demografi

rübab-ı şikeste
İnsan topluluklarının istatistik karakteriyle ilgilenen sosyoloji ve antropoloji dalıdır. Özellikle toplam nüfus, yoğunluk, doğum ve ölüm oranları, göçler, evlilikler vb olayları inceleyen bilim dalıdır.

vatandaş ordu valisi istanbul'a atansın istiyor

esdemirei

Yerli televizyon kanalı A Haber'de 06:00/09:00 saatleri arasında yayınlanan Sabah Ajansı programına sunuculuk yapan Erkan Tan'ın kullandığı ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “ Valisi'ne it diye küfür eden adam (atıf ) İstanbul'un Belediye Başkanı seçilmiş oldu. Başka yalanları da var, efendim. Elbette onlar da ayrıca konuşuldu. Biz şimdi vatandaşlardan gelen isteği burada arz ediyoruz. Aracıyız, efendim. Acilen vatandaşlar, AKP'yi destekleyenler, başta Recep Tayyip Erdoğan'ı sevenler Ordu Valisi'ni Valiliği'ne tayin edilmesini istiyor.”

farabi

ontolojik sancilarimin merhemi
ruhçu olmakla birlikte gizemciliği hoş gören ilk islam düşünürü. farabi'ye göre tümel us ve tanrı aynı şey değildir. ancak temel us tarı'dan çıkmıştır. farabi dini gerçekleri bilgisiz halka anlatabilmek için bir takım sembollerle işlemiştir. cennet ve cehennem gibi masallar bu sembollerden başka bir şey değildir. farabi kutsal kitabı ussallaştırmak için bir çok değimleri değiştirerek yorumlamıştır. uyunü'l mesail adlı kitabında ''kişiyi erdemli kılan tanrı'dır'' der. farabi, her işte başarı ancak tanrı'nın eliyle olur. tarı'nın bağışı her şeyi kuşatır. herkesle bitişiktir. her olan şeyin nedeni kaderdir der. buradan bakıldığında farabi'nin ahlak ilminde önemli bir yeri yoktur. farabi doğrudan doğruya ahlaktan söz açmamış ahlakı işlememiştir. ancak aristoteles töresini yorumlarken kendi düşüncelerini katarak anlatmaya çalışmıştır. farabi platon'la aristoteles'i ve böylelikle felsefeyle şeriatı uzlaştırmaya çalışarak meşşai (meşaiyye) felsefesini kurmuştur. bu anlayışıyla, yunan felsefesindeki evrenin sonsuz oluşu ilkesiyle islamlığın yaratılış ilkesini bağdaştırmak amacını gütmüştür..

popülizm

indolentexistence
gücü elinde bulundurana karsi ortaya çıkan tepkidir. Genel halkın çıkarını savunur. Ama şunu da eklemeliyim ki, popülizmin iki farklı yüzü var. Insanlar kızgın ve bıkkın olduklarında, korktuklarında, ekonomik güvenceleri olmadığında otoriter popülizme çekilirler. Bu da 'güçlü olanı bana verin', demektir. Halk adına her şeyi düzeltecek kişiyi! Ama demokratik değildir ve daha fazla destekçi bulmak içn suçu sıklıkla başkasına atmaya başvurur. Popülizm, alternatif olarak reform biöimini de alabilir. 'Sistemi yeniden kuracağız' derler. Biz daha farklı bir sistem yaratacağız vs. Insanların ihtiyaçlarını daha iyi yansıtacak! Yani popülizm muhakkak iyi bir şey değildir. Bu tamamen, nasıl biçim aldığına bağlı.

vatan bilgisayar

oblomov
çok acayip müşteri kazıklayan firma. zannedersin ki türkiye elektronik piyasasını tek başına yönetiyor ve ondan başka bu işi yapan yok. adamlar bir de tok satıcı ve bu çalışanlarına da yansımış.

