yoksulluk sınırı

avni
ekonomik bir terim. bir kişinin belirli zaman diliminde karşılanması gereken insani ya da temel ihtiyaçlarının parasal karşılığı.
tüik verilerine göre ağustos 2017 itibarıyla bekar bir kişinin aylık temel ihtiyaçlarının tl karşılığı 2000 tl civarında. devletin resmi istatistikleri böyleyken bu ülkede asgari ücret neye göre ve kim tarafından belirlenir hala kafam basmıyor.
meraklısına;
sgk verilerine göre türkiye'de asgari ücretli sayısı 7 milyon civarında. işkur istatistiklerinde resmi işsiz sayısı da 4 milyon.
avni
unicef verilerine göre dünyanın en zengin ülkelerinde bile her dört çocuktan biri bu sınırın altında yaşıyor. ülkemizdeki giderek derinleşen durumun vehametini söylemeye bilmem gerek var mı? daha fakir ülkeleri ise düşünmeyin bile uykularınız kaçar, rüyalarınıza girer.
bunun sebebi gayet açık ve net. sözüm ona "liberal" ekonomik düzen ve orman kanunundan beter güçlüden yana olan devlet ve hukuk sistemleri. keşke doğal düzen olsa yoksul insanların adil paylaşım talepleri gücü elinde bulunduranlarca susturulamasa.