confessions

olacak o kadar

1. nesil Yazar - Buraları sevdi

  1. toplam entry 657
  2. takipçi 15
  3. puan 9786

kızılderililer

olacak o kadar
rivayete göre günümüz dünyasının en pahalı arazisi sayılan New York'un ünlü Manhattan Adası'nı 1624 yılında Peter Munite adlı bir tüccâra 24 dolar değerindeki incik-boncuk karşılığında satmışlardır.

günümüz bankacılık sistemindeki hesaba göre, Kızılderililer o 24 doları 394 yıldır Amerikan hazine bonolarına yıllık %5 faiz ile yatırsalar, bugün 2 milyar 336 milyon 536.394 dolarları olurdu. iyi para!

mississippi balonu

olacak o kadar
tarihin en büyük finansal çöküşlerden biridir.

1717 yılında i̇skoçyalı bir iş adamı ve banker olan john law, mississippi company isimli bir fransız işletmesinin başına geçti. bi̇r kaç yıl içinde, işletmeyi, dünyanın her yanına dağılmış halde bulunan fransız kolonilerinin ardındaki itici güç haline getirmeyi başardı. şirketin hisse değerleri, bir yıl içinde 500 livreden 10,000 livreye çıkmıştı. ancak bir yıl içinde olanlar oldu ve şirketin hisseleri hızla değersizleşti. law, fransa'ya kaçtı ve şirketin ana hisse sahibi olan fransız hükumeti, şirketin borçlarından bir kısmını geçersiz saymak zorunda kaldı. bu kararla beraber, dünyanın değişik yerlerinden pek çok hak sahibi, haklarını yitirmiş oldular. ekonomistler, bu olaydan “mississippi balonu” ismiyle söz ederler.(hayvanlardan tanrılara kitabında bu olayı daha güzel açıklar,hollanda'nın üstünlüğünün kara savaşları ile gerilediği dönemde i̇ngiltere ve fransa bu boşluğu doldurmak için yarışırlar,lakin bu olay fransa'nın kredi bulma olayını zora sokar,ingilizler daha ucuz ve daha kolay kredi bularak finansmanlarını yoluna koyar ve ekonomik hükümdarlığı ellerine geçirirler.)

metin oktay

olacak o kadar
“Maç başlangıcında kale seçimi için Yazı-Tura atıldığında,
ben hep -Tura- derim…Benim tek derdim,
Mustafa Kemal Atatürk'ün yüzü yere gelmesin…”

günümüz adam tanımlamasına uymamaktadır!

ismet badem

olacak o kadar
türk basketbolunun duayenlerinden, sayısızca maç yorumlamış, bir nesile basketbol sevgilisini aşılamış, murat murathanoğlu ile basketbola saygı ve önem kazandırmış kişilik. maalesef az evvel ajanslara düşen haberlere göre bir motorsiklet kazasında hayatını kaybetmiş. her güzel insanın ölümü erken ve acıdır ama bu daha bir başka oldu.

türk basketbolu deli babasını kaybetti.

ruhu şad olsun mekanı cennet olsun.

türk eğitim sistemi

olacak o kadar
Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan 'Eğitim Kalitesi 2018' isimli rapora göre 137 ülke arasında 99'uncu sırada yer alıyor.

Katar, Malezya, Endonezya, İran ve Pakistan'ın eğitim sistemi Türkiye'nin önünde, hani bu raporda şike var diyeceksek buna pek hakkımız yok gibi.

Listedeki birinci ülke İsviçre iken toplam bütçesinin %30'unu eğitime harcayan Singapur ikinci oldu. Listenin üçüncü ve dördüncü sırasındaysa Finlandiya ve Hollanda var. biz ise kamboçya, Mozambik, Nikaragua, Tanzanya, Etiyopya gibi ülkelerle ligde kalma yarışı veren mersin idmanyurdu konumundayız.

sezai karakoç

olacak o kadar
diyanet işleri eski başkanı mehmet görmez'e “Bana hac henüz farz olmadı. Farz olduğu zaman giderim” diyen başarılı şair ve yazar.

diyanet bu kadar şaşırtan konuşma mehmet görmez'in anlatımıyla buyrun kıssadan hisseye;

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı iken Sezai Karakoç'u ziyarete gittim. 'Üstadım, Diyanet olarak sizi hacca davet ediyoruz.' dedim. Sezai Bey, 'Bana hac henüz farz olmadı. Farz olduğu zaman giderim inşaAllah' dedi."
Ben tekraren, 'Efendim, Diyanet olarak sizi biz hacca götürmek istiyoruz' deyince 'Ben milletin parası ile hacca gitmem' diye cevap verdi.

