confessions

iyiler iyidir

1. nesil Yazar - Tatlı

  1. toplam entry 97
  2. takipçi 7
  3. puan 3109

gordion

pasaj
Frigya'nın Başkentidir. Porsuk çayı ile sakarya nehri'nin birleştiği kısmın yukarısında yer alan höyüktür. Ankara'ya yaklaşık 100 km mesafede, Polatlı ilçesi sınırlarında yer alır gordion kalıntıları. M.ö. 6 yy.a değin giden bir tarihi süreçte yapılan tümülüsler yer alır. Antik bir kent özelliğine sahiptir.

dostlar beni hatırlasın

keskin nisanci
rahmetli büyük usta aşık veysel'in veda niyetine yazdığı ölümsüz şiir. ustanın ruhu şad olsun.

Ben giderim adım kalır
Dostlar beni hatırlasın.
Düğün olur bayram gelir
Dostlar beni hatırlasın

Can kafeste durmaz uçar
Dünya bir han, konan göçer
Ay dolanır yıllar geçer
Dostlar beni hatırlasın

Can bedenden ayrılacak
Tütmez baca yanmaz ocak
Selam olsun kucak kucak
Dostlar beni hatırlasın

Ne gelsemdi, ne giderdim
Günden güne arttı derdim
Garip kalır yerim yurdum
Dostlar beni hatırlasın

Açar solar türlü çiçek
Kimler gülmüş kim gülecek
Murat yalan ölüm gerçek
Dostlar beni hatırlasın

Gün ikindi akşam olur
Gör ki başa neler gelir
Veysel gider adı kalır
Dostlar beni hatırlasın

istismara ücretsiz avukatlık hizmeti

cisi gelen sanat tarihcisi
ekşi sözlük'te denk geldiğim bir girdiyi burada paylaşmak istiyorum.

izmir adliyesi bünyesinde ''izmir barosu çocuk hakları merkezi adliye birimi''nin hizmet vermeye başlaması. sabah 09:00 ve 17:00 arası gönüllü bir avukat, her türlü istismarda (eğitim, taciz, bakım vb...) koruma altına alınması gereken çocukların hukuki haklarını ücretsiz olarak savunacak. önemli.

b blok 3. kat 331 no.lu oda
tel: 400 00 14

hasan hüseyin korkmazgil

warmhole
bence değeri yeteri kadar anlaşılamamış; dizelerini, gördüğüm her duvara yazmak istediğim, toplumcu-gerçekçi şiirin önde gelen şairlerinden biri. gerçek bir halk şairi. belki bazı şiirlerini bilirsiniz-onun yazdığını bilmeseniz de- özellikle ahmet kaya şarkılarından. tüm şiirleri okunulasıdır. 3 gün sonra ölüm yıldönümü. saygıyla anıyorum ustayı.

akarsuya bırakılan mektup

incecikti
gül dalıydı
dokunsam kırılacaktı
dokunmadım
kurudu
gitme, sonbahar oluyorum, sonrası hiç
ağaçlar bükmesinler n'olursun boyunlarını
neden akşam oluyorum tren kalkınca
kırlangıçlar birdenbire çekip gidince
mendiller sallanınca neden tıkanıyorum
öyle çok acımasız ki öyle birdenbire ki
az önceki çiçekler nasıl da diken diken
gitme, sonbahar oluyorum, sonrası hiç o sularda çimdik, bitti; köprüleri geçtik bitti
o elmanın tadı orda, o kuş çoktan öttü, bitti
artık çocuk değiliz, susarak da bir şeyler diyebiliriz
günler devlet alacağı, yıllar bir kadehcik buzlu rakı
oyunlar oyuncaksı, oyuncaklar eski şarkı
kavaklara oklu yürek çizip duran o çakı
nerde şimdi nerde şimdi, nerde o kan sarhoşluğu
gitme, sonbahar oluyorum, sonrası hiç

çalıyor ama çalışıyor

kemalisthatun
çalıyor da düşmanından mı çalıyor? senden çalıyor, benden, annenden, babandan, her vatandaştan çalıyor. çalışıyor da bunu lütuf olarak gören sen neden beynini çalıştırmıyorsun? onun görevi çalışmak, hizmet etmek iken neden sen bunu bir lütuf olarak görecek kadar dar kafalısın? diye sormak lazım da anlayacak kapasite göremiyorum onlarda!

