confessions

parody

1. nesil Yazar - Adanmış

  1. toplam entry 253
  2. takipçi 26
  3. puan 7882

siktir et

parody
John C. Parkin'e ait eserdir. Bir ara oldukça popülerdi. Şu an ne durumda bilmiyorum, kapak yazısı ilgi çekiyor. Eserin basın bülteni insanın hayatında önemsiz şeyleri bile fazlaca umursaması ve bu durumun yanlışlığı hakkında söylemler içeriyor.

ahmet rasim

parody
1865 yılında İstanbul'da doğan Ahmet Rasim; hatıra, sohbet, makale, gezi yazısı, tarih türlerinde eserler vermiştir.
Döneminin özelliklerini, İstanbul'u, kültürü, örf ve adetleri başarılı bir şekilde kaleme almıştır.

Eserleri:

Eşkâl-i zaman: çocukluk anıları, günlük hayata dair kısımlar yer alır.

Gülüp ağladıklarım: basın hayatına yönelik hatıralarını anlatır.

Falaka: çocukluğuna ve mahalle mektebi anılarına yer verir.

Gecelerim: istanbul ramazanları ve zamanın Şehzadebaşı eğlencelerini anlatır.

Şehir mektupları: istanbul'un bütün yönleriyle ele alındığı, Ahmet rasim'in en önemli eseridir.

Muharrir, şair, edip: basın hayatına ait anılarına yer verir.

ahmet haşim

parody
Öz (saf) şiirin temsilcisi, fecr-i âti topluluğunun en önemli şairidir. Bütün şiirlerini aruz ölçüsüyle yazmıştır. "Şiir Hakkında bazı mülahazalar" adlı makalesini piyale eserinin mukkaddimesi olarak takdim etmiştir. Burada şiir poetikasını net bir şekilde ortaya koymuştur. Ahmet haşim'e göre şiir, musiki ile söz arasında sözden ziyade musikiye yakın ortaklaşa bir dildir.

Şiirde "Göl saatleri", "piyale" adlı eserleri mühimdir. Nesir tarzında eserleri de mevcuttur. Bunlar: "bize göre", "gurabahâne-î laklâkan" ve "frankfurt seyahatnâmesi"dir.

dizi izleme nedenleri

parody
Kafadan kovsan da gitmeyen düşüncelerden bir nebze de olsa kurtulabilmek için, özellikle geceleri. sanırım insanın doğası gereği bilhassa geceleri kendini olur olmadık şeyleri düşünmekten alıkoyamaz. Dizi bu konuda iyi geliyor. Bunun yanı sıra kitap okumak da fena değil; ancak odak problemi yaşıyorsanız yine kafa kitaptan çıkıp o derin düşüncelere dalacaktır.

Ayrıca farklı yaşantıları, kültürleri deneyim etmek de dizi izleme sebeplerindendir. Bu kısımda özellikle farklı türlerdeki yabancı diziler devreye giriyor.

fi

parody
2. Sezonunda final yapmış dizidir. Genel olarak fena bir dizi değildi. 2. Sezondaki en favori ve budur dediğim bölüm 5. Bölümdü. Gayet başarılı ve şok etkisi yaratan sahneleri mevcuttu. 7. Bölümün sonu da oldukça başarılı bir sahneye sahipti. Final konusunda ise izleyiciye en azından istediğini veren bir final yapmışlar. Şoka uğratan aşırı şaşırtan bir sahne yoktu. Ozan Güven'in diğer bölümlerdeki gibi insan hayatına dair seslendirdiği aforizmalar yine başarılıydı.

Sadık murat kolhan en başından beri en favori karakterim oldu. Özge egeli karakteri de aynı şekilde smk ile birlikte iyi bir ikili oluşturup diziye canlılık kattı.

yaşam standardını iki katına çıkaran şeyler

parody
sırt çantanızı gerekli eşyalarınızla doldurup seyahate çıkmak. bu seyahat yurt dışına olabileceği gibi duruma göre yurt içinde sevilen şehirlere de yapılabilir. çok yüksek paralar harcamadan, en azından tuhaf, anlamsız şeyler peşinde koşarak bir gecede hiç uğruna yemektense onu haftaya yayarak kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz.

içinde bulunduğunuz yoğun iş temposundan, sıkıntılı süreçlerden, kötü olan psikolojik hâlinizden sıyrılabilmek adına böyle durumlarda mutlaka yapmanız gereken bir eylemdir. oldukça rahatlatır.

la casa de papel

parody
ispanya'da yayınlanan ve şu anda oldukça popüler olan, netflix'ten izleme imkânı bulunan soygun dizisi.
dizide Profesor, Berlin, Tokyo, Rio gibi karakterler yer alıyor ve salvador Dali maskeleri kullanılıyor.

winston red 9

parody
Winston'un çıkardığı milyon tane sigara çeşidinden en yeni olanı. Üzerinizde daha az koku bırakıyormuş. Winston'a aşina olanlara farklı gelebilecek bir tadı var. Takdiri winston müptelalarına bırakıyorum. Kırmızı filtre beklentisiyle alınıp beyaz filtreyle karşılaşmak şaşırtmasın spoiler vereyim de.

uğur yücel

parody
Eşkıya filmindeki oyunculuğu dönemine göre hayli iyidir. Ayrıca en son içerde dizisinde canlandırdığı ve müthiş tepkileri, sıradışı oyunculuğuyla donattığı kudret karakteriyle ustalık dönemi eserini vermiştir.

sigmund freud

parody
psikanalitik kuramının öncülerinden, id, ego ve süper ego tanımlamalarını yapan, bilinçaltındaki düşüncelerin büyük bir önem arz ettiğini vurgulayan ve bu konularda derinlemesine incelemelerde bulunan bilim insanı.

aras bulut iynemli

parody
istanbul'da doğan aras bulut iynemli, beşiktaş anadolu lisesi'nde lise eğitimini tamamladı. istanbul teknik üniversitesi'nde uçak mühendisliği okuyan iynemli oyunculuğu sebebiyle okulu dondurdu. 2010-2013 yılları arasında "öyle bir geçer zaman ki" dizisinde mete akarsu karakterini canlandırdı ve burada oldukça başarılı bir performans sergileyerek izleyicinin gözüne girdi. bu diziyle birlikte hayli tanınmaya başladı. bunun yanı sıra birçok reklamda oynadı. "muhteşem yüzyıl", "içerde" gibi popüler dizilerde başrolde yer aldı.

şu an ise "çukur" dizisinde yamaç koçovalı karakterini oldukça başarılı bir oyunculuk performansıyla süslemektedir.

banlieue 13

parody
başrollerinde Cyril Raffaelli, David Belle, Tony D'Amario'nun oynadığı 2004 yapımı filmdir. her izlediğimde akıcı sahnelerinden kendimi alamadığım bir sürükleyiciliğe sahiptir. District B13, bölge 13 isimleriyle de anılır. imbd puanı: 7.2'dir.
0 /