confessions

pasaj

1. nesil Yazar - arkadaş canlısı

  1. toplam entry 531
  2. takipçi 65
  3. puan 11102

zaten kırılmış bir kızsın

pasaj
"Büsbütün kaybettim
Bana dokunmayın sakın
Bunların düzenine sokayım" nakaratı, insanı adeta kendisinden alarak başka diyarlara götürüyor. mesela, meksika. örneğin, yeni zelanda, avustralya, papua yeni gine, burkina faso. kolombiya. veyahut ibiza sahilleri. ne bileyim işte.

akbaba

pasaj
behzat ç'de cinayetleri çözen, "cinayet ben oldum cinayet" repliğiyle hafızalara kazınan, mesai saatleri dışında dahi her an fütursuzca telsiz dinleyen efsanevi karakter.

rabarba

pasaj
Virgin radyo'da mesut süre ve yayına dahil ettiği keyifli konuklarıyla sunduğu eğlenceli radyo programı. Henüz yeni bir aydır falan keşfettim ve anı bir nebze de olsa kurtarıyor. Oldukça keyifli yayınlar yapılıyor, yayın arada değişen üçlü arkadaş grubunun hoş sohbetleri, katılan dinleyiciler ve esprileriyle geçiyor. Radyolarda farklı bir konsept ve kahkahası aşırı bol.

ahmed arif'in de dediği gibi

pasaj
Seni, anlatabilmek seni.
İyi çocuklara, kahramanlara.
Seni anlatabilmek seni,
Namussuza, halden bilmeze,
Kahpe yalana.
Ard- arda kaç zemheri,
Kurt uyur, kuş uyur, zindan uyurdu.
Dışarda gürül- gürül akan bir dünya...
Bir ben uyumadım,
Kaç leylim bahar,
Hasretinden prangalar eskittim.
Saçlarına kan gülleri takayım,
Bir o yana
Bir bu yana...
Seni bağırabilsem seni,
Dipsiz kuyulara,
Akan yıldıza,
Bir kibrit çöpüne varana,
Okyanusun en ıssız dalgasına
Düşmüş bir kibrit çöpüne.
Yitirmiş tılsımını ilk sevmelerin,
Yitirmiş öpücükleri,
Payı yok, apansız inen akşamlardan,
Bir kadeh, bir cıgara, dalıp gidene,
Seni anlatabilsem seni...
Yokluğun cehennemin öbür adıdır
Üşüyorum, kapama gözlerini...

corona günlükleri

pasaj
her şey gittikçe durağanlaşıp anlamını yitiriyor gibi. kendimize yapay bir dünya inşa edip içerisinde hapsolmuş gibiyiz. yine de canlı kalmak için, zinde durabilmek ve yılmamak için çaba sarf ediyorum.

maske

pasaj
2000'li yıllarda hayranlıkla izlediğimiz harika bir çizgi film serisiydi. ancak maalesef ki geldiğimiz noktada, günümüzde hayati önem taşıyan bir gereksinim aracı, yüze kuşanan bir koruyucu aksesuarı oldu.

market alışverişi

pasaj
alışveriş yapılırdı önceden eve gelinip her şey heyecanla dolaplara yerleştirilirdi. fakat günümüz gelişen dünyasında ve değişen hayatında artık alışverişinizi maske ile yapıyor, tek kullanımlık eldivenlerle ürünü sepete yerleştiriyorsunuz. eldiven yoksa markete girerken elinizi antibakteriyel ile boca ediyorsunuz.

sonrasında eve gelerek ürünleri balkona yahut penceresi açık bir odaya açarak koyuyorsunuz. en azından 8-10 saat kadar kalıyor. daha sonra ürünleri içinize siniyorsa direkt, şayet sığmıyorsa suyun altında bulaşık deterjanından geçirerek raflara ve dolaba yerleştiriyorsunuz. her şey değişti dönüştü, gelişti artık. yemek tarifi gibi alışveriş tarifi verdiğimiz 21. yüzyıl günümüzden, enfes evden çıkmamalı bir çarşamba gününden herkese selamlar. lütfen beğendiyseniz poşetleri havalandırmayı, dezenfekte tuşuna basmayı unutmayın. aa o öyle değildi pardon!

