confessions

ruzgara karsi iseyen adam

1. nesil Yazar - Alışmaya çalışıyor

  1. toplam entry 143
  2. takipçi 6
  3. puan 1748

çocukken ansiklopedi okumak

ruzgara karsi iseyen adam
Çocukluğumda en çok keyif aldığım aktivitelerden birisidir.
90'lı yıllar gazetelerin birbirleri ile yarışırcasına kuponla ansiklopedi dağıttığı yıllardı. Meydan Larousse, Ana Britannica, temel Britannica ve daha bir çok ansiklopedi A'dan z'ye evlerimize girmişti.
O dönem internet yoktu (iyi ki de yokmuş), şimdi ki gibi akşamları izlenecek çizgi film kanalında yoktu. Kış akşamı eve kapanınca, oyalanmak adına pek bir alternatif olmadığından başlardım ansiklopedileri karıştırmaya. Çok keyifli olurdu. Şuan hafızamda gereksiz diye tabir edilen ne kadar bilgi varsa, hep bu ansiklopediler yüzündendir.

disney'in teneffüs zili

ruzgara karsi iseyen adam
90'ların sonlarına doğru televizyonda yayınlanan disney çizgi filmi. Atv ve trt kanallarında yayınlanmıştı ama ilk hangisinin verdiğini tam olarak hatırlamıyorum.

Genelde disney'in çizgi serileri çocuklara yönelik olsa da, bu çizgi filmin ayrı bir yapısı vardı. Daha çok yetişkinlerin anlayabileceği esprileri barındırıyordu.
Hikâye T.J. Detweiler ve arkadaşlarının okuldaki maceralarını anlatırdı. okulda başlarından geçen tuhaflıklar, yetişkinlerin gerçek hayatta yaşadıklarının birer parodisi gibiydi.

disney'in teneffüs zili, yıllar sonra bile oturup sıkılmadan izleyebileceğim bir yapım. T.J. Detweiler, spinelli, Vince, Gretchen, Mikey ve gus'ın başını çektiği ilginç ve başarılı karakterleri; komik, yaratıcı hikayeleri ve oldukça başarılı yan karakterleri ile birlikte televizyonlarımızda yayınlanan en kaliteli çizgi dizilerden birisi olmuştur.

küfür

ruzgara karsi iseyen adam
Kavga esnasında cömertçe kullanılır.
Bir ara sokakta yürürken yol ortasında tartışan iki kadın görmüştüm. Hararet artınca, fiziksel şiddetin bir tık altı olan küfür boyutuna geçmişlerdi. Karşılıklı küfürlerin havada uçuştuğu bir anda, kadınlardan birisinin diğerine, "seni kocam sksin" dediğini duymuştum. Herhalde tanık olduğum en absürt küfürlerden birisiydi!

life

ruzgara karsi iseyen adam
2017 yapımı bilim kurgu, gerilim filmi.
Başrolde Jake Gyllenhaal ve Rebecca Ferguson yer alıyor. Son yıllarda uzay temalı bilim kurgu filmlerinde gözle görünür bir artış var ve aralarında seyir zevki yüksek, kaliteli filmler bulmak mümkün. Life filminin de bu kategoride olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar mantık hataları barındırsa ve alien serisine benzerliği ile dikkat çekse de, ben beğendim.

Hikâye kısaca; yörüngede bulunan bir uluslararası uzay üstüne, Mars araştırmasından toplanan numuneler getirilir. Görevli bilim insanları söz konusu numuneler içerisinde mikroskobik bir organizma keşfederler. Bu organizma mars'da yaşam var mı sorusunun cevabı niteliğindedir ve sanılandan daha zeki, daha tehlikelidir. uzatıp, spoiler vermek istemem ama özellikle alien ve benzeri filmleri sevenlerin, life'ı da seveceğini düşünüyorum.


sudan ucuz

ruzgara karsi iseyen adam
Günümüzde pek geçerliliği kalmayan söz.
Dün eve istediğim bir damacana suya 10 tl verdim. Allah'ın suyuna 10 tl veriyorsam, bundan sonra herhangi bir şeyin fiyatından bahsederken, "sudan ucuz" diyen kişinin kafasına damacana ile vuracağım!

görülmüş en saçma rüya

ruzgara karsi iseyen adam
Dün gece uyurken gördüğümdür.
Karanlık bir yerdeyim. Karşımda eski, paslı demir bir kapı var ve arkasından müthiş bir uğultu geliyor. Kapıyı açıyorum ve karşımda binlerce insan... sağımdan bir ses geliyor, "Senin ne işin var burada!" diyor. Dönüyorum ve benimle konuşan kişinin recep tayyip erdoğan olduğunu görüyorum. Meğersem miting gibi bir yerdeyim. "pardon cumhurbaşkanım, yanlışlıkla geldim" diye cevap veriyorum. O sırada solumdan bir böğürme sesi geliyor. Dönüp bakıyorum ve solumda yere doğru kusan donald trump'ı görüyorum. Hasta herhalde! Tayyip erdoğan bana doğru, "hadi şuna bi el atalım" diyor. Trump'ın bir koluna ben, diğer koluna da erdoğan giriyor ve birlikte hasta trump'ı kenara taşıyoruz. Sonra da uyanıyorum.

