confessions

cayisallama

1. nesil Yazar - Alışmaya çalışıyor

  1. toplam entry 22
  2. takipçi 6
  3. puan 1521

ceyhun tutal

cayisallama
yeşil deniz'in sebahattin'i. Yeşil ovadaki sırları zekası ile çözen, yeşil deniz'in bi bakıma sadıç düşmanı, çıkarcı bi o kadar da sevimli oyuncusuydu.

Yeşil deniz dizisinden sonra bi o kadar büyük bir projede göremedik. Görsek keşke.
Kendi tabiri ile oyunculuk oyunculuktur. tiyatroda da öyle sinemada da öyle. Ancak tiyatro bi ayrı güzel. Tek nefeste oyunu bitirmek tiyatroyu kıymetli kılıyor.

İZmirde tiyatro okulu açan, açma sebebini de oyunculuğun alaylılıktan akademik çerçeveye taşınmasını istemelerinden kaynaklıymış. İzmir'de akademik çerçevede eğitim olmayışından kaynaklıymış.

yeşil deniz dizisinde en çok samimi gelen kişiydi bana. Çünkü kötü karakter değildi aslında kötülükten beslenen bir karakterdi. Aslında yazan kişi bu detayı düşünmüş müdür bilmiyorum ancak çok güzel bir karakter ortaya koymuş. Ceyhun da oyunculuğu ile bunu çok güzel ortaya koymuş.


Diziden aklımda kalan veresiye öldü sahnesi çok güzel betimlenmişti. Ceyhun'un pozu da bi o kadar güzeldi.


zenginsozluk.com/foto


bıyıklarını yolduğum bornovalısı.

selman ı farisi

cayisallama
tasavvuf kültüründe hz.ebubekir'den sonra gelen zat. İran asıllı mıdır? Kürt asıllı mıdır? aslında çok net değil.

Tasavvufta çok kıymetli, islam tarihinde çok kıymetli bir insandır. Hz. Ali'nin can dostudur.

Günümüz türkiye alevileri açısından da çok kıymetlidir. Türkiye coğrafyasında sözlü sanatın pirleri olan alevilerin ezgilerinde rahatlıkla görebileceğiniz bir sahabedir.

O ezgilerden bir tanesini şuraya bırakayım.

https://www.dailymotion.com/video/x5t7wkv?playlist=x4yq4q

25 aralık 2018 asgari ücret açıklaması

cayisallama
ak partinin bir başka kötü yönetimine apaçık bir örnektir. Asgari ücretin artması gerçekten çok ama çok sevindirici. Ben ilk 2020 tl yi duyduğumda çok sevindim. Güzel bir olay.

İşin diğer bir sosyolojik açısı ise ülkede orta sınıfın yok edilmesi olayını gündeme getirecektir. İşverenler herkesi asgari ücret yapıp yolunda devam edecektir. Ya herkesi asgari ücretli yapacaklar yada en az çalışan sayısının %10 kadar işçi çıkartacaklar.

klasik söylemdir.
(bkz:ak parti döneminde gerçekleşmiştir)

ilksan

cayisallama
dün bir park açılışına katıldığım kurum. Yardım sandığının ne işi var park açılışında gibi bir soru beliriyor direk insanın kafasında? Gayet saçma da geliyor. Ancak az işin içine bakıldığında nezaket ve özveriye hayran kalmamak mümkün değil.

eğitim mensubu 168 şehitin resimlerinin bulunduğu bir sergi, künyelerinin bulunduğu bir anıt var parkta. Hayatta en acı şey unutulmak, umursanmamak. Gündemi yoğun bir millet olduğumuzdan bu alışkanlık halinde bizde maalesef.

Parkın amacı en azından elinde sadece kalemi ile gidip şehadeti ile evlerine geri dönen öğretmenleri anmak, hatırlatmak, diri tutmak.