Bunun üzerine ben kendisine tekraren, 'Üstadım! Bu ümmeti bir Arafat manifestosundan niçin mahrum ediyorsunuz' deyince Sezai Bey: 'Hoca! Arafat'a manifesto yazılmaya gidilmez, Vakfe'ye durmaya gidilir' dedi.”

psammatikos deneyi

olacak o kadar
firavun psammatikos tarafından yapılan tarihin ilk dilbilim çalışmalarından birisini konu alan acımasız deney.

"ormanda kendi başına büyüyen çocuk, Arapça öğrenir' efsanesine benzer bir şey düşünmüş olsa gerek ki, ülkesinde doğan her bebeğin nasıl olup da günü geldiğinde Mısır dilini konuşmaya başladığını merak etmişti. Ona göre Tanrı da Mısırlıydı ve bu yüzden de, bebeklere Mısır dilini öğrettikten sonra dünyaya gönderiyordu."

firavun, yukarıdaki varsayım neticesinde tezini kanıtlamaya çalıştı. firavun, yeni doğan bir bebeği zindana atıp kimseyle görüştürmeyecek, günü geldiğinde çocuk eğer Mısır dili konuşursa da (kendince) bu savını kanıtlamış olacaktı. Yani demek ki, Tanrı gerçekten de Mısırlıydı.

Yıllar sonra bir gün, çocuğun ağzından 'bekos' (ekmek) kelimesi çıkmıştı. Psammatikos bunu, iddiasını kanıtlamak için yeterli görmüş ve ikna olmuştu. Ancak gelgelelim, çok uzun zaman sonra gerçekleştirilen dilbilim çalışmaları bunun bir yanılgı olduğunu ortaya çıkardı.

trt world

olacak o kadar
2015 yılında tüm dünyada İngilizce yayın yapması için kurulan devlet kurumumuz lakin kurumdaki kadrolaşma artık türkiye standartlarının bile üstüne çıkmış durumda.

Kanalın yöneticisi Fatih Er;
*uydu satışlarının başına getirilen Furkan Han, Fatih Er'in kayınbiraderi.
*Dijital İşlerden sorumlu olan Resul Şimşek ise Fatih Er'in bacanağı.
*Showcase programını sunan Efnan Han ise, Fatih Er'in kayınbiraderi olan Furkan Han'ın eşi.
*Araştırma ve Vizyon Direktörü Pınar Kandemir (AKP Mv. Erkan Kandemir'in eşi.)
... ve bla bla.

2018 avrupa atletizm şampiyonası

olacak o kadar
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenmiş olan şampiyona.

Şampiyonada Türkiye, 1 altın 2 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplam 5 madalya topladı. Altın madalyayı erkekler 200 metrede Ramil Guliyev ile alan Türkiye, gümüş madalyaları erkeklerde 4x100 metre bayrak yarışı ve 400 metre engelli kategorisinde Yasmani Copello Escobar ile elde etti. Türkiye'ye bronz madalyalar erkekler 100 metrede Jak Ali Harvey ve kadınlar 5 bin metrede Yasemin Can'dan geldi. Büyük Britanya zirvede yer alırken, Polonya ikinci, ev sahibi Almanya ise üçüncü oldu.

enfes 4x100 metre bayrak yarışını ise ara ara izlemekte fayda var;

klebsiella pneumoniae

olacak o kadar
pek çok antibiyotiğe dirençli ve hemen hemen herkesin vücudunda olan bakteri. sebebiyet verdiği hastalıklar için henüz belirli bir kategori yok ve insan vücudunda çok aktif. hatta öyle ki bu pek sinirli bakterinin insanoglundan önce marsa yerlesebilecegi öngörülüyor.
her türk insanı gibi bir şekilde işi siyasete bağlamak gerekirse, elin oğlu bunlarla cebelleşirken, biz damattan maliye bakanı olurmu diye birbirimizi yiyeduralım.

iqbal masih

olacak o kadar
1983 yılında pakistan'ın en fakir bölgelerinden biri olan mudrike'de dünyaya geldi.

