. Bahsettiğim anlamak ise tanrısal bir üst bakış gerektiriyor. İnsan için bu çok zor. Sempati veya antipatiye bulaşmadan anlayabilmek zor, diğer bir soru da, bu şekilde anlaşılmayı gerçekten istiyorum muyuz?

türkiye'de adalet

kutadgu bilig
hakimlerin iki dudağı arasındadır. hakimler ise adalet ve tarafsızlık anlayışı barındıran dürüstlük ve iş ahlakı yeterliliği yerine, sadece işi bilmesi şeklindeki kriterden geçtiğinden, bir davayı objektif olarak yürütmek, veyahut sistemlerin tesiri altında kalmadan muhakeme etmek konularında bir çoğu başarısız olmaktadırlar. dolayısıyla kuvvet hakta olması gerekirken, hak kuvvette ve kuvvetlide kalmış, adalet sağlanamamıştır.

ilk cinsel deneyim

ooo
konunun uzmani degilim sadece amator olarak ilgileniyorum ama kendimden yola cikarsam bence ilk masturbasyondan cok oncelere gidebilir ilk cinsel deneyim. sex degil elbette. masturbasyon yapmaya karar vermis biri zaten sehveti az da olsa kesfetmistir, bir seylerden tahrik olmustur ki solugu masturbasyonda almistir. hoppa hadi bi masturbasyon yapayim demiyor kimse aniden zaten. iste o asamadan oncesi daha onemli bence.

dünyanın sonunu getirecek yanardağ

keskin nisanci
abd'nin wyoming eyaleti içinde bulunan yellowstone yanardağı için kullanılan ifade. patlamasına dair çok ölümcül bir varsayım var.

buna göre yellowstone'nin patlamasıyla kilometrekarelerce kaya, kül ve sülfürlü gaz havaya yükselecek. atmosferi bir bulut gibi saran kül ve gaz daha sonra yağmur gibi yağarak amerika'nın dörtte üçünü kaplayacak.

kül yüzünden gökyüzü adeta siyah bir perdeyle örtülecek. güneş gözden kaybolacak. dünya yıllarca sürecek zifiri karanlığa bürünecek. buzul çağı başlayacak. yüz binlerce insan ölecek.

hayatta kalanlar ise besin kaynaklarının yok olması nedeniyle açlık ve dondurucu soğuklarla mücadele edecek.
insanlar soğuktan ölmeye başlayacak.

amerikan jeolojik araştırmalar merkezi'nden chuck wicks, “yellowstone'de bu büyüklükteki patlamalar 600 bin yılda bir oluyor. son büyük patlamanın üzerinden 620 bin yıl geçti” diyor. büyük tehdit nedeniyle sarı taş, utah üniversitesi ve bilim kuruluşları tarafından sıkı gözlem altında tutuluyor.


casper

monster degree
İlkokulda az ağlamadım bu şapşiği dışladıklarında; bu da iki eli arkasında bağlı, başı yerde üzgün üzgün yürüdüğünde.

Bir neslin merhamet ve insanları farklılıklarıyla kabullenme duygularının mimarı olmuştur. Şimdilerde eli tespihli, başı takkeli dedeleri olan geri zekâlı çizgi film karakterlerini görünce bugünün çocukları adına çok üzülüyorum.

aher

fiorabella
yazma eserlerde Kâğıt terbiyesine verilen isimdir.
Nişasta, yumurta akı, nişadır, kitre, zamk-ı Arabi, üstübeç, beyaz şap, balık tutkalı, un, hatmi çiçeği, taze gül yaprağı, pirinç gibi maddelerden, yapılan ve ham kâğıtların terbiyesinde kullanılan sıvı. Bu maddeler tek tek veya karışık olarak kullanılır.

trap music

adreanna
kısaca bir çeşit elektro hip-hop'tur. Temel olarak akortlarıyla oynanmış (pitched) ve yeniden örneklendirilmiş rap/hiphop vokalleri, gangsta tarzında synth ana melodiler, flüt, çeşitli efektler ve çoğunlukla Roland'ın 808 ritim cihazı kullanılarak yapılan bir müzik türüdür.

Benim en sevdiğim ise (bkz:arabic trap)

Dinlemek isteyenlere güzel bir kıyak!