confessions

zenginsözlük

1. nesil Moderatör - Alıştı gibi sanki

  1. toplam entry 126
  2. takipçi 27
  3. puan 4896

alaattin çakıcı'nın ölüm emri verdiği gazeteciler

zenginsözlükBilindiği üzere, 5651 sayılı  “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun”  23/05/2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye'de İnternet içerik düzenlemeleri konusunda yetkili kamu kurumudur.

5651 sayılı Kanunun  8/A maddesi uyarınca; Kurumumuza, aşağıda yer verilen internet adresindeki içeriğin çıkarılmasına ve erişimin engellenmesine yönelik Hâkimlik kararı gönderilmiştir.

5651 sayılı Kanunun 8/A. maddesinin 1.fıkrasını son cümlesi gereğince kararın gereği, tarafınızca derhal ve en geç kararın bildirilmesi anından itibaren dört saat içinde yerine getirilmesi gerekmektedir.

entry silinme gerekçeleri

zenginsözlük
sözlük bünyesinde bulunan entrylerin moderasyon tarafından silinme gerekçeleridir. eğer entryniz siliniyorsa aşağıdaki format ya da kural ihlallerinden en az birini taşıdığı içindir. bu kurallar sözlükte bir düzeni sağlamak için getirilmiş olup, entrylerin silinmemesi için uyulması gerekmektedir.

format ihlali nedeniyle silinen entryler;

(bkz:tanım tanım devamı örnek alıntı ya da bkz değil)

*zengin sözlük sınırlarında yazılmış bir entry, şayet ilk entry ise mutlaka tanım, devam niteliğinde bir entry ise tanım devamı, örnek, alıntı ya da bkz olmak zorundadır. entry bu şartlardan herhangi birini sağlamıyorsa formata aykırı sayılır ve silinir. birkaç örnek verelim:

başlık: zengin sözlük
entry: yeni açılan, çok güzel bir sözlük. (legal, yani formata uygun)
entry: her geçen gün bir sözlük açılıyor. (legal değil, yani silinir)

başlık: yine mi güzeliz yine mi çiçek
entry: güzeliz allah sizi inandırsın. (legal değil, yani silinir)
entry: yolda yürürken söylenen bir söz. (legal)

başlık: geçen yolda yürüyorum
entry: "valla mı lan?" (berbat ve çöp bir entry ama legal çünkü, alıntı olduğu tırnak işareti ile belirtilmiş)
entry: - allah hepinizi kahretmesin! (berbat ve çöp bir entry ama bu da legal çünkü, bu da alıntı)
entry: allah seni kahretsin. - ali (berbat ve çöp bir entry ama bu da legal çünkü, bu da alıntı)
entry: dünyanın en güzel korku hikayesinin ilk cümlesi. (legal ve düzgün)


- başlığın ilk entrysi başlığı tanımlayacak nitelikte olup, genel anlam taşımalıdır.
- entry içeriği başlıkla uyumlu olup, tanım, tanım devamı, örneklendirme formatında devam etmelidir.

(bkz:alıntı ya da örnek olmadığı halde türkçe değil)

* zengin sözlük'ün dili türkçe olduğu için, yönetim olarak, entry'lerin içeriğinin de türkçe olmasını bekliyoruz, iki istisna hariç; entry'nin örnek ya da alıntı olması durumu. şayet girilen entry alıntı ya da örnek ise entry'nin diline bakılmaksızın entry sözlük dahilinde kalmaya devam eder. entry'nin alıntı olduğunu belirtme yolu entry'de alıntı olduğunu gösteren noktalama işaretleri ya da birtakım başka işaretçiler (hayal gücünüze kalmış) kullanmaktır.

(bkz:kendisinden önce bir tanım mevcut değil)

* şayet "x" başlığını açan yazar uçtuysa ya da tanım içeren çok güzel entry'sini sildiyse hemen altındaki ilk entry başlığın ilk entry'si olacaktır. sözlük kuralları gereği, bir başlıktaki ilk entry tanım içermek zorundadır. bu sebeple, "başlığın yeni ilk entry'si"nde de o özellik aranır ve o özellik yoksa entry bu gerekçe ile silinir. bu gerekçe ile silinen entry'nin sahibi yazara hiçbir yaptırım uygulanmaz. yalnızca entry ya da entry'ler bu gerekçe ile silinip başlıktaki ilk entry'nin tanım içermesi şartı sağlanır. yazar dilerse daha önce silinen entry'sini başlıktaki ilk entry'nin tanım içerme şartı sağlandıktan sonra tekrar ve aynı şekilde girebilir.