ırkçılık

kemalisthatun
milliyetçi olan herkese yapıştırılan yaftadır.
kendi milletini sevmek tatlısu solcuları tarafından hep bir ırkçılık olarak görülmüştür. oysa kendi milletini sevmek ile diğer ırklara eziyet etmek arasında epeyce fark vardır. bunu fark etmemek ise iki haneli ıq'ya delalettir.

deve hikayesi

kozmos
Gören gözler için acı hakikati hatırlatan, bakar körler için inkara teşvik eden hikayedir.
-
Bir gün Hz. Ali'nin taraftarlarının yoğun olduğu Küfe'den, bir Arap, devesiyle Şam'a gelmiş. Şam sokaklarında dolaşırken biri ona yanaşmış:
- Ver o dişi deveyi bana! demiş. Tartışma büyümüş, Küfe'den gelen adam, "Bu deve benimdir, üstelik dişi değil, erkektir" diye itiraz etmişse de anlaşamamışlar. Konu Muaviye'ye yansımış.
Halk meydanda toplanmış... Muaviye, Küfe'den gelenle Şam'da deveye sahip çıkan yerliyi dinledikten sonra, kararını açıklamış:
- Bu dişi deve Şamlınındır!
Sonra toplananlara dönmüş ve sormuş:
- Ey cemaat, bu dişi deve kimindir?
Cemaat hep birlikte bağırmış:
- Şamlınındır!
Küfeli şaşkın bir vaziyette devesinin ardından bakakalırken, Muaviye onu yanına çağırmış:
- Ey Küfeli, dinle! Sen de ben de biliyoruz ki, bu deve senindir ve dişi değil, erkektir. Ama sen Küfe'ye dönünce gördüklerini Ali'ye anlat ve de ki: "Ey Ali, Muaviye'nin, dişi deveyi erkekten ayırt edemeyen, o ne derse evet diyen 10 bin adamı var! Ayağını denk al!"

münir özkul

moviebird
Yalan haberlerden sonra Münir Özkul'un ölüm haberi gerçekmiş, gerçek olmayıp yine yalan olsa daha iyi olurdu, ama ölüm hayatın bir parçasıdır. Dedem (Ertem Eğilmez) öldüğü gün, ona benim dedem sizsiniz demiştim. Şimdi ikinci dede de uçtu gitti. Hayat bu, acısıyla tatlısıyla onu yaşıyoruz, bize düşen hep pozitif olmak ve sevginin yüceliğini tatmaktır. Onun bize verdiği dersler hep aklımızın bir yerinde olacak. Güle güle Yaşar Usta ve Mahmut Hoca... Güle güle dede...

4 ocak 2018 murat hazinedar'ın görevden alınması

keskin nisanci
daha doğrusu görevden uzaklaştırılması olacak ama karakter sınırı izin vermedi.

neyse chp'li beşiktaş belediye başkanı murat hazinedar ve iki belediye personeli içişleri bakanlığı tarafından görevlerinden uzaklaştırıldılar. bakanlıktan uzaklaştırmalara sebep olarak bu kişilerin fetö bağlantıları olduğu ve yolsuzluk yaptıkları gösterildi. uzaklaştırma haberi yayınlanmadan önce murat hazinedar yaptığı basın toplantısında şimdiye kadar iki senede 180 defa incelemeye tabi tutulduklarını ve hepsinde aklandıklarını söylüyor. chp yönetimi uzaklaştırmanın siyasi bir durum olduğunun altını çiziyorlar.

sadece chp'li belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılmalarının altında ben de siyasi bir şeyler olduğunu düşünmeye başladım. yani bir belediyeyi 180 kere soruşturup bir şey bulamadıkları halde, yine de belediye başkanını görevden uzaklaştırıyorlarsa ortada normal olmayan bir durum var demektir ve neden akp'li belediyelerde fetöcü avına çıkılmıyor anlamadım. yani chp'liler fetöcü ama akp'liler değil mi?

