confessions

hunyadi

1. nesil Yazar - Alıştı gibi sanki

  1. toplam entry 187
  2. takipçi 16
  3. puan 4528

metrobüste öpüşme tartışması

hunyadi
Başımıza ne geliyorsa hep sevgisizlikten, saygısızlıktan, hoşnutsuzluktan geliyor. Halk mutsuz çünkü toplumca dayatılan kurallar var, bu kuralların sürekli her nesli etkilemesi ve o neslin sonraki nesle aynı işkenceyi dayatması var. Zamanında kültürümüzde ayıp olarak karşılanmayan şeylere artık alerjimiz var.

Bu kurallar havadan gelmedi tabiki, arap-fars kültürünü kopyalamamızla geldi. Günümüz en modern toplumlarına taş çıkartacak geleneklerimiz varken bugün açık alanda öpüşmeyi ayıplamayı, el ele tutuşan insanlara laf atmayı, dinimizden ve ırkımızdan olmayanları öteleyen, turistlere ticari bir nesne olarak bakan, alışveriş ahlakı olmayan, hileci, somurtkan, terbiyesiz insanlara dönüştük.

Bu durumun çözümü eğitim sistemini ağırlaştırmak yerine hafifleştirip hayat dersleri konularını zenginleştirmektir ve biz bireylere düşen görev de çocuklarımızı iyi yetiştirmektir.

zeytin dalı harekatı

hunyadi
operasyon kapsamında ölen askerlerimizin yurdu uçmağ olsun. keşke zamanında aptalca politik hamleler yapılmamış olsaydı da iş buralara kadar gelmeseydi.

bugün halep kırsalından afrin'e destek için yola çıkan pyd konvoyu vuruldu. bir derece olsun intikamınız alındı. fakat siz buraları terk ettikçe omuzlarımıza bıraktığınız yük artıyor. bıraktığınız bu vatana hakkıyla sahip çıkamayan milyonlarca insanı gördükçe yük gözlerime düşüyor.

terör örgütlerine her türlüğü desteği sağlayan emperyalistlere türk ordusunun hediyesi olsun:

ali ihsan varol'un eşine yumruk atma iddiası

hunyadi
durun hele yargı sonuca bağlasın, gelişmeleri, sonuçları görelim dediğim olay. eğer ortada böyle bir durum varsa ali ihsan varol her türlü cezasını çekecektir. hem medyada olan hem de sinema-dizi sektöründen bir isim böyle bir durumda birçok gelir kaynağını kaybedecektir. ama olay ortadaki haberden daha farklı bir şey ise o zaman adamın zedelenen itibarının hakkını nasıl vereceksiniz?

bu yüzden devlete intikal etmiş her durum için sakin olmamız gerekiyor. bunun dışında devlete aktarılamayan, ortaya çıkmayan pislikler nasıl ortaya çıkar ve düzeltilir, birileri tarafından nasıl üzeri kapatılmaz konularına kafa yorsak daha faydalı olur sanki.

vona gabor

hunyadi
jobbik'in lideri. Macar milliyetçisi olduğu için Türkiye'deki milliyetçiler arasında oldukça popülerdir hatta son 4 yılda 2 defa Türkiye'ye gelmiştir ve konferans vermiştir.

Facebook'ta jobbik'ten daha fazla takipçisi olduğunu da ilginç bir bilgi olarak buraya bırakayım.

jobbik partisi

hunyadi
8 nisanda gerçekleşecek seçimlere radikal reklamlarla girecek olan parti. orban viktor'u ülkeyi kasıtlı olarak yozlaştırmasıyla suçluyor ve seçim vaatleri arasında yabancı yatırımcılara ülkeyi kapatacaklarını ve Macaristan dışında yaşayan macarlar'ın azınlık haklarıyla ilgileneceklerini belirtiyorlar. bu da büyük oranda Romanya ile ilgili olacak. yani bu konu sekelistan'ın ve Macar azınlıkların daha iyi şartlarda varlıklarını sürdürmesiyle alakalı olacak.

bu kadar milliliği benimseyen bir partiden tabiki mülteci konusunda sert olmalarını bekleyebiliriz, gayet normal. bugün yapılan afrin protestosunda da jobbik hükümeti olsaydı engelleneceğini de rahatlıkla belirtebilirdim fakat sağolsun her şeye rağmen Macar milliyetçileri bu protestoya gereken cevabı vermişler. özgürlükçü ve politik doğrucu Macarlar'ı da bu konuda kınıyorum.

