emeklilik

kukunhalauzerimde
iş hayatını sona erdirebilme lüksüdür. hatta birçok insanın hayallerinin başlangıcıdır emeklilik.

1995 yılında yaşar okuyan diye biri çıkıp emeklilik yaşını 51'e çekti. hemde bu tarihten öncesi ve sonrası diye ayırmadan. 1995 yılı öncesi sigorta başlangıcın varsa bile 51 yaşını beklemen gerekiyor dendi. bir nevi kişiye verilen hakkı geri almaktır , insan haklarına aykırıdır , devlet resmen suç işlemekte. her şeyi dolduğu halde 51 yaşını bekleyen yaklaşık 5 milyon insan var. adaletini seveyim türkiye.

2007 sonrası ise 61 yaşını bekliyor. ulan insan 60'ından sonra ne yapar. devlet , emekli olmak için gençsin diyor , özel sektör çalışmak için yaşlısın diyor.
derinacarr
Bir kişinin, belli bir yaşa kadar prim veya kesenek ödeyerek çalışması, ihtiyarlaması nedeniyle fikri ve beden gücünü kısmen kaybetmesi sebebiyle ilgili kanuni şartlara uygun şekilde bir hizmet karşılığı olmaksızın belli bir maaşa hak kazanılması durumuna emeklilik denir.

Emeklilik, kişilerin yasalar tarafından belirlenen uzunca bir süre çalıştıktan sonra iş hayatından tamamen çekilmeleri şeklinde de adlandırılır. Bu kişilere ise emekli veya tekaüt denir. Bu kişiler, geçmişteki hizmetleri nedeniyle çalışmaksızın, belirli ve düzenli bir gelir almaya başlarlar. Emekli maaşı olarak tanımlanan bu gelir, yasalara ve emeklilik statüsüne göre değişiklik göstermektedir. Emeklilik hesaplamayı buradan yapabilirsiniz: https://hesaplama.paratic.com/emeklilik/