confessions

avni

1. nesil Düzeltmen - Minnet duyulası

  1. toplam entry 1624
  2. takipçi 29
  3. puan 40672

külli irade

avni
teolojide tanrı ya da yaratanın iradesi. sınırları olmayan anlamında kullanılır. buna karşılık yaratılmışlar yaratan tarafından bahşedilmiş cüzi iradeye sahiptir ki kaza ve kaderin sınırları çizilebilsin. kaza ya da kader demişken gerekli ve zorunlu önlemler alınmadığı için meydana gelen iş kazaları aklımı kurcalar hep. gerekli ve zorunlu önlemler alınmadan insanları o koşullarda çalışmaya zorlamak ne derece kazadır ya da kaderdir. işin fıtratında var eyvallah da gerekli ve zorunlu önlemleri almayanı cezalandırmayı geçtim bu cinayeti işleyenlerin tarafında olmak nasıl bir fıtrattır ya da iradedir.

cüzi

avni
bir şeyin ya da bir toplamın tamamına kaşılık gelmeyen. teolojide yaratılmışların en belirgin özelliklerinden biri. yaratılmışların yaratan karşısındaki acziyetini, çaresizliğini simgeler. külli karşıtı.
(bkz:tikel)
(bkz:cüzi irade)

a

avni
mantıkta olumlu tümel önermeleri simgeler.
örneğin:
"bütün canlı varlıklar ölürler" olumlu tümel bir önermedir ve bu harf (simge) ile gösterilir.

e

avni
fizikte enerjiyi simgeleleyen harf ya da sembol. fizik dünyasında einstein'ın ünlü "mc kare" formülüyle tanımlanır. bu formül "eğer bir bardak su kayıpsız bir şekilde enerjiye dönüştürülebilirse bir transatlantiğin okyanusu geçmesi sağlanabilir" anlamına gelmektedir. nitekim atom bombası ve çernobil gibi facialar başta olmak üzere günümüzde nükleer enerjinin nelere kadir olduğu malum.

küfür

avni
arapça kfr kökünden gelen kafir, kefere, küffar, kefaret sözcüklerinden türkçemizde en yerleşik olanı. sanırım içten içe çoğumuz bağımlıyız küfre.

örneğin geçen yolda yürürken hasbelkader duydum ve dönüp baktım yakından gelen canhıraş bir kadın sesine. zira yok böyle bir sövmek. ben gayriihtiyari dönüp bakınca "pardon beyefendi size demiyorum kusura bakmayın" diyenle az önce makinalı tüfek gibi küfürlü sözler saydıran ağzın aynı kadına ait olup olmadığı konusunda şüpheye düştüm. muhatabı da hemcinsiydi. müdahil falan olmadım tabi ki olaya. sorun değil keyfini çıkarın diyerek yoluma devam ettim.
hasılı kadın erkek fark etmiyor, sövmek genlerimize kadar işlemiş bir şekilde. bu kadar dert içinde rahatlattığına da şüphe yok. yeter ki ciddiye alınıp kan davası konusu olmasın.

günah

avni
günahkarın yaptığı eylemi betimleyen sözcük.
etimologlar farsça, süryanice ve aramicede suç anlamına gelen "gunaya" sözcüğünden evrildiği konusunda hemfikir.

ayrıca;
(bkz:cünha)
0 /