asgari ücretle geçinemeyenler nankördür

esdemirei
Yol TV'nin yayınladığı bir videoda 4:55/7:15 süreleri arasında muhabirin sorduğu “Sizce asgari ücret ne kadar olmalıdır?” sorusuna bir vatandaşın verdiği cevaplarda geçen bir ifadesidir.

Diyaloglar tam hâliyle şu şekildedir: (Muhabir: M, Vatandaş: V)
M: Sizce asgari ücret ne kadar olmalıdır?
V: Asgari ücret mi? Normal, ideal olması lazım.
M: Şu anda 2 bin 20 lira.
V: Normal. Evet.
M: Sizce bu yeterli mi?
V: Bence yeterli. Bizim insanlarımız nankör oldukları için doğal olarak insanlara yetmiyor. İnsanlarımız bedevi bir şekilde olsaydı yetecektir.
M: Vatandaşın geçimi için 2 bin 20 liranın yeteceğini söylüyorsunuz. Mesela kiralar şu anda bin liranın üzerinde.
V: Bin liranın üzerinde olduğunu herkes biliyor ama işte dediğim gibi, bizim insanlarımız nankör. Bizim insanlarımız nankör olmasaydı bu da olmazdı. Bundan dolayı.
M: Peki. Bir şey daha sorayım. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sene maaşı 7 bin lira artırıldı. Şu anda kendisi 81 bin lira alıyor. Sizce bu şekilde olması adil mi?
V: Bence bu şekilde olması adil. Niye adil olduğunu biliyor musunuz? Önce şu CHP'nin, HDP'nin şudur budurun başındaki insanlar önce bir devlet için çalışsın. Ondan sonra gelip o adamı yadırgasınlar. O adam bu ülke için her şeyi yapıyorsa, bu yüzden de bu insanlar bu işin peşinden koşuyorsa, askerlerimiz bu ülke için şehit oluyorlarsa o adamlar kalkarken bunlar yerinde oturup kalmayacaklar. Sen kalkıp da gideceksin, teröristle iş birliği yapacaksın, Ondan sonra yok “böyle”, yok ”şöyle” demeyi geçeceksin. Ekmek, süt, su hani bedavaydı. Nerede oldu? Bunlar nerede?
M: Asgari ücret sadece CHP'leri ve HDP'leri etkilemeyecek. Tüm vatandaşı etkileyecek.
V: “Tüm vatandaşı etkileyecek” diye bir unsur yok. Bizim insanlarımız nankör. Bunların alevisi var, sünnisi var, lazı var, çerkezi var. Aleviyle sünniyi yan yana koyamazsın. Yok, “Sen alevisin. Ben sünniyim.” Durmaz. Sen şimdi kalkıyorsun, diyorsun ki “Ya 2 bin 20 lira asgari ücret yeterli mi?” Hayli hayli yeterli.
M: Siz ne kadar alıyorsunuz, asgari ücret mi alıyorsunuz?
V: Asgari ücret alıyorum.
M: Yetiyor.
V: Yetiyor. Niye yetiyor? Nankör insanlarla iş birliği yapmıyorum. Nankör insan her zaman nankördür. Şimdi senin evin var diyelim. Ee, kiraya vereceksin. Mesela ben kira da alıyorum. Benim 4 senedir kiracıdan aldığım kira 700 lira. Ben neden 1,5 bin lira almıyorum? Burada kim nankör? Devlet mi, insanlarımız mı nankör? Sence hangisi nankör? Şimdi bunun cevabını bana sen ver.