4 yaşına geldiğinde diğer tüm akranları gibi 600 rupi (yaklaşık 16 dolar) karşılığında bir halı dokuma fabrikasına işçi olarak satıldı...
haftanın 7 günü günde 14 saat çalıştırılan iqbal 10 yaşında sadece 27 kg ağırlığında ve 6 yaşında gibi görünüyordu.
tesadüfen çocuk işçiliğinin yasak olduğunu öğrendiğinde fabrikadan kaçtı ancak kısa sürede polis tarafından yakalanıp tekrar fabrikaya gönderildi...
fakat o kaderine boyun eğmemekte kararlıydı tekrar kaçtı fakat bu sefer beraberinde 3.000 çocuğu da götürdü.
iqbal masih çocuk işçiliğine ve köleliğe karşı verdiği mücadele dünya çapında ses getirince, 1995 yılında 12 yaşında bir suikastla katledildi.

1979 kabe baskını

olacak o kadar
20 kasım 1979 sabahı.

En az 400 kişilik silahlı bir grup 'Allah-ü Ekber' nidalarıyla imamı durdurdu, içeridekilerin büyük bir kısmını dışarı çıkardı, kapıları kilitledi ve iki görevliyi öldürdü. Yüksek noktalarda savunma, minarelerde sniper pozisyonları alındı. Kâbe işgal edilmişti.

Liderleri Cuheyman bin Muhammed bin Seyf el Oteybi idi ve baskıncılar tarafından mehdi olduğu ilan edildi. Basına 'Mehdiciler' olarak yansıyan baskıncıların amacı 'Batı'nın kuklası olmuş Suudi hanedanını devirmek'ti. Baskın için iyi hazırlanılmıştı. Kabe'nin altında bulunan ve bin civarında odadan oluşan dehlizlere mühimmat ve gıda depolanmış, yer altı yolları tutulmuştu. Silahlar ayrıca tabutlar içerisinde, bazı görevlilere rüşvet verilerek de içeri sokulmuştu. O dönemde Kâbe'de tadilat yapılıyor olması büyük avantaj sağlamıştı. Tadilatı yapan şirket ise, Usame Bin Ladin ailesine ait olan Bin Ladin İnşaat Şirketi idi.

Baskın ancak iki hafta sonra, Suudi yönetiminin isteğiyle yardıma gelen Pakistan askerlerinin ardından Fransız özel amaçlı birlikleri, CIA ve Vinell timlerinden destek alınarak durdurulabildi. Gayrimüslimlerin girmesi yasak olan Mekke'ye giriş için askerlere fetva verildi, Mekke'ye varmalarından önce kendilerine Kelime-i Şahadet okutuldu ve Kâbe'nin çevresi sarıldı. isyan bastırıldı ve Canlı olarak ele geçirilen Oteybi ve 62 kişi, ibret olsun diye 8 ayrı şehirde önce kolları, sonra bacakları, hala hayatta kalanlarınsa başları kesilerek infaz edildi.

bu olaydan batı dünyası ve mısır 1979 senesi başında iran devrimini yapan Ayetullah Humeyni rejimini, iran ise abd ve israili sorumlu tuttu ve bu olaydan 20 gün sonra rusya afganistan'ı işgal ederken usame bin ladin, ruslara karşı savaşmak için afganistan'ın yolunu tutuyordu. olayın sorumlusu ve asıl sebebi ise günümüzde hala cevapsız.

30 mayıs 2018 habertürk muharrem ince canlı yayını

olacak o kadar
yıllar sonra baştan sona izlediğim bir siyaset programı oldu. mübalağa edeceksek, şiir gibiydi diyebilirim.

