diamond princess

avni
Sözlükte başlığının olmamasını garipsemedim olmayan birçok başlık gibi olağan bir durum.
İngiliz bandıralı lüx bir yolcu gemisi olan bu gemi Salgının ilk günlerinde önde gelen gündemlerinden biriydi şarlatan dünya medyasının.

Sonra neden unutuldu ya da unutturuldu ki bu gemi.

Oysa gemideki insan sayısı belli, yakalanan, ölen ve kurtulan sayısı belli olduğu için muhteşem bir kapalı bir labaratuvardı aslında.
karantinaya alındığında filmi çekilir vs. yazanlar falan oldu sosyal medyada. Bunu yazanların çoğu dönüp bakmadılar bile filminin çekilmeye değip değmeyeceğine.

gemi personeli ve yolcuları yaklaşık bir ay karantinaya tabi tutuldu gemi içinde. inişten sonra daha fazla japonya'da karantinaya tabi tutuldu.
japonya sağlık bakanlığı güncel verilerine (25.05.2020) göre 3.711 yolcu ve mürettebattan 712'si enfekte oldu, ve 14 kişi öldü. çoğu 60 yaş üzerinde olan yolcuların en az yarısının enfekte olup çoğunun öleceği iddiaları dünya medyasının bir numaralı gündemlerinden biriydi ilk karantina tarihlerinde ve çoğu ülke karasularından uzak tuttu bu gemiyi.

sonuçta ne enfekte oranları ne de ölüm oranları beklendiği gibi olmadı. en azından şarlatanlarca yönetildiği açıkca belli olan dsö'nün yayılma hızı ve oranlarının insanları korkutmak için uydurduğu ortaya çıktı.

hasılı dünyayı korkutmak için sahtekar dünya medyasının dsö ile birlikte kullandığı bir ayrıntı olarak filme konu olabilir. başrolde tabi ki dsö ve medya şarlatanları olmayacak.

benzer bir gemi vakası grand princessde aynı dünya medyası tarafından hemen unutturuldu.

yani demem o ki, insanlar kendilerine verileni çiğneyip öğütmek yerine ne yedirmeye çalışıyorlar bana diye verileni sorgulamadığı sürece; 2. dalga da olur 5. dalga da. insanlar kendileriyle dalga geçilmesine müsade ettiği sürece de bu kaçınılmaz bir döngü devam eder.

Edit: düzenleme.