üçüncü dünya savaşı

sos
son 24 saat içinde olan gelişmelere bakıldığında sanki bir kıvılcıma bakan savaş. bugüne kadar defalarca dile geldi bu savaş fakat hiç bu kadar kesin ve kararlı görmemiştim ortamı. allah ülkemizi korusun.

alaska

klm
ABD'nin yüzölçümü en büyük, nüfus yoğunluğu en az olan eyaletidir. Rusya İmparatorluğu'ndan 30 Mart 1867'de 7,2 milyon dolar karşılığında satın alınarak ABD'ye katılmıştır.

doodle

monster degree
Google'ın özel günleri ve tatilleri kutlamak, önemli insanları anmak için logosunda yaptığı eğlenceli, birbirinden yaratıcı ve ince düşünülmüş değişikliklerdir.

Bu fikir ilk olarak 1998 yılında, Google'ın kurucuları Larry ve Sergey'in, katıldıkları Burning Man festivaline katılımlarını göstermek için Google logosunda yaptıkları ufak bir değişiklikle ortaya çıkmış ve zaman geçtikçe birçok önemli güne yayılmış.

İşte ilk doodle:


zenginsozluk.com/foto

Ukdeci: Kozmos

fiat egea

jean valjean
Fiat'ın 2016 yılında çıkardığı, montajı tamamen türkiye'de yapılan, sedan, hatchback, station wagon, olara 3 farklı kasa, 1.3, 1.6 dizel, 1.4, 1.6 benzinli motor seçeneği, manuel ve otomatik şanzuman tipi bulunan avrupada yılın otomotivi seçilmiş ancak euro ncap çarpışma testinden 3 yıldız almış otomobili.

kılıçdaroğlu'nun ssk'yı batırması

turuncu gemi
uzun boylu sevgi insanımız bunu yıllarca meydanlardan söyledi söyledi inanmadınız. kılışdar bir de üzerine muhalefeti batırdı hala iman etmemektesiniz. meclis'in açıldığı bir ekim günü, şimdi adını anımsamadığım bir chp milletvekili erdoğan konuşurken ona soru sormak istedi. kılıçdaroğlu'nun bir hışımla dönüp sus işareti yapması vardı ki her şeyi açıklıyor. gerçi kılıçdaroğlu önderliğindeki chp, o gün gerektiği kadar tepki göstermişlerdi sayın erdoğan'a. erdoğan kürsüye geldiğinde oturmuşlardı.

uzun boylu sevgi insanımız meydanlardan kılıçdaroğlu'nun ssk'yı batırdığını gerektiği kadar söyledi ve biz bundan hiç bir ders çıkartmadık doğrudur. ama sayın erdoğan bir de, kılıştar'ın hangi sağ iktidarlar zamanında ssk'yı batırdığını da söylese ya. ve bugün akp iktidarı o sağ iktidarları referans alıyor mu almıyor mu?
bir de kılıçdaroğlu, bugün sgk'da biriken ve içinde tüyü bitmemiş yetimin hakları olan fonlar nerelerde kullanılıyor bir çıksa anlatsa ya. neyse, kılışdar ya yürüyor, ya oturuyor. bir ortasını bul be adam.

pocket mortys

the doctor
son iki gündür deli gibi oynadığım mobil oyun. pokemon ile aynı mantıkla yapılmış oyunun tek farkı mortyleri topluyor olmak.
2016 yılında çıkmış ve bu sene multiplayer özelliği eklenmiş. henüz multiplayer modunu denemedim ama campaign modu gayet eğlenceli.
mobil oyun arayışında olanlara en büyük tavsiyem olduğunu söyleyebilirim.
(bkz:rick and morty)
edit: resim eklendi

zenginsozluk.com/foto

idris

avni
islam inancına göre adem ve şit'ten sonra üçüncü peygamberin adı.
Ahmet Cevdet, "Kısas-ı Enbiya ve Tevarih-i Hulefa" adlı yapıtında şöyle bahsetmiş:
"Hazreti şit'ten sonra peygamberlik İdris aleyhisselama geldi. Ve ona dahi otuz sahife nazil oldu. Kalemle yazı yazan ve elbise diken ilk insan odur. Ondan önce insanlar, hayvan derisi giyerlerdi. İdris aleyhisselama göklerin, esrarı açılmıstı. Sonunda Tanrı, onu diriyken göğe kaldırdı. Hazreti İdris göğe çekildikten sonra insanlar doğru yoldan ayrıldılar, "putlara tapar oldular. Tanrı, onlara Nuh aleyhisselamı gönderdi."
not: noktasına dokunmadım.

bu ilk terzi mısır papirüslerindeki hermes tut'a ne kadar da çok benziyor. ya da yahudi kaynaklarındaki hanok'a veya antik yunandaki Trismegiste kişisine.

(bkz:hermes)

cappy canavarı

tyfngkts
kutu olarak içini görmediğiniz bir meyve suyunu içmemeniz gerektiğini gösteren canavarlardır. içerisindeki o manyak şeyler belkide dünyayı ele geçirmek için başka bir gezegenden gelmiş. cappy'nin açıklamasına göre tabi.

gece boş sokaklarda yürümek

nalbantyani bezirgan
Eve sığmayınca yapılan etkinlik.
Böyle bi ilginç oluyor. Çekiyorum pijamaların üstüne paltomu. Sanki şehrin sahibi benmişim gibi yürüyorum öyle.
Bazen bir parka oturuyorum. Arada bir geçen gece otobüsleri ve arabalar dışında hiçbir ses yok.
Gündüzleri o kadar gürültülü olan yerlerin geceye has sessizliği çok hoşuma gidiyor.

yatmadan evvel giysileri değiştirme üşengeçliği

ulduz
insanı üşüm üşüm üşendiren durum. Tüm günün yorgunluğuyla tam kendinizi yatağa atmaya hazırlanıyorken üstünüzü değiştirmediğiniz aklınıza gelir ve yüzünüzü biricik yatağından uyuz elbise dolabına doğru çevirir. 'Batsın bu dünya' modunda geceliğinizi giydikten sonra huzur içinde uyumak için yatağa yönelirsiniz.