confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - İstikrarlı

  1. toplam entry 328
  2. takipçi 10
  3. puan 4247

anakin'i darth vader'a dönüştüren şey

ruzgara karsi iseyen adam
insan olmasıdır.
Önce jedi tarikatına bakalım. Jedilerin sevmesi, korkması, özlemesi, bir kimseye ya da düşünceye bağlanması yasak. Varsa yoksa görev. Jediler insani özelliklerinden arındırılıp, aslında birer robota dönüştürülmüşler. iyilik adına mücadele eden mechalara!

Anakin ise çok farklı. onun insani özelliklerinin körelemeyeceğini, istedikleri kalıba koyamayacaklarını usta yoda yıllar önce anlıyor ama bir şekilde eğitim almasını engelleyemiyor.

Anakin zor bir çocukluk geçirmiş. Küçük yaşta yokluk ve acı ile yüzleşmiş. Hayatta sevdiği ve bağlandığı tek kişi annesi, onu da elinden almışlar. Klone savaşlarını hatırlayın. Sonunda Anakin bir jedinin asla yapmayacağı şeyi yapıp, çöl halkını katletmişti. hem de çocuklarla beraber.

Annesinden sonra anakin bir kişiyi daha seviyor, o da padme amidala. Ve anakin, Padme'yi de kaybetmemek için ruhunu karanlık tarafa satıyor. Aslında goethe'nin faust'undan hiç bir farkı yok.

Anakin'in suçu insan olmak dedik ya; o seven, korkan, öfkesini kaybeden, kibirli, kindar, yüksek egolu, tamahkar birisi. Onun diğer jedilerden farkı bu ve başına gelen her şeyin nedeni de bunlar.

Gerçi yıllar sonra oğlu luke'u kurtarıp, palpatin'in sonunu getirmesi ve güce dengeyi getirmesi de bu özelliklerine dayanıyor. Karanlık sith lordu vader, içindeki sevgiye yenik düşüyor!
Özetle, Star wars, anakin'in trajedisi üzerine yazılmış bir hikayedir. Detayları atınca geriye sadece basit bir insan hikayesi kalıyor.

olmaz öyle saçma şey

ruzgara karsi iseyen adam
ilker canikligil ve yüzlerini pek göremediğimiz iki yandaşının, sinema üzerine muhabbet ettikleri youtube kanalı. Takip ettiğim ender youtube sayfalarından birisi. Kasmadan, sıkmadan, izleyicinin yüzünde hoş bir tebessüm bırakarak, sinema adına faydalı bir program yapıyorlar.

vitray

ruzgara karsi iseyen adam
Kısaca renkli camlarla yapılan resim denilebilir. Günümüzde daha çok süsleme amacı ile kullanılır. Gün içerisinde ışığın artması ya da azalması ile görünümünün değişmesi, vitrayın cezbedici güzelliklerinden birisidir.

katana

ruzgara karsi iseyen adam
Geleneksel japon kılıcı. Samuray abilerimizin gururla taşıdıkları silahları.

Bir ara anime izledikten sonra gaza gelip, internette katana arayan tipler vardı. Zevk meselesidir, hobidir saygı duyarım ama evde katana yapmaya çalışanı bile gördü bu gözler!

Üniversitede bir arkadaşım vardı, ismi furkan. Bu arkadaş, evinde kendi kendine kılıç, balta, nunçaku felan yapardı. Ev orta çağ cephaneliği gibiydi. Furkan'a amacını sorduğumda, "bir gün üçüncü dünya savaşı çıkarsa, ardından modern silahlar kullanılamayacak ve biz bunlarla hayatta kalacaz!" derdi. Çok çizgi roman okuyup, post apokaliptik film izlediği için gaza geliyor, eğleniyordu herhalde. Ya da sadece kafası güzeldi, bilemiyorum.