ekleme: ben yazıyı yazarken başlık açılmış. bu entrynin diğer başlığa taşınması gerekiyor.

et döner

john overmars
fi tarihinde kızılay sakarya civarında bir tanesi vardı ki.inanılmaz yapardı.lezzetliydi.yarım ekmeğe dolu dolu döner.sadece 6 liraydı.et ucuzdu o zamanlar çünkü. hey gidi.gece gece aklıma geldi.çoğu yerde iyi yapamıyorlar.

codeboss

keskin nisanci
(bkz:#58335)

şu entrydeki ifadeleri hiç hoş bulmadığımı belirtmek isterim. insanlar basit gibi görünen şeyleri bilmeyebilirler, daha doğru bir ifadeyle insan ilgi alanına girmeyen birçok basit şeyi bilmez, bir şeyi bilmiyorlar diye insanlara bu üslupla yaklaşılması çok yakışıksız.

olacak o kadar

sikko
jenerik şarkısının sözü ve müziği ilhan şeşen'e aittir. düzenleme işini grup gündoğarken üstlenmiştir. dillere pelesenk olmuştur. sözleri şöyledir;

aç gözünü seyret tekrarı yok bunun
işimiz muhabbet efkarı yok bunun
arada bir dilimiz sürçer ise affola
susmasını biliriz de kemiği yok bunun

olacak, olacak, olacak o kadar
olacak, olacak, olacak o kadar

niyetimiz kimseyi kırmak değildir
şuradakini buraya koymak değildir
arada bir zülfü yare dokunduk
tam yerine rast geldi manzara koyduk

olacak, olacak, olacak o kadar
olacak, olacak, olacak o kadar

zengin sözlük

olacak o kadar
Fena değil bir şekilde gidiyor. Bir dönem paranormal bir olaydan dolayı yazmayı kesmiştim sonra devam dedik.

Lakinnnnn 2 giri üstteki düşünceye katılıyorum zira bilmem kaç giri önce buna değinmiştim. Misal, beşiktaş'ın forma renkleri siyah-beyaz diyen bir yazar 10-15 artı oy alırken, baba hakkı ile girilen biri giri yok hükmünde sayılıyor. Gerçek zenginlik pek bu olmasa gerek. Umarım zamanla kalite artar ve deyimler sözlüğü olmaktan çıkıp görece bir niteliğe bürünür.

kan bağışı

sikko
insanlık görevi. kızılay kan toplama merkezlerinde veya şehir merkezlerinin çeşitli yerlerine kurulan çadırlarda bu işlem gerçekleştirilebilir. hastanelerin kan merkezlerine isminizi yazdırıp gönüllü kan bağışçısı olabilirsiniz. ben kızılay'a vermek yerine hastaneye isim yazdırmayı tercih ettim. acil durumlarda sizi arıyorlar.

övgü

monster degree
Birine, onun üstünlüklerini ve iyi yönlerini belirtmek amacıyla söylenen söz.

Fikirlerine önem verilen kişilerden en içten şekliyle gelince tadından yenmiyor. Bugün yaşadığım onca sıkıntının ardından akşama bomba gibi başlamamı sağlayacak kendisi, sağ olsun var olsun.

işçilerin çöpten topladığı kitaplar kütüphane oldu

keskin nisanci
Ankara'da Çankaya Belediyesi'nin temizlik işçileri, çöplerden topladıkları kitaplarla kendileri için bir kütüphane kurmuşlar. kütüphaneyi de restore edilerek çöp toplama şantiyesi yapılan bir yerde kurmuşlar. haberin linkini paylaştığımda girip bakarsanız nasıl güzel hale getirdiklerini görürsünüz. ne yalan söyleyeyim son dönemde okuduğumda yüzümü güldüren, hatta duygulandıran ender haberlerden biri oldu. haber 11 aralık tarihli ama yeni gördüm.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-42307964

cihan mürtezaoğlu

icgqhs
sabahlara kadar ya da durmaksızın kim dinlenebilir sorusunun en güzel cevabıdır. umarım manuş baba gibi deşifre olup şöhretin kötü yüzü ile tanışmadan sessizce eserlerini yayınlar ve dinleriz...