- başkan ince, dersine çok iyi çalışmış.
- didem hanım malum medyaya rağmen çok iyi bir moderatorluk örneği gösterdi.
- yukarıda bir arkadaşın dediği gibi, alçı'nın solunda oturan zat feci şekilde kötü niyetliydi lakin façası ve zekası yarı yolda kaldı.
- program tekrarı an itibariyle veriliyor.
- tv'de ilk defa bir siyasinin ağzından kuantum ve fizik sözcüklerini yıllar sonra duyduk.
- "bana, erdoğan'a sorabileceginiz sorulari sorun" mottosu ibretlikti.
- sayın ince, özellikle fetö'nün siyasi ayaklarının cezalandırılacağını dillendirdigi an tam bir "hannibal"modundaydi ki bu güven verdi.
- ve gecenin gizli kahramanı kameraman arkadaş, laf zekeriya öz'e ve ergenekon'a gelince, alçı'ya öyle bir zoom yaptı ki Alfred Joseph Hitchcock halt yemiş.

euroleague final four 2018

olacak o kadar
Fenerbahçe-zalgiris kaunas maçının başlama düdüğünde bir ara ciddi ciddi turnuva İstanbul'da falan düzenleniyor sandım. Fenerbahçe zaman zaman zora soksa da makina gibi işleyen zalgiris'i hem saha içinde hem de tribünde resmen boğdu ve hak ettiği finale yükseldi. Maçtan önceki yorumum ise yüzde 90 tuttu, sadece Bobby faktörünü atlamışım.

Gecenin ikinci maçı ise nedense pek bir tatsız tuzsuz geldi, veteran maçlarından hallice. Muhtemelen fb'nin bizde yarattığı rehavet bunun sebebi. Real çok iyi yüzde ile oynadı ve resmen uyuta uyuta aldı maçı. Lull cidden büyük oyuncu. Finalde muhtemelen kalinic ve guduric ile sinir harbine sokacağız kendisini. Yine ilk yorumumda dediğim gibi de colo ile Rodriguez olmadı ve itoudis denen loser coach ile 45 milyon dolar bütçe bile iş yapmıyor.

Gönül cska dedi ama mantık real. umarım finalde İspanyol aşığı la monica denen hakem maçta görev almaz. Bu da bence önemli bir husus.

Son söz yine Fenerbahçe taraftarına, ikinci maçta bile yanlış gormediysem sayıları, cska ve real taraftarından çoktu. Malum ülke ekonomisi belli muhtemelen o paranın hakkını sonuna kadar almak istemişler.

13 mayıs 2014 soma faciası

olacak o kadar
dönemin ve halen başta olan mevcut iktidarın, faciadan 1,5 ay önce yapılan yerel seçimlerde oy oranı %43,3 iken, faciadan sonra yapılan 1 kasım 2015 genel seçimlerinde oy oranı %49,65'i görmüştür.

''Fıtrat omurga gibidir. Üstüne ne koyarsan koy eti de, kası da, derisi de ona göre şekil alır.''

Bunu da ufak bir detay olarak göstermekte fayda var diye düşünüyorum.

euroleague final four 2018

olacak o kadar
Fenerbahçe taraftarı olmayan lâkin iyi bir basketbolsever olarak Fenerbahçe doğuş'un kupayı ikinci kez üst üste müzesine götüreceğini düşündüğüm, euroleague son 4 organizasyonu.

Zalgiris kaunas, sarunas jasikevicius yönetiminde muazzam bir iş çıkardı, çok para sacmadan ve her maç dolu salon önünde ufak çaplı bir mucizeye imza attılar. Olympiakos gibi artık turnuvanın ağır abisi olan bir takımı, saha dezavantajları olmasına rağmen 1-3 ile geçtiler. Fb doğuş, ulanovas ve pangos'ü kalinic ve sloukas ile kitleyebliirse, obradovic'in de tecrübesiyle +10 luk farkla kaunas'i geçebilir. Maçın kilidi, kaunas'a yapılacak üçlük savunmasının dozajı.

Real madrid; neredeyse tamamen 17 yaşındaki doncic'in eline bakıyor. Onu kitleyen takım, galibiyet şansını baya baya arttırır. Ayrıca bence turnuvanın en itici takımı. Reyes başta olmak üzere her maç inanılmaz derecede hakeme oynama çabaları ve sürekli göstermelik fauller başrolde oluyor. Randolph, caroll ve bu sezon sakatlıklarla boğuşan llul takımın diğer değerli oyuncuları.