Neyse bir gün furkan'a uğradım. Bak ne yaptım diye bana bir katana uzattı. Tamam, metali kirli, hafif paslı, biraz yamuk ve ağır bir şeydi ama tipi aynı katanaydı. Gerçek değil, ama gerçekçi görünüyordu! Doğan görünümlü şahin gibiydi. Furkan çakma katanayı eline aldı, animelerden öğrendiği kadarı ile yüksek sesle japoncaya benzeyen bir şeyler söylenerek, katanayı estetik hareketler yaparak savurdu. kendince samuray hareketleri yapıyordu işte. Tribe girmişti! Bir kaç gün sonra okulda gördüm onu. Elinde hafif bir bandaj vardı. katanası ile oynarken elini kesmiş, sırıtarak bandajını gösteriyordu. O günden beri, "katana" denilince furkan aklıma gelir. Onun tuhaf hayal dünyası ve evinde yarattığı mini cephanelik.

aquaman

ruzgara karsi iseyen adam
Dc comics'e ait çizgi roman karakteri. Yıllarca balıklarla konuşabilmesi üzerine parodilere maruz kalan Atlantis'in melez kralı!

Aquaman; Batman, wonder woman, superman gibi bir çok populer dc karakterinin gerisinde kalıp, adam akıllı bir hikayesi olmamasına rağmen; dc sinematik evreni sayesinde ilk kez turnayı gözünden vurdu. Üstelik bu durum her daim eleştirilen warner bross'a bile derin bir nefes aldıracak gibi görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde vizyona giren aquaman filminden bahsetmek istiyorum kısaca. Warner bross, yarattığı dc sinema evreni üzerinden çok eleştiriliyordu. Tamam, wonder woman dışında elle tutulur bir yapımlarının olmadığı konusuna ben de katılıyorum ama, eleştirilerin disney lobisi ve marvel fanboylarının fanatik tutumları nedeniyle acımasız ve abartılı olduğunun da altını çizmek gerekiyor!

Aquaman filmi, atlantis kraliçesi ile sıradan bir deniz feneri bekçisinin oğlu olan arthur'un hikayesini anlatıyor. Film, bir başlangıç hikayesinde olması gereken tüm klişeleri sırtında taşısa da, bunu çokta rahatsız etmeden yapıyor. Bir süper kahraman filmi izlediğinizi unutmadan, içerik anlamında fazla bir şey beklemeden gidip izlenirse film izleyiciyi kesinlikle tatmin etmeyi başarıyor, eğlendiriyor.

Filmin görsel efektlerinden bahsetmezsem büyük günah işlemiş olurum herhalde. Çok başarılı ve üzerinde ne kadar emek harcandığı çok net ortada. Atlantis, daha önce sinema, dizi, animasyon, bilgisayar oyunu ve daha bir çok farklı ortamda defalarca yayınlandı ama sanırım ilk kez bu kadar detaylı ve güzel işlenmiş.

Son olarak Jason Momoa'dan bahsetmek istiyorum. Aquaman orjinalinde sarı saçlı, ağır başlı bir karakterken, momoa ile gerek fiziksel anlamda, gerekse de kişilik olarak bambaşka birine büründü. iyi de oldu. Belki de dc sinematik evrenindeki en başarılı cast seçimi olduğu bile söylenebilir.

after credit

ruzgara karsi iseyen adam
Genelde iki sahne olur. ilk sahne, filmin bitimi ile çıkan müziğin ardından yayınlanır ve bu sahne, biten filmle ilgili bir espri içerir. ikinci sahne ise, akan yazıların sonunda gelir ve sinematik evrenin bir sonraki filmine dair göndermede bulunur. Marvel ve dc filmlerinde after credits genelde bu sekilde olur.

fahrenheit 911

ruzgara karsi iseyen adam
Abd'nin dış politikalarından nefret etsem de, ülke içerisinde az da olsa demokratik olabildiklerinin ve düşünce özgürlüğüne tam olarak müdahale edemediklerinin göstergesidir bu yapım. yönetmenin bir orta doğu ülkesinde yaşadığını ve o ülke adına bu tarz muhalif bir film çektiğini düşünsenize.

game of thrones

ruzgara karsi iseyen adam
Hbo'nun, 76. Altın Küre Ödülleri'nde yayınladığı tanıtım videosunda yer alan bir kaç saniyelik görüntüsü için, internette sayfalarca teori kasılan dizi. Sansa hanımın bir cümlesi için neredeyse kitap yazacak kıvama gelmiş sosyal medya teorisyenleri!