eteği belinde şarkısının çalıntı çıkması

kozmos
öncelikle;
(bkz:kız düşürmek için komünist parti'de takılan çakma solcu)

beni kahkahalara boğan bomba haberdir. hayır, kimsenin üzüntüsü veya başarısızlığından paylanmıyorum. sadece ''manuş baabaağ, dola boynumuza babağğğ'' ''aşkı manuş şarkılarında buldum yha ben.s'' diye dolanan sığır ötesi geri zekalıları düşünüyorum. ulan iyi ki varsınız demek bile gelmiyor içimden. güldüm.
---spoiler---
Manuş Baba olarak bilinen sanatçı Mustafa Özkan'ın yeni yayınlanan “Dönersen ıslık çal “ isimli albümünün çıkış parçası olarak biline 77 milyon izlenmeye varan ve video klibi çekilen “Eteği Belinde “ isimli parçanın sanatçı Atilla Yılmaz'ın "2005" yılında piyasaya çıkarmış olduğu “vaktidir” isimli albümünde yer alan “Senden Gayrı” isimli eserin birebir kopyası olduğu "MSG" Musiki eser sahipleri grubu meslek birliği tarafından da onaylandı.
---spoiler---
kaynak linki.

yeni alınan cihaza nazik davranma süreci

singur
Annem babam için bu süreç hiç bitmez. 40 sene önce almışlar benden eski aeg marka bi buzdolabı vardı. Hiçbir ayarıyla oynamazlardı. Soğutma ayarı sıfırda dururdu, İçindeki ampul dahil hiç bozulmadan kullandılar. Kapısını tek elle açtıklarını hiç görmedim. Ne bir ses verdi ne de arıza. Firma görse ödül verir. Yeni bi tane almışlar simdi, diğeri yedekte çalışmaya devam ediyor.

fetih marşı

bir istanbul trajedisi
arif nihat asyalı tarafından yazılan, yıldırım gürses tarafından bestelenen marş.şiirin tamamı;

yelkenler biçilecek, yelkenler dikilecek;
dağlardan çektiriler, kalyonlar çekilecek;
kerpetenlerle surun dişleri sökülecek

yürü, hala ne diye oyunda oynaştasın?
fatihin istanbulu fethettiği yaştasın.!

sen de geçebilirsin yardan, anadan, serden....
senin de destanını okuyalım ezberden...
haberin yok gibidir taşıdığın değerden...

elde sensin, dilde sen, gönüldesin baştasın...
fatihin istanbulu fethettiği yaştasın.!

yüzüne çarpmak gerek zamanenin fendini...
göster: kabaran sular nasıl yıkar bendini?
küçük görme, hor görme, delikanlım kendini

şu kırık abideyi yükseltecek taştasın;
fatihin istanbulu fethettiği yaştasın.!

bu kitaplar fatihtir, selimdir, süleymandır.
şu mihrap sinanüddin, şu minare sinandır.
haydi artık uyuyan destanını uyandır.!

bilmem, neden gündelik işlerle telaştasın
kızım, sen de fatihler doğuracak yaştasın.!

delikanlım, işaret aldığın gün atandan
yürüyeceksin... millet yürüyecek arkandan!
sana selam getirdim ulubatlı hasandan....

sen ki burçlara bayrak olacak kumaştasın;
fatihin istanbulu fethettiği yaştasın.!

bırak, bozuk saatler yalan yanlış işlesin!
çelebiler çekilip haremlerde kışlasın!
yürü aslanım, fetih hazırlığı başlasın...

yürü, hala ne diye kendinle savaştasın?
fatihin istanbulu fethettiği yaştasın.!

başkası için akbil basıp parasını almayan insan

monster degree
Ben değilim bu insan. Kötü biri miyim peki? Paragöz müyüm? Canavarın teki miyim? Hayır. Birinin akbil'inde yeterli bakiye olmayışını fakirlikle ve muhtaçlıkla karıştırmıyorum da ondan. Okuyun açıklıyorum.