Macaristan'da %70-%80'e varan avrupa birliği karşıtlığı bu partinin işine yarayacağını ve 8 Nisan'da yapılacak olan seçimlerde jobbik'in oy oranını arttıracağını düşünüyorum.

8 Nisan'da "daha iyi bir macaristan hareketini" destekliyorum.

e-devlet alt-üst soy bilgisi sorgulama

hunyadi
çalışmaya başlayan, soyunuzun bir kısmının nerede yaşadığını öğrenebileceğiniz sistem.

1920'lere kadar aslında bildiğim şeyleri okudum, gördüm. Bundan 300 yıl öncesi de az çok belli. Asıl mesele o arada olanlardı benim için. alim sultan isimli - sultan burada bir şeyi refere ediyor olmalı - rumeli doğumlu bir ninem var. Rumeli'deki baba tarafımdaki ilk kayıtlar 1850'de başlarken, annemin baba tarafı bayburt, annemin anne tarafı ise ankara'da kalıyor daima ve bu taraftaki kayıtlar 1829'da başlıyor. Böylelikle Baba tarafında Kırım'dan 1850'li yıllarda göçtüğümüzü çıkarıyorum.

Bazıları Rumeli'de gözükürken bazıları da hacıoğlu pazarcığı'nda - bulgaristan - gözüküyor. ( ortamlarda kendime bulgar göçmeniyim ehe ehe demiyeceğim tabiki )

anne tarafımda dedemin fenotipine bakılırsa net bir kafkasyalık var ama adamın sülalesi 200 yıldır bayburtlu gözüküyor(bkz:swh). yine de klasik türk fenotipini taşımıyor. annemin annesi tarafına bakılırsa iç anadoluluk var. yani türk - rum karışık, yabancı bir yüz değil.

baba tarafı ise tamamıyla tatar. zaten bu fenotipi taşıyorum.

sonuç olarak geçmişinizde hareketli bir tarih yaşıyorsa ve her yıl andığınız bir sürgününüz, protesto ettiğiniz bir zulüm varsa bu gibi bilgiler sizin için daha önemli oluyor.

inşaat sektörü

hunyadi
tanım: yakın zaman içerisinde patlayacak olan, şu an ülkenin ekonomi konusunda lokomotifi durumunda bulunan sektör.

televizyonlarda sürekli olarak bilmem ne konutları bilmem ne dünyası bilmem ne rezidansları diye reklamlar dönüyor. maliyeti x olan daireyi 10x'ten satamayınca "fiyatları 5x'e çektik" , "%0 faiz 24 ay kredi verelim" , "bugün alın 3. milenyumda ödemeye başlayın" tarzı reklamlar bu sektörde arz fazlalığını gözler önüne seriyor.

memleketimde 150 bin kişi yaşıyor ve devam eden inşaatlara bakarsam en az 5000 hanelik daha inşaat var bunların %90'ı rezidans tarzı konutlar. nüfusu hızlı artmayan ve kalifiye iş olanaklarına sahip olmayan bir ilçe için 5000 hanelik devam eden inşaat, arz fazlası değildir de nedir?

jobbik partisi

hunyadi
dış basına servis ettiği görüşlerinden daha farklı görüşleri iç siyasette benimseyen parti. bu, vona gabor'un partide etkisinin azlığını mı gösterir yoksa aslında jobbik'in daha farklı bir parti olduğunu mu gösterir bilemiyorum. o kadar yakından takip etmiyorum macar siyasetini.

2018 kışının mevsim normallerinden sıcak geçmesi

hunyadi
kesinlikle bana da dert olan durum. hava durumu uygulaması şu an 9 santigrat derece olarak gösteriyor hava sıcaklığını ve önümüzdeki günlerde sadece 1-2 gün yağmur bekleniyor ki o günler de en yüksek sıcaklık 9-10 santigrat derece olarak gözüküyor yani yağmur yağma olasılığı biraz düşük.

mevsime göre çok yumuşak bir kış geçiriyor olmamız kuru tarım yapılan yerleri bahar aylarında oluşabilecek dolu yağışlarından ötürü savunmasız kılabilir. ekinler şimdiden büyümeye başlarsa baharda sert bir dolu veya yağmur yağışında kırılabilecek olgunluğa ulaşabilir.

daha ılık ve yumuşak bir kış geçiriyor olmamız başka ne tür şeyler yaşatabilir önümüzdeki bahar ve yaz içerisinde, bilmiyorum. kulaktan kulağa yayılan bilimsel dayanağı olup olmadığını bilmediğim şeyleri yazmak yerine kendi yaşadığım bölgeden yola çıkarak küçük bir çıkarım yaptım.

düz dünyacılar

hunyadi
flat earth community'nin türkçe'ye çevrilmiş hali bu oluyor sanırım. akıllara zarar açıklamalarla dünyanın yuvarlak olmadığını aksine düz olduğunu iddia ediyorlar.

adnan Oktar cemaati gibi büyük bir şaka olmalarını temenni ettiğim gruptur.

danla bilic

hunyadi
Youtube Türkiye çukurunu 7 katmanlı bir çukur olarak tanımlarsak slendermanciler, minecraftçılar, boş vlog çekenler yedinci katmanı oluşturduğunu varsayarsak bu kadın dördüncü katmanda falandır.