sabahattin ali

ruzgara karsi iseyen adam
Eserlerine ait telif hakkı ücreti kalkan yazar. Artık ismini dahi ilk kez duyacağınız bir çok yayın evi sabahattin ali kitaplarını basacak. Umarım kaliteden ödün vermezler. 2-3 yıl önce küçük prens, daha önce de zweig'in eserlerinde olduğu gibi, sağda solda çeşit çeşit sabahattin ali kitabı göreceğiz. ister istemez 2019 yılı, sabahattin ali yılı olacak.

the jungle book

ruzgara karsi iseyen adam
Günümüze kadar bir çok uyarlaması yapılsa da, hâlâ en güzelinin disney'in 1967 yapımı olan klasik animasyonu olduğunu düşünüyorum.
Genelde ayı Baloo'nun miskinliğe karşı sevgisini sundugu o güzel şarkısı konuşulsa da; kayıp şehirdeki orangutan kralın, insan olmanın erdemine (!) dair yaptığı caz tarzındaki müzik favorimdir. Ne zaman izlesem gülerim.

amazing stories

ruzgara karsi iseyen adam
1926 yılında abd'de yayınlanmaya başlayan bilim kurgu dergisi.
ilk bilim kurgu dergisi olarak kabul edilmekle birlikte, "Bilim kurgu" terimini ingilizceye kazandıran eserdir. Derginin kurucusu hugo gernsback, h.g.wells ve j.verne gibi türün önemli figürleri arasında gösterilmektedir ve hugo gernsback adına her yıl bilim kurgu edebiyatının en prestijli ödülü olarak kabul edilen hugo ödülleri düzenlenmektedir.

Dergi kapaklarına dair bir kaç görseli aşağıya paylaşayım.


zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto

sinema ayıları

ruzgara karsi iseyen adam
Sinema salonunda yaptıkları tuhaf hareketler ile izleyicileri rahatsız eden kişilerdir.

iki gün önce izlediğim filmde bu ayılar ile tekrar karşılaşma fırsatım oldu. ilk ayı grubu, iki sıra arkamda oturan üç kişiden oluşuyordu. Yedikleri patlamış mısırı avuçlarken çıkardıkları haşır huşur seslerden ziyade, bir tanesinin ağzını şapırtadarak çıkardığı tuhaf sesler çekilecek gibi değildi.

patlamış mısırlar bitti ve bu obur ayılardan kurtulduk derken, bu sefer ön çaprazımdaki adamın telefonda oyun oynamaya başlaması ile dumur oldum. Adam telefonu ile "hadi" denilen online bilgi yarışmasını oynadı. Utanmasa arkasına dönüp cevaplar için yardım bile isterdi herhalde.

Patlamış mısır canavarları, telefon ile oynayanlar, yüksek sesle konuşup kahkaha atanlar derken, sinema keyfimizin içine eder hale geldiler.

perspektif

ruzgara karsi iseyen adam
ilköğretim resim derslerinde tren yolu ya da elektrik direkleri örnekleri ile çocuklara öğretilmeye çalışılan teknik.
Perspektif genelde cismin uzaklaştıkça küçülmesi olarak değerlendirilse de, aslında daha fazlasıdır. Örnegin, uzaklara baktığınızda renklerin solgun ya da flu görünmesi renk perspektifi olarak adlandırılır ve resmin gerçekçiliği, görselliği açısından çok önemlidir.

sherlock holmes

ruzgara karsi iseyen adam
sir arthur conan doyle'ın; poe'nun, dupin karakterinden esinlenerek yarattığını düşündüğüm kurgu karakter.

ilk okuduğum holmes kitabı, kızıl dosya olmuştu ki, yıllar sonra tesadüfen kızıl dosya'nın yazılan ilk holmes kitabı olduğunu öğrenmiştim. Romanlarından ziyade kısa hikayelerinin daha ilgi çekici olduğunu düşünüyorum.

Filmlerine gelirsek, son dönem yapılan holmes uyarlamalarının, karakteri gerçekçi bir şekilde yansıttığını düşünmüyorum. Tamam, holmes'un problem çözme ve akıl yürütme yeteneği iyi bir şekilde verilmiş ama, karakter fazla karikatürize edilmiş. izleyiciyi eğlendirebilmek adına, kitaplardan kopuk, değişik bir tipleme ortaya çıkarılmış.
0 /