Akbil'in boş olması demek, kişinin cebindeki parayı bir sebepten akbil bakiyesine çevirememiş olması demek, hepsi bu. Kapalı bir döviz bürosunun önünde cebindeki euro'yu tl'ye çevirememiş bir turist sizden euro'suna karşılık gelen tl tutarı vermenizi rica etse onun parasını almayıp cebinizdeki parayı adama hibe mi edersiniz? Neden edesiniz ki? Benim gözümde bu da tamamen aynı hesap.

Şahsen benim izmirim kart'ımda yeterli bakiye olmadığı zaman, yakınlarda dolum noktası da yoksa ya da dolduracak zaman yoksa, durakta bekleyenlerden benim yerime basmalarını rica ediyorum. Parasını almayı reddedenlerin ise bana dilenci muamelesi yaptıklarını düşünüyorum. Ben para dilenmiyorum çünkü, paramın izmirim kart bakiyesi cinsinden karşılığını rica ediyorum. Kendime yapılmasını münasebetsizlik saydığım şeyi bir başkasına neden yapayım ki? Geçerli birimden paraya sahip olmamak eşit değildir hiç paraya sahip olmamak. İlle de iyilik yapmak istiyorsanız yerine akbil bastığınız kişiden parasını çatır çatır alıp o parayı olduğu gibi bir sokak çocuğuna verirsiniz. Gerçek iyilik bu değil çünkü.

şahları da vururlar

sikko
ferhan şensoy'un 8. oynanan oyunu. kimselere vermeye kıyamadığı için kurduğu ortaoyuncular tarafından 1980'de sahnelenmiştir. iran yakın tarihini güzelce irdeleyen bir oyun.
oyun, ömer hayyam ismindeki bir garip kunduracının isim benzerliği yüzünden hakiki ömer hayyam zannedilip içeri atılmasıyla başlıyor. ömer hayyam içerdeyken gülistan sarayının gülü muhammed rıza pehlevi'nin yaşantısını gözler önüne seriLİyor. rıza pehlevi keyif çatarken halkın durumu gözler önüne seriliyor.
bu oyun sayesinde iki harika müzik grubu da kuruluyor. oyunun ilk kadrosunda müzisyenler, özkan uğur ve fuat güner'den kuruluymuş. oyunu izleyen mazhar alanson bu ikiliyle iletişime geçiyor ve mfö'nün ilk temelleri atılıyor. mfö'nün ele güne karşı isimli şarkısı da bu oyundan çıkmadır. şarkının ismi döndü pervaneler şarkısıdır. sözleri şöyledir;

döndü pervaneler
yel üfürdüler
boyun büktü güller
çalıştı motor
dingildedi uçak
şah rıza gitti gider
alanın çöpçüleri
duygular süpürdüler
fırladı uçak öne
bulutlar küme küme
zaman olaya gebe
rıza yükseldi girdi buluta
ekselans güle güle

ey gidi tahran bu kaçıncı terkediliş
ey gidi rıza acep ne yana bu gidiş
bu ne yüksekten uçuş civanım
şah olmak da zor bir iş

bir pervane bozuldu
bir pervane yoruldu
nil nehrini gördü rıza
iniş izni sordu rıza
fevziye'nin ahı tuttu
şah sığındı mısır'a
mısır bakmaz kusura
horoz öter çöplüğünde
şahlık kaldı kursağında
dünya kazan uçak kepçe
pat bahama vın meksika
rıza artık turist rıza

fuat ve özkan'dan boşalan koltuğun birine bulutsuzluk özlemi'nden nejat yavaşoğulları geçmiştir. tabii o zamanda ne bulut var ne de özlemi, sonrasından da kuruluyor ki bulutsuzluk özlemi!

yaa, işte böyle bir oyun şahları da vururlar. kıymetini bilelim.
BONUS

zenginsozluk.com/foto
zenginsozluk.com/foto