confessions

turarmy

1. nesil Yazar - Tatlı

  1. toplam entry 86
  2. takipçi 11
  3. puan 3327

zekai aksakallı

turarmy
Fırat kalkanı operasyonunda -uyarılara rağmen- çok göz önünde (medyatik)olduğu

15 temmuzda ökk karargahında olmadığı

Ökk de görev süresinin dolduğu

Gibi nedenlerden dolayı görev yeri değiştiği (özel kuvvetler komutanlığından 2. Kolordu komutanlığına) belirtilen Korgenaral rütbesindeki komutan.devlet ricali

turarmy
Devlet adamları, devletin ileri gelenleri anlamındadır.

dün ekonomi bakanının kızının evlenmesi vesilesiyle denizli
2 cumhurbaşkanı
1 meclis başkanı
1 başbakan
1 genel kurmay başkanı
1 mit müsteşarı
çok sayıda bakan ve millet vekili görmüş oldu.

diş ağrısı

turarmy
Üç gündür çekiyorum acısını.ve bi süre daha çekicem sanırım.elimde olmayan sebeplerden dolayı bi türlü doktora düşmedi yolum.

Bu sabah gitmeyi planlıyordum doktora fakat önemli bi görüşme yapıcam.şimdi diş çekilirse ve ağrı olursa görüşme pert olur düşüncesi ile doktora gitmeyeceğim.sanırım kendime acı çektirmeyi seviyorum.

20lik dişlerin çekilmesi gerekliliği yetmezmiş gibi bugün diş etinde apse oluştuğunu farkettim.allahım ağzımın içinde resmen fadimenin düğünü var..

nazım hikmet ran

turarmy
1827 yılında Almanya'nın Magdeburg kentinde bir müzik öğretmeninin oğlu dünyaya gelir (Karl Detroit). Anne ve baba sürekli kavga ettiklerinden dolayı çocuk akrabaları tarafından yetimhaneye götürülür.

Çocuk 12 yaşına geldiğinde bir gece yarısı bütün arkadaşları uyurken çarşafları birbirine dolayarak yetimhaneden kaçar ve Hamburg'a gider. Büyük bir liman kenti olan Hamburgda bir gemide miço olarak işe başlayan Karl Detroit, bütün akdenizi dolaşıp, Marmara denizinden boğaza giren gemisinden Kız Kulesini görünce denize atlar ve Kız Kulesine doğru yüzmeye başlar. Çocuk yakalanır ve Sadrazam Âli paşanın (şair) yanına götürülür.


Sadrazam sorar; 'Neden kaçtın Almanyadan?'
Karl Detroit cevap verir: 'Dayak vardı orada, bıktım kaçtım'
'Peki ya neden Akdenizin onca yeri değil de İstanbulda atladın denize evladım?' Diye sorar Sadrazam. Kız kulesini gösterir Karl Detroit ve 'ben o kuleyi çok sevdim' der.
Almanlar çocuğu geri ister, fakat Sadrazam Âli paşa 'hayır alamazsınız, o artık benim oğlum' der ve o gün Karl Detroit adı değişerek Mehmet Ali adını alır ve askeri okula başlar.

Aldığı eğitimin ardından Kırım harbine katılır ve paşa ünvanı alır. O artık sığındığı ülkenin bir Paşasıdır! 1878 Berlin anlaşmasına giden heyetin içinde yer alan Mehmet Ali paşa, doğduğu ülkeye geri dönmüştür ancak artık o bir Osmanlı Paşasıdır.
Almanya dönüşünde Arnavutlukta yolunu kesen eşkiyalar tarafından öldürülen Karl Detroit, arkasında 4 kız çocuk bırakır.

Bunlardan biri, Leyla hanım, bu Leyla hanımın da bir kızı olur, Celile hanım. İlk Türk ressamlardan olan bu Celile hanımın da bir oğlu olur ve o küçük bebek büyüyüp Türk edebiyat tarihine adını Nazım Hikmet olarak yazdırır.


Nazım Hikmet'i herkes konuşuyor, ancak Nazım'a nasıl gelinir, işte böyle.

maden suyu

turarmy
jeolojik ve fiziksel olarak koruma altında tutulan yeraltı sularından kuyu açılarak veya kaynaktan doldurularak elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 ppm'den daha az olmayan sulara verilen isimdir. Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler.

kurmay albay

turarmy
Türk Silahlı Kuvvetleri'nde yüksek lisans yapmış (Harp Akademisi'nden mezun) ve karmaşık harekat planları kurma konusunda uzman subay anlamına gelir.

