akdeniz

khemri
panait ıstrati romanı.

kısaca bahsetmek gerekirse hikaye romanya'da başlayıp levant kıyıları boyunca akdeniz'i gezen kahramanımızın öyküsünü ve büyük savaş öncesi imparatorluk levantının durumunu anlatmaktadır.

ukdeci : blackandwhitememories

ukdeci notu : panait ıstrati tarafından yazılan bu romanı okuyan biri varsa şöyle güzel bir tanıtsa fena olmaz. ayrıca ilk ukdemiz de hayırlı uğurlu olsun.
putintin
Akşamları bir başkadır. Hele bir de aylardan Temmuz ise bir başka.. Sahilde insanlar kolkola sımsıcak.. Coşmamak elde mi böyle bir akşamda... İşte ben böyle bir akşamda aşık oldum.
pasaj
ülkemizin güneyinde yer alan; deniziyle, insanlarıyla ve sıcaklığıyla oldukça samimi olan bölgesidir. Bilhâssa antalya şehri övgülere bizzat uymaktadır.
matarama su ko
aslında batı denizi anlamına gelir. Eski Türkler batıya beyaz renk izafe ederlermiş.

zenginsozluk.com/foto

akdeniz'in türkçedeki esas anlamı şimdiki gibi akdeniz havzasından ibaret değildir. esas akdeniz, şimdiki ege denizidir. hatta marmara denizi bile akdeniz'dir.


zenginsozluk.com/foto

İstanbul boğazını geçince karadeniz. İstanbul boğazına kadar ise akdeniz. hatta İstanbul boğazının kendisi bile akdeniz'e dahil sayılır. haşimi'nin şu dizesine bakınız:

".....
Yol oldu Üsküdar'a 1030'da Akdeniz dondu
....."

şair burada istanbul boğazının 1621'de buz tutmasından bahsetmektedir.
blackandwhitememories
zengin sözlük kitap okuma grubu ile tanıştığım bir romandır.

Kitabı bitireli çok oldu ama anca yazıyorum, işler güçler. Oldukça keyifli bir kitap. Özellikle Musa ve maceralarına bayıldım. Mikail'in hayata bakış açısını oldukça ilginç buldum ve nihayetinde eserin kimi düşünceleri pekiştiren kimilerini 'de get' dedirten bir durumu var. Şahane bir kitap değil fakat okunması da gerekir.