Aradan saatler geçmesine rağmen bu rüya aklıma geldikçe hala gülüyorum. Cumhurbaşkanı ile hasta trump'ın kollarına girip, onu taşımak nedir ya?

cmyk

ruzgara karsi iseyen adam
Matbaalarda baskı için kullanılan renklerdir.
C: Cyan,
M: magenta,
Y: yellow,
K: black

Cmyk Masaüstü yayıncılığın temelidir. Okuduğumuz gazete, dergi ve kitaplardan; kullandığımız eşyaların ambalaj ya da etiketlerine kadar matbaalarda basılan görsellerdeki tüm renkler, cmyk renklerinin çeşitli açı ve tonlamalarının üst üste gelmesi ile yapılır.

altın ahududu ödülleri

ruzgara karsi iseyen adam
Yılın en kötü filmlerine verilen ödül. Bir nevi oscar ödüllerinin zıttıdır. Razzie Ödülleri olarak da bilinir.

Bu yıl düzenlenen 38. Altın Ahududu Ödülleri'nde, en kötü film ödülünü The Emoji Movie aldı.

2018 yılına dair diğer ödül kazananlar ise;
En Kötü Film: Emoji Filmi / The Emoji Movie
En Kötü Kadın Oyuncu: Tyler Perry (Boo 2! A Madea Halloween)
En Kötü Erkek Oyuncu: Tom Cruise (Mumya / The Mummy)
En Kötü Yardımcı Kadın Oyuncu: Kim Basinger (Karanlığın Elli Tonu / Fifty Shades Darker)
En Kötü Yardımcı Erkek Oyuncu: Mel Gibson (Babalar Savaşıyor 2 / Daddy's Home 2)
En Kötü Kombinasyon: İki saçma emojinin kombinasyonu – Emoji Filmi / The Emoji Movie
En Kötü Yeniden Çekim ya da Devam Halkası: Karanlığın Elli Tonu / Fifty Shades Darker
En Kötü Yönetmen: Tony Leonidis (Emoji Filmi / The Emoji Movie)
En Kötü Senaryo: Emoji Filmi / The Emoji Movie
Çok Kötü Olmasına Rağmen Bayıldığınız Razzie Adayı: Sahil Güvenlik / Baywatch
Barry L. Bumstead Ödülü: CHiPs

zengin sözlük

ruzgara karsi iseyen adam
Bunca entry girmeme rağmen hala tam olarak kullanamadığım sözlük.
Entry girerken, gönder butonunun yanında bulunan "abkz, gbkz, ebkz" butonlarının ne işe yaradığını hala anlamadım. Sözlüğün açık ara en teknoloji özürlü yazarı olarak soruyorum, bu butonlar ne işe yarar? Biri hayrına anlatsa ya!

karikatür

ruzgara karsi iseyen adam
Sosyal medya üzerinde paylaşa paylaşa bitiremediğimiz, güldüren ve bazen de düşündüren mizahi çizimlerdir.

Geceye bir karikatür bırak, sabaha üç beş karikatür at derken, karikatür-mizah dergileri eskisi kadar satış yapamaz hale geldiler. Bir de bu dergilerin konsept gereği reklam almadığını düşünürsek, ayakta durmaları gittikçe güçleşiyor. Düşünün, onca popüler yazar ve çizerine rağmen penguen dergisi bile yayın hayatına son vermişti.

Tabi kii penguen, uykusuz, leman ve daha bir çok mizah dergisinden bahsederken, karikatür sanatını salt bu dergilerde yayınlanan resimli fıkraların özelinde düşünmemek gerekiyor!

Günümüzde mizah dergiciliğinden ayrılma noktasında daha çok grafik mizah diye adlandırılan, yalın ve estetik çizgileri ile dikkat çeken, mizah dışında sosyal mesaj verme kaygısı güden bir karikatür anlayışı daha var. Aslında karikatür tarihimizde oğuz aral ve onun gırgır'ı öncesine kadar bu tarz hakimmiş ve özellikle 50 kuşağı olarak adlandırılan karikatüristler önemli eserler ortaya koymuşlar.

Özellikle türk karikatürünün walt disney'i olarak nitelendirilen cemal nadir güler, dünya karikatürünün sayılı isimlerinden turhan selçuk ve semih balcıoğlu gibi ustaların eserlerine göz atmakta fayda var.

kaset

ruzgara karsi iseyen adam
Benim için Nostalji kelimesinin karşılığıdır.
Internetin olmadığı, cd'lerin henüz yaygınlaşmadığı yıllarda, kaset çalar başında az vakit geçirmedim. Radyo kanallarını karıştırır, sevdiğim bir şarkı çıktığında record tuşuna başar ve çalan müziği boş kasede kaydederdim. Sonra da oluşturduğumuz karışık kasetleri arkadaşlarla değiş tokuş ederdik.

piet mondrian

ruzgara karsi iseyen adam
Cetvelle resim yapan sanatçı!
Mondrian gibi, endüstriyel tasarım, moda ve grafik tasarım başta olmak üzere bir çok sanatsal disiplini etkileyen, ilişkilendirildiği sanat akımında öncü olan ve sanat tarihinde yeri bulunan önemli bir ismi sorgulamak ne kadar doğru bilmiyorum ama, söz konusu sanatçının çalışmaları bana pek bir itici geliyor.
Sanki "al cetveli, at siyah çizgileri, kutucukların içine at mavi, sarı, kırmızı renkleri... Al sana sanat!" der gibi bir hava seziyorum. Eminim böyle bir düşüncesi yoktur ve kendisiyle özdeşleşen tarzını oluşturana kadar bir çok farklı teknik ve tarza hakim olmuştur ama, sallama işler yapıyormuş izlenimini üzerimden bir türlü atamıyorum.

Sanırım bu ön yargı barındıran bakış açımda, günümüzün modern sanat cambazlarının farklı olmak adına yaptıkları tuhaflıklardan gelen bir isyan durumununda etkisi var.
0 /