fikret mualla

olacak o kadar
bu ülkede yaşamış en değerli sanatçılarımızdan biridir. o hayatın aksiliklerinden kurtulamamış ve kurtulabilme amacı ile kendisini resme vermiş bir efsanedir. bu nedenle sanat dünyasındaki çeşitli akımlardan etkilenmedi, resimlerini yaparken sezgilerini kullandı, kendi tarzını yarattı. eserlerine kendi hislerini aktardı. coşku dolu resimler yaptı. huysuz, uzlaşmasız kişiliğini ve mutsuz yaşamını resimlerine yansıtmadı, yaşama sevinci dolu resimler yaptı.

inanılmaz zor bir hayat yaşamıştır. okulda ispanyol giribine yakalanmış ve annesine bulaştırarak ölümüne neden olmuştur. bu olay ölene kadar bastıramayacağı bir suçluluk duygusuna neden oldu. annesinin ölümünden hemen sonra babasının genç kadınlarla evlilikleri onda öfke krizlerine sokan bir ruhsal duruma sokmuştur.

o iyi bir insandı ne yazık ki aksilikler ölene kadar peşini bırakmamıştır.

ancak fransa da büyük bir sergi açmış ve tüm yapıtlarını satmayı başarmıştır. üstelik picasso'nun bile dikkatini çekmiştir. onun resimlerine hayran kalan picasso bir çalışmasını satın almıştır. bununla yetinmeyip bir resmini de fikret mualla'ya hediye etmiştir.

fikret mualla picasso'nun resmini görüp beğenen birine bir şişe rakı fiyatına resmi vermiştir.

1967 yılı mayıs ayında sinir krizleri nedeniyle bir dinlenme evine yatırıldı. 20 temmuz günü ölü bulundu. reillane'daki mane mezarlığı'na gömüldü.