(bkz:başlıktaki entry'lere fiziksel referans içeriyor)

* şayet bir entry, içinde bulunduğu başlık içindeki entry'leri refere ediyor ya da cevap niteliği taşıyorsa, refere ettiğini belirten kısım entry'den çıkarılınca ya da refere ettiği entry silinince anlamsız oluyorsa bu gerekçe ile silinir.

başlık: zengin sözlük
entry: çok güzel bir sözlük. (legal, yani formata uygun)
entry: neresi güzel, allah belanızı vermesin. (başlıktaki diğer entryi refere ediyor, legal değil, yani silinir)

(bkz:devam ettirdiği entry'ler silinmiş)

* sözlükte “tanım devamı” ya da “bütünleme” olarak bilinen kavramla ilgili olan bu gerekçe, devam ettirdiği (bütünlediği) entry sözlükten silinirse ortada kalacak ve hiçbir şeyi bütünleyemeyecek entry'leri silmek için kullanılacaktır.

(bkz:entry başlığın sözlükteki haliyle ilgili)

* içinde bulunduğu başlığı tanımlamak yerine, başlığın sözlükteki haliyle ilgilenen yani başlığı “başlık” ya da “entry” gibi sözlük ifadeleriyle tanımlayan entry'leri silmek için kullanılan bir gerekçedir. örnek olarak;

başlık: zengin sözlük
entry: zenginliğin ne olduğunu insana düşündüren başlık (legal değil, silinir)

format uygunluğu taşımasına rağmen silinen entryler:

(bkz:daha önce yazılmış zaten bu)

*birbirinin birebir (bu ifade çok önemli. altını çizelim: birebir!) aynı olan entry'leri silmek için kullanılan entry silme gerekçesi. şayet bir entry daha önce yazılmış bir entry'de yer alan ifadelerden farklı olarak yalnızca bir tane ifade bile eklemiş olursa (tabii ki entry'yi farklı hale getirmek şartıyla) ilgili entry silinmez ve sözlükteki hayatına devam eder.

genellikle söz, alıntı, şarkı, film vb. anket başlıklarda sıklıkla kullanılır bu gerekçe. bilginize.

(bkz:hukuken sakıncalı olabilir)

*kendi kendini tanımlayan ve içeriği konusunda hiçbir şey yazılmayıp tamamen yasalar üzerinden işlem yapılmasını gerektiren bir gerekçedir. bu gerekçe ile işlem yapma yetkisi “hukukçu”lardadır. gerektiği durumlarda moderatörler de inisiyatif kullanıp bu gerekçe ile işlem yapabilirler.

(bkz:nefret söylemi)

*kendi kendini tanımlayan ve içeriği konusunda hiçbir şey yazılmayıp hukukçuların işlem yapmasını zorunlu tutan bir gerekçedir. bu gerekçe ile işlem yapma yetkisi “hukukçu”lardadır. gerektiği durumlarda moderatörler de inisiyatif kullanıp bu gerekçe ile işlem yapabilirler.

düşünceyi açıklama özgürlüğünün kötüye kullanılması örneklerini içerir. türk ceza kanunu'ndaki "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçu zaten bu kapsamdadır. bunu daha da geniş yorumlayarak sözlüğün zenginliğine bir şey katmayan, kışkırtıcı siyasi entry'lerin tümü (din/ırk vs ayrımı yapanlar) bu gerekçe ile silinebilir diyebiliriz.

kural ihlalleri sebebi ile silinen entryler:

* soru başlığa cevap niteliği taşıyan entryler
* kendinden önceki entrylere cevap niteliği taşıyan entryler
* bir başka yazarı refere eden entryler
* daha önce yazılmış olan entryler
* bir başka kaynaktan kopyalandığı halde alıntı olduğu belirtilmeyen entryler
* tck uyarınca suç kapsamı taşıyan entryler
* herhangi bir kurum ya da şahısa hakaret içeren entryler
* bkz seçeneği ile diyalog niteliği taşıyan entryler

ve ayrıca manifestoda yer alan kurallara uygunluk taşımayanlar;

