özgürlük heykeli

fiorabella
amerika'nın newyork şehrindeki liberty adasında bulunan ve parasını osmanlı padişahı sultan abdülaziz'in ödediği heykeldir.

1854 yılında sultan abdülmecid döneminde osmanlı eyaleti olan mısır'da mısır valisi kızıldenizi akdenize bağlayacak olan süveyş kanalı projesini hazırlatıp sultan abdülmecid'in onayına sunmuştu. fransızlar bu projeyi ingilizlerin açık denizlerdeki üstünlüğüne son vermek için destekliyordu. ingilizler de projeyi onaylatmama için sultan abdülmecid'e baskı yapıyordu. sait paşa onayı beklemeden çalışmaları başlatmıştı. o sırada sultan abdülmecid vefat etti yerine sultan abdülaziz tahta çıktı. ikis sene sonra sayit paşanın ölmesi ile yerine ingiliz yanlısı ismail paşa mısır valisi oldu.

sultan abdülaziz projeyi onayladı ve kanalın yapımı için yüklü bir para verdi. ismail paşa her ne kadar ingilizleri desteklesede mısır'ın önemi için projeyi hayata geçirdi.
kanal projesinin içine kanalın akdenize açılan bölümüne dikilecek olan bir kadın heykeli vardı. kadın heykeli hem osmanlıyı hem de mısır'ı temsil edecekti. projeye göre üzerinde mısır'ı temsilen fravunlar dönemi kıyafeti, başında da osmanlı imparatorluğunu temsil eden7 kıta ve 7 denizi simgeleyen 7 sivri uçlu taç takılacaktı. heykelin elinde meşale ve sultan abdülaziz'in isteği üzerine yüzü batıya dönük olacaktı böylelikle heykelin elindeki ışık doğudan yükselip batıyı aydınlatacaktı.

fransız heykeltraş Frederic Auguste Bartholdi'ye verildi ve osmanlı sultanı heykelin parasını ödedi. heykel 3 yılda tamamlandı ve mısır'a gönderilmek üzere hazırlandı. ancak mısır valisi ismail paşa müslüman bir toplumda böyle bir heykelin yanlış anlaşılacağı düşüncesi ile heykeli fransa'dan getirmedi.

bu sırada fransa ve amerika ilişkileri iyice ilerlemişti. fransa, amerika'ya dostluklarını simgelemek için bir hediye vermeye karar vermişti. hediye olarak bir heykel vermeyi kararlaştıran fransa, Frederic Auguste Bartholdi'ye heykel sipariş ettiler. heykelin bir elinde adaleti simgeleyen hukuk kitabı, diğer elinde de özgürlüğü simgeleyen meşale olmasını istediler. fransızların istediği heykel neredeyse sultan abdülaziz'in yaptırdığı heykelle aynıydı. bir kaç küçük değişiklik ile heykel parçalara bölünerek gemi ile amerika'ya gönderildi ve yüzü doğuya bakacak şekilde monte edildi.

eh osmanlı olarak bilmeyerek bile olsa abd'nin özgürlük heykelinin parasını ödemişiz. eh ne yapalım şanımız yürüsün. gerçi bizimki pek yürümek olmamış dörtnala koşmuş.