Diğer kurum ve kuruluşlara örnek olması dileğiyle.


zenginsozluk.com/fotozenginsozluk.com/foto

memleketeyn

cayisallama
iki kırallık anlamına gelen kelime. arapça kökenlidir. Arapçada bilindiği üzere tek, iki ve çoğul vardır yani müfret, tesniye, cemi. iki dediğimiz şey tesniyedir. türkçede ise bir tektir birden sonrakiler yani iki,üç,dört... çoğuldur.

memleket ismi tesniyeye çekildiğinde memleketeyn oluyor.

türkiye gençlik stk'ları platformu ödülleri

cayisallama
'kanalıma hoşgeldiniz' sloganıyla bu yıl ilk kez düzenlediği gençler arası youtube yarışmasını caaanım arkadaşım kazanmış.

tgsp'nin düzenlediği youtube türkiye yarışması sonuçları açıklandı. türk telekom'un ana sponsorluğunda tgsp'nin düzenlediği youtube yarışmasında manisalı mahmut gediz birinci oldu. moğolistan'da çektiği seyahat videosu ile yarışmaya katılan mahmut 10 yıldır dünyanın ilginç ülkelerine seyahat eden bir gezgin. videonun çekildiği yer moğolistan'ın bayanölgi şehrine bağlı tokbirci köyüne yakın bir dağın yamacı. bozkırda çobanlık yapan kazak bir ailenin çadırına misafir olan mahmut gediz onlarla 2 gün vakit geçirip gündelik hayatlarına şahit oldu. neredeyse tamamen geleneksel yaşam standartlarına hayatlarını sürdüren bu aile ve çocuklarıyla huzur dolu çok keyifli vakitler geçirip bu anları kayda aldı.

ilk video


ikinci video

gönül çalamazsan aşkın sazını

cayisallama
gönül çalamazsan aşkın sazını
ne perdeye dokun ne teli incit
eğer çekemezsen gülün nazını
ne dikene dokun ne gülü incit

bülbülü dinle ki gelesin coşa
karganın namesi gider mi hoşa
meyvesiz ağacı sallama boşa
ne yaprağını dök ne dalı incit

bekle dost kapısın sadık dost isen
gönüller tamir et ehli dil isen
sevda sahrasında mecnun değilsen
ne leyla'yı çağır ne çölü incit

rızaya razı ol hakka kailsen
ara bul mürşidi müşkülde isen
hakikat şehrine yolcu değilsen
ne yolcuyu eğle ne yolu incit

gel haktan ayrılma hakkı seversen
nefsini ıslah et er oğlu ersen
hüdai incinir inciden versen
ne kimseden incin ne eli incit

zengin sözlük yazarlarının eften püften başarıları

cayisallama
bu gün istanbuldan ankaraya otobüsle 10 saate yakın bir sürede geldim. trafik, otobanda tıkanıklık, saçma sapan yol yapım çalışmaları falan.

ankarayı bilen bilir. saat 23,55 ten sonra aşti (ankara şehirler arası otogarı)den bir yere toplu taşıma bulmak imkansız. yok yani bildiğin. eve gideceksen taksiye binmek mecburiyetindesin. gerçi yürüyerekte gidebilirsin oda sana kalmış artık.

bunların dışında ankarada ki bi kaç bölgeye servis var, şehir içi servis diye geçiyor. bir saatte bir kalkıyor ve sadece merkez yerlere. örneğin istanbul abrupa yakası için düşünürseniz beşiktaş, aksaray, sefaköy buralara var. ben arnavutköye gidecem deseniz, sarıyere gidecem deseniz yok öyle bir dünya. taksi mecburi.

neyse servis geldi. bi ton insan koşuşturarak bindi. en sonu bekledim. millet bindikten sonra bende bindim. içeriye bağırdım

arkadaşlar cebeci tarafına gidecek varsa taksi yi bölüşelim. deyip indim aşağıya.
bi kaç kişi indi. sadece dört kişi bindik. içlerine evi en uzak olan bendim. parayı ben toplayayım dedim. kişi başı on tl alım. ben eve geldiğimde taksimetrede 34 tl yazıyordu. yani o kadar yolu 4 tl ye geldim.
taksiciye sordum araç senin mi şoför müsün diye. şoförüm dedi.
adam nasiplensin diye 40 tl verdim. gitti.