luppo

pasaj
Tonlarca para dökseler böyle reklam yapamazlardı. Bugünden itibaren satışlarında patlama olacak muhtemelen. Ayrıca üstteki yazarın da belirttiği üzere bir devrin sembolü olacak.

corona günlükleri

pasaj
Hep tek başımıza sürüp gidiyor, ölüm gibi bu da muamma. Ne zaman ülkeyi ve daha önemlisi dünyayı terk edeceği bilinmiyor. Bu da beraberinde koca bir belirsizliği getiriyor. O zaman şu şarkıya kulak veriyorum:

80 derece kolonya

pasaj
Bizim mahallede her gece kolonya içerek kafayı bulan ve sokak sokak nara atan bi dayı var. O dayı acaba kaç derece içiyordu. Ve şu an napıyor? Kafası nasıl acaba kolonyanın. Nerden baksan risk.

rüyalar gerçek olsa

pasaj
Kendi adıma gerçek olmasına pek gerek yok, gördüğüm rüyayı ertesi gün yaşıyorum. Hayat bana spoiler veriyor resmen. Ama düşük ölçekli rüyalarda oynatıp yaşatıyor. Yok öyle havuzlu koca bahçeli villalar, küba puroları, iskoç viskileri, range rover'lar falan.

kafa kağıdı

pasaj
Nüfus cüzdanının halk ağzına yerleşmiş biçimi. Eski topraklar bu ifadeyi sıklıkla kullanır, jenerasyon farkından müzdarip gençlikte ise bu kullanım kafa karıştırma görevi üstlenir.

black mirror

pasaj
black mirror izlerken, yok ulan bu kadar da olmaz derdim. ancak günümüzde yaşadığımız şeyler black mirror bölümlerinden pek de uzak değil aslında. 2020'lerin black mirror'undan sesleniyorum. tarihe tanıklık ediyoruz. ileride bu alanda çalışacak araştırmacılar; yaşanan ilginç olaylara, çeşitli ülkelerde tuvalet kağıdı için kavga eden insanlara, tüketim çılgınlığına ve stoğa yatkın kesimin ve firmaların tutumlarına, virüsün kontrol edilemez yaygınlığına, ülkelerin ekonomik anlamda uyguladıkları tedbirlere, çoğu ülkelerin yaşadıkları krizlere, insanların hayatını bu denli tehlikeye atmalarına ve içinde bulundukları riske karşı takındığı kayıtsız ve anlamsız tavırlara karşı şaşkınlıkla inceleyerek yürüteceklerdir araştırmalarını. gelecek nesiller de bu araştırmaları, yapılacak olan belgeselleri, filmleri büyük bir hayret ve belki kayıtsızlıkla okuyacak, izleyecek ve kritik edeceklerdir.

biber kızartması

pasaj
yağda kızartılanı pazar kahvaltılarının gözdesidir. aynı zamanda mide rahatsızlığı yaşayanlar için de şahsen büyük bir ızdıraptır. közde olanı da nefistir. bir tık artırarak gidecek olursak kırmızı biber de farklı ülkelerde lezzet keşfine çıkmış hissi verir. sen kendini meksika'da hissedersin ama aslında çorum osmancık'tasındır.

corona günlükleri

pasaj
Araştırma - çalışma, kitap okuma, arada dizi izleme, sosyal medyaya göz atma, bazen televizyona bakma ekseninde gidiyor. Evden çıkmadan geçiriyorum bütün vakti haftalardır. Normalde ev bu kadar sıkmaz belki, ama özellikle kısıtlayıcı ve elzem bir sebepten durulduğundan dolayı insanı psikolojik olarak kötü hissettiriyor. Tuhaf bir duygu, biraz hırçınlaşabiliyor insan. Her ne olursa olsun can sıkmamak, zor da olsa neşeyi olabildiğince yüksek tutabilmek; endişeleri ve bunaltıları en alt düzeye indirgemek gerekiyor
0 /