ufuk çizgisi

ruhunusatanzengin
2020 yapımı Mikael Marcimain yönetmenliğinde yapılmış bir gerilim filmidir. izlerken kaliteli halini bulmak için bir kaç site dolaştım ama bulduğum siteden ufuk çizigisi filmini izlerken verdiği rahatlığı uğraştığıma değdi. izlerken gerilimi hissettirdi ama beklentimin altında kaldı diyebilirim.
film başta kötü bi izlenim verdi ama bu kadar basit olabilir mi bir senaryo dedim lakın izlemeye devam ettim uçağın düşmesine kadar sabrettim ve benim için esas heyecan o dakikadan sonra başladı bir ara köpekbalığı başucundan geçince tamam dedim bu film böyle bitecek ama son saniye tekne geldi tüh be dedim yine yırttılar :) olmadı bu son bir diş atsaydı be..

taşeron işçilerine kadro verilmesi

keskin nisanci
dün yayınlanan skandal khk'da bununla da ilgili bir düzenleme var. daha önce, 1 ocak 2015'ten önce çalışanlara kadro verilecek denmişti ama dün yayınlanan khk'da 4 aralık 2017'den önce çalışanlara kadro verilecek deniyor. bu da bizi bir önceki yazımdaki haklılığımı ortaya koyuyor.

taşeron işçilerine kadro verileceği andan beri birçok kurumda ne hikmetse 4 aralık 2017 tarihinden önce toplu işe alımlar gerçekleşmiş. bu da demektir ki birilerinin adamları yine emek sarf etmeden devlet kadrolarına yerleşecekler.

daha önce defalarca kez söylediğim gibi akp zihniyeti asla ve asla halkın menfaatini düşünüp bir şey yapmaz. mutlaka birilerinin yakınları için yapmışlardır bunu ama bunu millete sizin için yaptık diye satıyorlar, halk da buna inanmaya dünden hazır ama biz dilimizde tüy bitene, nefesimiz kuruyana kadar neyin ne olduğunu anlatacağız. kimseyi ikna edemezsek de en azından vicdanımız rahat olur.

hayat sigortası

monster degree
Kişinin olası bir hastalık durumunda tedavi masraflarının karşılanması ve ölüm durumunda vasilerine ödeme yapılması esasına dayanan sigorta türü.

Tabii yalnızca hayatı sigorta altına alıyor, yaşamı sigorta altına alacak kapsamlısı henüz yapılmadı.

meral akşener

hunyadi
yeni partiyi kurma sürecinde hem amerikancıların hem de avrasyacıların hedefinde olan isim. fetöcüler de aynı zamanda akşener'e göz kırparak sanki yeni kurulacak partiyi daha teşkilatlanmadan yıkmak istiyor. avrasyacılar da fetö ve pkk akşener ile anlaştı haberi yaparak bu kadından ne kadar korktuklarını manşetlerine taşıyorlar istemsizce.

yeni türkiye için hayırlı işler yapacağını düşündüğüm kişi.

orospu

singur
Bir çok anlamda kullanılan bu kelime de Farsça ruspi kelimesinden dilimize geçmiştir.
Yabancı dillerden gelen ve sessiz harfle baslayan kelimelerde ses türemesi görülür. Örneğin; station- istasyon, scala- iskele, rum-urum, rus-urus, limon- ilimon.

interaktif sözlükler ağustos 2017 sıralaması

kaotik eylem
güvenliği şüpheli listedir. adamlar kulzos sözlükte cayır cayır girdi giriyor ve sözlük düşüşte. youreads sözlükte girdi bile girilmiyor üstelik yeni üye alımı da yok buna rağmen yükselişte. zengin sözlük geçen aylarda tanım etkinlikleri yaptı binlerce girdi girildi düşüşte. düşündürücü demekle birlikte girdi girmeye devam etmeliyiz.
hadi çocuklar aşıya yok yok hadi yazarlar hep birlikte iki katı girdi girmeye.