Makyaj yaparken eski sevgililerine, arkadaşlarına laf sokan, eleştiren, boş konuşan, yaşadıklarıyla ilgili tespit yapmaya çalışan, olayları genelleştirmeyi seven youtuber. Makyaj mevzusundan anlamıyorum o işi iyi yapıyor olabilir tamam da çok konuşan boş konuşur yani.

Ekleme: bir videosunu izledim sadece. Bundan daha farklı biri olabilir, bilmiyorum. Öyleyse bu giriyi düzenlerim.

çukur

hunyadi
afedersiniz de bok gibi dizi. 5 dakikadır açık ağır abilerin hötlediği, bağrışmaların olduğu gerçek hayatı yansıtmayan bir dizi. bi tane eleman geldi kafede olay çıkardı şimdi kadının yanına oturdu bu olay bir kafede olacak ve kimse elleşmeyecek ha?

türkiye'de günlük hayatı yansıtmaya çalışan diziler çekiyorsanız bari yansıtan bir tarafı da olsun da insanlar kaliteli şeyler izlesin. ama yok milleti bir şekilde uyutmak lazım. tabi bu tarz mafya tiplemelerini de millet seviyor, çekiyorlar.

internet servis sağlayıcıları

hunyadi
internet servis sağlayıcıları ( iss ) - internet service provider - internete erişim ve interneti kullanım imkanı sunan organizasyonlara verilen genel bir isimdir.

Türkiye'deki issler ise internete erişememeyi sunar çoğunlukla. büyükşehirlerde nispeten iyi olan altyapıları küçük şehirlerde, kasabalarda berbattır. fakat büyükşehirdeki müşteriye de, küçük şehirdeki müşteriye de aynı veya benzer fiyatı sunarlar. böyle de ticaret ahlakından yoksundurlar.

sol elle şeytanlar yemek yer

hunyadi
kuran'da bu mevzu ile ilgili ayet bulunmayan tanımdır.

merak eden olursa diye söyleyeyim: dayanak alınan hadis buhari'den. ama camius sağir'de bu hadis sadece "hz. muhammed hoş karşılamazdı" olarak yer alıyor. arada yorum farkı var. yani günah değil, haram değil sol elle yemek sen neyine küçücük çocuğu şeytanla eş tutuyorsun? üstelik buhari'nin anlamsız yüzlerce hadis rivayeti varken buhari'nin rivayetini gelip de bir fetvaya yazmayı art niyetli bulurum.

zeytin dalı harekatı

hunyadi
Bu operasyonla ilgili enteresan bir tespitim var. Trt world'un yaptığı videolar operasyonla alakalı faydalı ve aydınlatıcı bilgiler içeriyor. Beğenmekten de geri kalmıyorum ve yorumlara bakıyorum. Ypg/pkk'yı yorumlarda destekleyen kürtler'in %80'i ortadoğu dışında (çoğunluk ingiltere) yaşıyor ve kürdistan için özgürlük istiyorlar. Tezat olan durum şu ki bu coğrafyada yaşamayan insanların bu coğrafya için istekleri bir türlü bitmiyor. Tüm sorunlar buradan geliyor aslında.

Bu operasyon da bu isteklerin önünü kesmek için yapılıyor. 700 terörist leşi var.

youtube türkiye

hunyadi
Enes batur'a kötü dediğimiz platformda kısa bir araştırma yaparak birbirinden kalitesiz onlarca trende çıkan içerik üreticisinin yer aldığını öğrendim. Porçay gibi, slendermanci yiğit gibi, berkcan güven gibi tiplerin öne çıktığı bir platformda yorekok gibi, barış özcan gibi kanalların neden bir tık geri planda kaldığını ülkemizin gençlerinin boş şeylere vakit ayırmasına yoruyorum. Tabi bu durum geleceğe kompleks bir zincir halinde her alana etki edecektir. ( mesela internet sözlüklerin bilinirliğinin ve okunurluğunun düşmesi )
0 /