confessions

ruhunusatanzengin

1. nesil Yazar - Havayı kokluyor

  1. toplam entry 273
  2. takipçi 3
  3. puan 2978

özlenen yazarlar

azrailin regl donemi
zengin sözlük gibi yeni bir ortamda bile sözlükten uzaklaştıkları için özlenen yazarlardır.

fiorabella mesela. sözlüğün annesi o. saygı duyduğum bir insan. artık eskisi gibi aktif olmaması buraları fena ıssızlaştırıyor. ayrıca beni evlatlık alsın, valla su ve ekmek dışında bir şey istemiyjem, söz. annem olsana fio.

bonnie'nin yokluğu da fena halde hissediliyor. bütün sözlük bir yana bu yazar bir yana, alenen söylüyorum. o varken sözlük çok güzel be.

ontolojik sancilarimin merhemi de ayrı bir galaksi. nedenini tam olarak bilmiyorum uzaklaştı buralardan.. dönersen çıtlat.

aklıma gelenler bu kadardı. hatırlayamadıklarım için hafızam adına özür diliyorum.

paylaşılmış psikotik bozukluk

magic mushroom
(folie à deux) genellikle iki, nadiren de daha fazla kişiyi etkileyen psikotik bir bozukluktur.

en önemli özelliği sanrıları paylaşan birden fazla hastanın olmasıdır. asıl hasta diğer sağlıklı birey/bireyleri de etkisi altına alarak onların da hastalanmalarına sebep olur. çoğunlukla aynı ailede ya da birbirleriyle duygusal ve fiziksel bağlılıkları olan bireyler arasında görülür. asıl psikotik bozukluğu olan hasta için "aktif", etkilenen birey için ise "pasif" ya da "yalancı hasta" tanımları kullanılır.

hastalık 1860 yılında baillarger tarafından "bulaştırılan delilik", daha sonra da maret tarafından "çift taraflı sanrı" olarak tanımlanmıştır.

bu bozuklukta; psikoz ve hezeyanlar yaşayan hasta gerçeklik algısını yitirir. kendisiyle yakın ilişki içinde olan diğer kişi ya da kişiler eğer yatkınlıkları da varsa zamanla aktif hastanın sanrılarını paylaşmaya ve gerçeklikten kopmaya başlarlar. sonrasında olmayan ve yaşanmamış bir takım olaylara birlikte inanmaya ve olmayan bir yaşamı paylaşmaya başlarlar. bazen hem hastalar hem de çevrelerindeki insanlar için çok tehlikeli sonuçları olabilmektedir.

tedavi sürecinde pasif hasta, baskın hastadan ayrıldığında genellikle kısa süre içinde iyileşme görülmeye başlanır. ancak etkileri geniş bir alana yayıldığından tedavisi özen isteyen bir bozukluktur.

siyasetçilerde sıklıkla yaşandığını düşünüyorum. sanrılar, paranoyalar, mitomani halleri falan çok zor, bir de bulaşıyor işin kötüsü. sonra körler sağırlar birbirlerini ağırlıyorlar.

Edit: son cümle mübalağa içermekte olup, gerçekçi bir tespit değildir.