Generalliğe yükselmek için kurmay olmak bir avantajdır; fakat kurmay olmayan generaller de mevcuttur ve en fazla tümgeneral rütbesine yükselebilirler.

mamafih

turarmy
durum böyleyken, iş bu durumdayken, bununla birlikte anlamına gelen kelimedir.

süleyman demirel'in sıkça kullandığı reşat nuri güntekin'in bütün eserlerinde sıklıkla yer verdiği bir kelimedir.

özel kuvvetler komutanlığı

turarmy
Türk Özel Kuvvetleri ya da resmî adıyla Özel Kuvvetler Komutanlığı (Öz.K.K.lığı), Türk Silahlı Kuvvetleri'nin değişik sınıf ve rütbelerdeki subay, astsubay ve uzman erbaşlardan oluşan, iç ve dış tehditlerin bertaraf edilmesine karşı her türlü arazi ve iklim şartlarında görev yapabilecek nitelikte üst düzey eğitime tabi tutularak yetiştirilmiş özel askerlere verilen isimdir.

Türkiye'deki önemli kara kuvvetlerindendir.

Halk arasında Bordo Bereliler olarak bilinen bu askerler aynı zamanda devlet büyüklerinin yakın koruma görevini de yerine getirirler. Başta genelkurmay başkanı olmak üzere kuvvet komutanlarının ve yüksek rütbeli generallerin koruma ve güvenlik görevlerini üstlenirler.

Abdullah Öcalan'ın yakalanma ve Türkiye'ye getirilmesi görevinde bulunan komutanlığın asli görevleri; olası bir savaş durumunda halkı örgütlemek ve yetiştirmektir.

muğla

turarmy
Muğla, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık yirmi dördüncü şehri. 2016 itibarıyla 923.773 nüfusa sahiptir.

Ege Bölgesinin güneyinde yer alan Muğla, Asar (Hisar) dağı eteklerinde ovaya doğru yayılmış, kendine has mimarisi, daracık sokakları ve herbiri turizm merkezi ilçeleri ile tam bir turizm cennetidir.

Muğla bölgesini Selçuklu Türklerinin meşhur komutanlarından “Muğul Bey” Bizans'tan alarak fethetti. Bu kahraman ve yiğit komutanın hâtırası için bu bölgeye “Muğul İli” denildi. Zamanla bu kelime konuşulan halk dilinde “Muğla” olarak yerleşmiştir.İlin maden yatakları zengindir. Bu sektörde Yatağan linyit rezervleri ve Fethiye krom yatakları ilk kalemde sayılabilir.

Muğla ayrıca önemli bir mermercilik merkezidir.İlin Yatağan ilçesinde Yatağan Termik Santralı, Yeniköy'de Yeniköy Termik Santralı, Kemerköy'de Kemerköy Termik Santralı vardır.Muğla ili tarımsal ürünlerinin çeşitliliği ile dikkati çeker.

Türkiye'de arıcılığın en önemli merkezlerinden biridir.Yörede hem arı hem de çam balı bulunmaktadır. Marmaris ilçesi çam balı ile ünlüdür. Ortaca, Fethiye, Dalaman ve Dalyan ilçelerinde yaygın bir şekilde narenciye tarımı (portakal, limon, mandalina, greyfurt) yapılmaktadır.

(bkz:Muğla Sıtkı koçman üniversitesi)

fondü

turarmy
Fondü (Fransızca Fondue olarak geçer), her ne kadar Fransız mutfağının dünya çapında tanınan lezzetlerinden olsa da aslen İsviçre, Fransa ve İtalya'ya özgü eritilmiş peynire uzun çubuklar yardımıyla ekmek batırılarak yenilen bir yiyecektir.

büyük britanya

turarmy
Büyük Britanya, İrlanda Adası'nın doğusunda yer alan, üzerinde İngiltere, Galler ve İskoçya'nın bulunduğu Birleşik Krallık'a bağlı ada. Büyük Britanya Adası, Britanya Adaları'nın en büyüğüdür. Adanın yüzölçümü 218.595 km² dir.


Edit:

Çoğumuzun karıştırdığı Büyük Britanya, Birleşik Krallık ve İngiltere arasındaki fark ise;

zenginsozluk.com/foto0 /