(bkz:zengin sözlük manifestosu)

23 mayıs 2017 ekşi sözlük rezaleti

zenginsözlük
5651 s. kanun 2/(1)r hükmü; Uyarı yöntemi: İnternet ortamında yapılan yayın içeriği nedeniyle haklarının ihlal edildiğini iddia eden kişiler tarafından içeriğin yayından çıkarılması amacıyla öncelikle içerik sağlayıcısına, makul sürede sonuç alınamaması hâlinde yer sağlayıcısına iletişim adresleri üzerinden gerçekleştirilecek bildirim yöntemini ifade eder.

5651 s. kanun 4. madde 1. fıkra hükmü uyarınca; "İçerik sağlayıcı, internet ortamında kullanıma sunduğu her türlü içerikten sorumludur." Aynı maddenin 2. fıkrası gereği; "İçerik sağlayıcı, bağlantı sağladığı başkasına ait içerikten sorumlu değildir. Ancak, sunuş biçiminden, bağlantı sağladığı içeriği benimsediği ve kullanıcının söz konusu içeriğe ulaşmasını amaçladığı açıkça belli ise genel hükümlere göre sorumludur."

5651 s. kanun 5. madde 2. fıkra hükmü uyarınca ; Yer sağlayıcı, yer sağladığı hukuka aykırı içeriği bu Kanunun 8 inci ve 9 uncu maddelerine göre haberdar edilmesi hâlinde yayından çıkarmakla yükümlüdür.

Erişimin engellenmesi kararlarına karşı 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu hükümlerine göre itiraz yoluna gidilebilir.

zengin sözlük yazarlarından gelenler

zenginsözlük
Sözlüğümüzün nadide yazarlarının Zengin Sözlük ile alakalı oluşturdukları videolardır.

Yazarlarımızın emek ve zaman harcayarak hazırladıkları bu videoları zengin sözlük youtube kanalı'nda yayınlayacak ve linklerini bu başlık altında toplayacağız. Emeği geçen ve geçecek olan tüm yazarlarımıza peşinen teşekkürümüzü de edelim.

Sizlerden gelen ilk videomuzla sizleri baş başa bırakıyoruz:

ar-ge

zenginsözlük
'Araştırma-geliştirme' terimlerinin literatüre geçmiş kısaltması. İlgili bölgenin iyiye gitmesi için gerekli araştırmaları yapar, araştırmalarından bölgeyi geliştirebilecek olanları seçer ve gelişimle sonuçlanması için tek başına ya da ekibiyle birlikte üzerinde çalışır.

Ayrıca zengin sözlük'te de bir statüdür. Sözlük yazarları sözlükle ilgili isteklerini ve geliştirme önerilerini Ar-geciye bildirir, ar-geci bunları değerlendirip faydalı bulduklarını sözlük yönetimine iletir ve yönetimin bu konularda aksiyon almasına yardımcı olur. Ar-geci eğer uygun bulursa kendisine parlak fikirleriyle gelen ve fikirleri somut dönütlerle sözlüğe katılmış olan yazarı ekibine dahil edebilir ve çalışmalara birlikte devam edebilirler. Tüm yazarlarımızdan fikirlerini bekliyoruz.
sözlük adına bir proje yapmış yazarlara verilen unvandır.


silinmiş entry'leri canlandırma

zenginsözlük
Yönetim tarafından silinen entry'ler, profilim sekmesinin içinde silinmiş entry'ler bölümünde bulunur. tekrar o güzelim entry'lerinizin yayınlanmasını düşünüyorsanız yönetimin hatalı gördüğü kısmı düzenleyip tekrar bunu yayına al diyerek, canlandırma talebinde bulunabilirsiniz.
hiçbir sözlük ya da hiçbir yazar entry'si silinsin istemez. lütfen o entry'leri bizimle buluşturup dünyanın kurtulmasına belki değil ama, sözlüğün zenginleşmesine yardımcı olun.
0 /