l'amant double

nalbantyani bezirgan
2 gün önce SineBu'da izleme şansını elde ettiğim, Türkçeye "Tutku Oyunu" olarak çevrilen muazzam bir François Ozon filmi. Film depresyonda olan bir kadının psikiyatriste gitmeye karar vermesiyle başlar. Seanslarda git gide yakınlaşan Chloé ve Paul arasında bir ilişki başlar. Sonrasında Chloé, artık sevgilisi olan Paul hakkında ondan sakladığı bazı şeyleri öğrenir ve olaylar karmaşıklaşır.

Ayrıca filmin dağıtımını başka sinema yapmakta. Gitmek isteyen için:
http://www.baskasinema.com/filmler/lamant-double

meclis-i mebusan

shaman
23 temmuz 1908'de sultan ikinci abdülhamid tarafından meşrutiyet'in ikinci kez ilanından sonra oluşturulan meclisin adı...

tüm osmanlı ülkesinde bu meclise girecek üyeleri saptamak amacıyla genel seçimler yapıldı. anayasal düzene geçişin ilk belgesi olan 1876 anayasasına göre, meclis iki kanattan oluşuyor, seçimle gelen milletvekillerinin oluşturduğu meclis-i mebusan ile birlikte, padişah tarafından atanan ve cumhuriyet tarihinde de bir dönem kullanılan senatoların işlevini yerine getiren ayan meclisi bulunuyordu. tüm yurtta yapılan milletvekili seçimleri yayın organlarında geniş yer aldı. müzikle, eğlenveli bir bayram havası yaşanarak yapılan bu seçimlerde halk hem oyunu kullanmış, hem de yıllardır süren mutlakiyet döneminin sona ermesini kutlamıştır.

istanbul'da yapılan meclis seçimleri müzikli, eğlenceli, bayram gibi sevinçli ve neşeliydi. galatasaray lisesi'nin önünde kurulan seçim sandığının etrafında binlerce insan, ellerinde günümüzdeki türk bayraklarıyla sevinç içindeydi. oy kullanma süresinin sona ermesinden sonra oy sandığı istiklal caddesi'nden törenle geçirilerek seçim merkezine götürülmüştü.

el ele tutuşmak

ihtiras limani
ilişkilerde bağlanmanın sembolü. şehvetten çok sevgiye değer, birlikte yürüyelim ya da bana bağlan der gibi. yürürken el ele tutuşmanın da aynı yolu yürümeyi sembolikleştiriyor. eller önemli, eller hassas.

orkun ışıtmak

pasaj
bence diğer youtuberlar gibi içi boş anlamsız videolardan öte gayet başarılı, belli bir seviyede video içerikleri üreten youtuber. elbette eğlence anlayışı olarak farklı tarzda konuları da ele alıyor, bu youtube dünyasında kaçınılmaz bir durum. tekerlekli sandalye ile bir gün geçirmek videosundan sonra yine yayınladığı bu video ile, toplumsal farkındalık konusuna müthiş bir katkıda bulunmuş ve insanların biraz olsun bilinçlenmesini sağlama noktasında adım atmıştır.

zengin sözlük

sos
tarayıcının adres çubuğuna "zenginsozluk.com" yazıp giremezseniz eğer, "zengin sözlük" yazıp google'layın, google üzerinden erişin siteye.

tasavvuf

pestenkerani
Hiçliği kutsayan bakış açısı.
Tasavvuf çingeneler gibi Hindistan'dan tüm yönlere dağılmış, tüm coğrafyalarda kendine müritler edinmiştir.
Radikal dincilerin kafa kesmesi gibi, bu akım da ruh katliamı yapmaktadır. Nefsinizle çatışmalı bir birey olmak istemiyorsanız, tasavvuf ve öğretilerinden kaçının. Ama ne yalan söyleyeyim: edebiyatı, müziği, ince üslubu, usturuplu duruşu ile çekici gelmiyor değil. Fakat insan kalbinden müteşekkil değildir, akıl var, vicdan var. Allah var, kitap var.

bir kış

avni
ışık doğudan yükselir tadında cemal süreya şiiri.

bir kış göğü gibi o saat alçalır ölüm,
yalnız işitme duyusu kalır ortada.
asya kentleri yürür dururlar,
höyükler burnumda hızma.

uzakta dev bir damla :pırıl pırıl pencap!
tabanlarından kayıp duran sütunlar
yitmiş bir geleceğin işaret parmakları:
horasan uykusuna havlayan köpekler, buhara.

uzaklara bir bakışın vardı kafeteryada
keşke yalnız bunun için sevseydim seni.

(bkz:güz bitiği)

kürdistan

hamlet
Ben jedi ırkına mensubum. Dünya'nın adı eskiden coruscant'dı. Ve bizim de gezegenimizdi. Bir takım insanlar Bizi başka gezegene sürdüler kalanlarımızı da asimile ettiler. Milyonlarca ışık yılı uzaktan, sürüldüğüm tython'dan geldim ve dünya'yı istilacılardan geri almak istiyorum.

Buradan, diğer jedi kardeşlerime sesleniyorum: Artık saklanmak zorunda değilsiniz. Işın kılıcınızı kapın ve dağlara gelin. Dünya'yı geri alacağız. May the force be with you!

firari

blackandwhitememories
Faruk nafiz çamlıbel'e ait bir şiir adıdır.

Sana çirkin dediler, düşmanı oldum güzelin;
Sana kâfir dediler, diş biledim Hakka bile.
Topladın saçtığı altınları yüzlerce elin,
Kahpelendin de garaz bağladım ahlâka bile.

Sana çirkin demedim ben, sana kâfir demedim;
Bence dînin gibi küfrün de mukaddesti senin.
Yaşadın beş sene gönlümde, misafir demedim;
Bu firar aklına nerden, ne zaman esti senin?

Zülfünün yay gibi kuvvetli çelik tellerine
Takılan gönlüm asırlarca peşinden gidecek,
Sen bir âhû gibi dağdan dağa kaçsan da yine
Seni aşkım canavarlar gibi tâkîp edecek!

baba

ontolojik sancilarimin merhemi
kızına saplantılı bir babanın geçmişi genelde hüsranla dolu ilişkiler açısından zengin olur. duygusal bir diktatörün kendi duygularını dayattığı ilişkilerde kadınlar, bu duygusal diktatörü terk ederek, aslında en güzel cevabı veriyorlar ona. bu da bir noktada daha doğarken onun ana rahminden koparılıp alınmasının, yani o büyük ayrılığın bir tekrarı gibi. kızını sözleriyle zincirleyen bir baba her zaman trajik bir kişilik olmuştur.