confessions

number eleven

1. nesil Yazar - Akıllı

  1. toplam entry 402
  2. takipçi 14
  3. puan 5222

dar alanda kısa paslaşmalar

number eleven
türk sinemasının en güzel filmlerinden biridir.

"Hayat futbola fena halde benzer. futbol şahsi beceri gerektirir değişmez..O da ayrı konu.Ama aynı zamanda da toplu oynanan,yani;insanların bir takım halinde oynadığı bir oyundur. Hayat da böyle değil mi? İstediğin kadar yetenekli ol.İyi bir takımın yoksa havagazı. Mantarlarsın. Hayat futbola fena halde benzer;4 doğru pas %90 goldür.”

sıcağı sıcağına

number eleven
90'larda çocuk olanların psikolojilerini öpüp bırakan program. gerek jeneriğindeki o siren sesleri, gerek alevler hala aklımda. ciddi ciddi ürpertiyor bugün bile hatırlayınca. bugün aklıma geldi ve birkaç bölümünü atlaya atlaya izledim boş kaldıkça. ne buzlama var, ne mozaikleme, ne sansür. ölü bedenleri direkt göstermesi, katillerle yapılan röportajlarda adamların soğuk kanlı bir şekilde cinayet anını anlatması vs of of of.

ayrıca sözlüğe girince gerçek kesit başlığıyla karşılaşmış olmak da ilginç bir tesadüf oldu.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

number eleven
hayatta en mutlu olduğum dört yer: evim, kitapçılar, kırtasiyeciler ve doğa. şu an için doğaya açılmak gibi bir zamanım yok ancak bu aralar deliler gibi kitapçıdan kitapçıya, kırtasiyeciden kırtasiyeciye koşuyorum. deliler gibi kitap alıyorum, kırtasiye alışverişi yapıyorum. daha sonra da eve gelip kitaplarımı kütüphaneme, kırtasiye malzemelerini de yine ilgili bölümlere koyuyorum. okuma işini öyle gelişigüzel bir şekilde yapmam ve bilakis, planlı programlı, özellikle zaman ayırarak ve hazırlanarak okuma yaparım. bu nedenle de hangi kitaba ne zaman başlayıp ne zaman bitireceğimi bilir, hiç de şaşmam. katı bir iç disipline sahibim o konuda. dolayısıyla alığım yeni kitaplarımı da okuma programına ekler, başlangıç ve bitiş tarihlerini derhal eklerim. elbette bunlarla da kalmaz, kendime adeta ödev verip şu kadar sayfa yazı yazılacak diye de notumu düşerim hemen kitap isminin yanına. dolayısıyla kitaplarımı dizdiğim kütüphanemin dışında, bir de okuduklarımın üstüne yazdığım yüzlerce sayfa da yazı var çalışma masamın çekmecesinde. hepsi dosyalı elbette, öyle dağınık değil. anlayacağınız epey ciddiyim bu okuma ve yazma konusunda ve asla taviz vermem kimseye. kendime bile.

daha önce de belirtmiştim, kütüphanemi yeniliyor, odamın dizaynını değiştiriyorum. hazır aldıklarımın yanında kendi yaptığım pek çok tasarım var odamda. alınanlardan ziyade, yaptıklarım daha anlamlı geliyor elbette. oda beni daha iyi yansıtıyor sanki böyle. ve elbette arka fonda da mutlaka başta hüsnü arkan olmak üzere, ortaçgil, birsen tezer, incesaz, yeni türkü, ezginin günlüğü, feridun düzağaç çalar. ama son birkaç gündür 70'ler ve 80'ler takılıyorum. ayten alpman, ayla dikmen, hümeyra, tanju okan vs...

diyeceğim o ki, basit yaşıyorum. ne televizyon, ne sosyal medya, ne dizi, ne de benzeri boş beleş işler. değer verip saygı duyduğum ve aynı saygıyı onlardan da gördüğüm birkaç da dostum var. başka ne isteyeyim ki. allah beni kimseye muhtaç etmesin, herkese benden fazla versin...

zengin insanlar

number eleven
çok parası olan insanlara denir.. ama diğer yandan da çok paralı olmakla, zengin olmayı karıştırmamak gerek. parası vardır ama o parayı layıkıyla harcayamıyordur, o parayı kaybetme korkusundan dolayı hep daha fazlasını kazanmanın peşine düşmüştür ve kazanmak eşittir kaybetme korkusu eşittir daha çok kazanmak eşittir daha çok kaybetme korkusu şeklindeki kısırdöngüye girmiştir veya yoldan çıkmıştır vs vs vs. dolayısıyla o parayı nasıl değerlendirdiği, nasıl harcadığıdır insanı zengin yapan.

özdemir asaf güzel söyler:

"Günümüzde zengin çok az var, paralı çok çok var."

bence bu her şeyin özeti.

insan bastırdığı duygunun esiri olur

number eleven
olay basit: her şey beynin çalışma prensibinden ve doğasından kaynaklanmaktadır. beynin esas işi organizmayı korumak ve hayatta tutmaktır. sınavlara girip şıkları karalamak, problem çözmek, üniversite kazanmak vs gibi olaylar, beynin yan işlevleridir. ama asas ve temel görevi hayatta kalmaktır. dolayısıyla da eğer bir duygu veya bir düşünceden kaçmaya kalkarsanız, beyin devamlı olarak o duygu veya o düşüncenin olup olmadığını taramaya başlar. taradıkça da zaten o duygu veya düşünce her an kişinin aklının bir köşesinde bulunur. her şey bundan kaynaklanmaktadır. ilgili deneyleri, google araştırması yaparak bulmak zor değildir.

ilk buluşmada pilavcıya gitmek

number eleven
hayatını insani değerler üzerine kurmayan, tamamen meta, gösteriş, ekonomi ve tüketim odaklısı tiplerin yadırgayacağı ve burun kıvıracağı durumdur. oysa ki mesele gerçekten ve samimi bir şekilde birlikte olmaksa, beraber olunan her an her saniyeden zevk alıp zamanı unutmaksa, karşı tarafın elini tutup gözlerine bakarken, kokusunu hissederken içinin bir tuhaf olmasıysa, nereye gidildiği, ne yenilip içildiği önemli değildir. pilavcıya gidlir, balık ekmek de yenilir, bir simit alınıp ortadan ikiye de bölüşülür, ille de bir şey yenmeye ve bir mekana gitmeye gerek yok, el ele tutulup sahilde de yürünür.

meta bağımlılarının, gösteriş peşinde koşanların, tüketim odaklısı olup, başkalarının gözüne girmeye çalışan ve kare kare resim çektirip "aşkitomla bilmem nerede bilmem ne keyfi" diye götünü yırtan, değerlerden ve samimiyetten uzak kişilerin amına koyayım..!

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

number eleven
malum bugün pazar. öğlene doğru dışarı çıkıp en sevdiğim ve kendimi en mutlu hissettiğim iki ortamdan biri olan kitapçıya gittim (diğeri kırtasiyeci). iki kitap alıp eve geldim ve birkaç saat dışarıda kalmış oldum. eve geldiğimden beri de yemek hariç yatıyorum paso. sırtım ağrımaya başladı yatmaktan. demem o ki:

"dünyanın bütün tavanlarına lanet olsun. arka üstü yatmaktan usandım..."
-dokuzuncu hariciye koğuşu-
peyami safa
0 /