frygt og baeven

ontolojik sancilarimin merhemi
soren kierkegaard eseri.

"ruhlar aleminde... sonu olmayan ilahi bir düzen hüküm sürer. burada yağmur hem haklının hem de haksızın üzerine yağmaz. burada güneş hem hayır sahibinin hem de günahkarın üzerine parıldamaz. burada her şey yerli yerine oturur. yalnızca çalışan ekmek kazanır; yalnızca muzdarip olan dinginlik bulur; yalnızca soyunu ruhlar diyarında sürdüren, sevgilisinin imdadına yetişir; yalnızca bıçağı çeken ishak'a kavuşur."
emilio
egzistansiyalist felsefe'nin kurucusu sayılan soren kierkegaard'ın ibrahim ve ishak'ın tanrıya adak olayından yola çıkarak; din etiği ve ahlakı üzerindeki düşüncelerini yazdığı kitabıdır.

bilirsiniz ki kendisi birey olgusuna oldukça önem vermiş bir teolog ve filozoftur. defalarca farklı isimlerde farklı eserler yazmıştır. bu eseri de johannes de silentio ismiyle yazmıştır.

kierkegaard bu eserinde felsefesinin özünü okurlarıyla paylaşmıştır. tanrıya ulaşılabilecek ve onun emirlerini yerine en güzel şekilde getirebilecek yolları sıralamıştır. bir peygamberin oğlunu kurban etmesi sadece süstür. asıl önemli olan inancın ve bağlılığın gücüdür. ibrahim'de burada imanının gücünü tanrısına göstermiştir.


"göze görünen, maddi dünyadan alınmış eski bir özdeyişte şöyle denir: " ekmeği çalışan kazanır." ne tuhaftır ki bu özdeyiş kendine en yakın olan dünyaya uymaz, zira dış dünya kusur kuralına tabidir ve bu tekrarlanır gider; öyle ki çalışmayan kişi de bu dünyada ekmeğini hep kazanır, hatta pinekleyen kişi çalışandan daha da fazla kazanır."