Cska ise bu sezon izleyebildigim kadarıyla geçen sezonki kadar dominant değil. Gerçi khimki'yi 3-0 ile supurduler ama geçen sezonki tadı vermiyorlar. Teodosic sezon başında takımdan ayrıldı ki, kendisi takımın de colo ile birlikte yüzde 70'iydi. Bu sezon de colo, sergio rodriguez ile özellikle final-four'da yüzde 40'ı bile etmeyecektir.


münafık

olacak o kadar
inanıyor (muş) gibi yapmak.

rte'nin mevzu bahis söylemini zannedersem aklı başında hiçbir din adamı kabul etmez, edemez. Bu ağır itham için illa bir özne aranacaksa, zamanında yanıbaşında bakan olarak görev yapmış olan bakara makaracı egemen bağış eşsiz bir örnektir. Dünyevi makamlar ve hırslar için, avam kesimin oylarını çekebilmek adına yapılan bu tür ağır ithamlar emsalsiz bir hatadır. Hoş, memlekette yakın dönemde "hayır"cıların karıları, kızları evetcilere helaldi. Kime ne anlatıyoruz ki!

13 nisan 2018 darüşşafaka lokomotif kuban maçı

olacak o kadar
daçka'nın 67-59 'Luk Skorla kazanıp eurocup şampiyonluğunu ilan ettiği karşılaşma. Bir taşla iki kuş... hem ülke basketbolu müzesine uluslararası bir kupa gelmiş oldu hem de daçka önümüzdeki sezon sorgusuz sualsiz yurolig'de oynama şansı yakaladı.

Final serisine kadar namağlup gelen kuban kupanın mutlak favorisiydi lakin rusya'daki ilk maçta gosterilen büyük direnç ve inanç küçük çaplı sürprizi beraberinde getirdi.

Başta david blatt ve wilbekin olmak üzere bu güzel ama yalnız takıma teşekkür borç biline.

cezayir

olacak o kadar
Tsi akşam saatlerinde bir askeri kargo uçağı düşen ülke. Devlet televizyonu kazada 257 askeri personelin hayatını kaybettiğini duyurdu.

uçakta yolculuk yapanların arasında yüksek rütbeli askerler ve cezayir merkez bankasının temsilcisi olduğu söyleniyor.

eczacıbaşı vitra

olacak o kadar
Kadınlar CEV Kupası finalinde Belarus'un Minchanka Minsk takımını deplasmanda 3-1, bu akşam ise istanbul'da 3-0 geçerek kupayı müzesine götürdü.

Kulübün müzesinde ayrıca bir Kupa Galipleri Kupası şampiyonluğu ve bir CEV Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu var.

Tebrik ve teşekkürler borç bilinir.

10 nisan 2018 lokomotiv kuban darüşşafaka maçı

olacak o kadar
Eurocup final maçı ilk karşılaşması ve daçka mucizevi bir geri dönüş ve hatta sonuçla karşılaşmayı 78-81 kazandı.

Rakip kuban bu sezon avrupada namağlup idi. Karşılaşma rusya'da ve daçka son iki dakikada 7 sayı gerideydi ve bu yılın mvp'si wilbekin ne yaptı etti maçı uzatmaya taşıdı ve maçı aldık.

Kaslı son bir maç. 13 nisandaki istanbul'daki maçı da alırsak kupa türkiye'de. coach David blatt ve wilbekin başta olmak üzere çok saygı duyulasi bir iş çıkardılar. Kadrodaki genç türkleri de unutmamak lazım tabi. Katkıları büyük oldu bu yolda.

börü

olacak o kadar
"adım kemal. güzel isimdir kemal. yetkinlik demek, mükemmellik demek, eksiksizlik demek. ama babam bana bu ismi anlamından ötürü vermedi. bu adı taşıyan büyük, çok büyük bir adamdan dolayı bana kemal dediler. bu isim kimine huzur verir, güven verir; kimine de korku..."
0 /