sigarayı bırakan insan

pasaj
Sigarayı bırakan insan, hayatındaki birçok şeyi de değiştirebilme yeteneğine sahiptir. Tabii her şeyi değiştirmesi olanaksız.
fall
yüksek irade sahibi ve kararlı biri olduğunu anlayabiliriz. bağımlılıkla mücadele kolay değildir.

tabi en iyisi siz baştan hiç sigara içmeyin, hiç aşık da olmayın, bir spor kulübü ile duygusal bir bağ kurmayın. böylece kolay kolay bağımlı olmazsınız.
avni
iradelidir, akıllıdır, mantıklıdır falan feşmekan eyvallah da yerine bir şeyleri ikame ediyorsa onun iradesine de, aklına da, mantığına da bilmem neyine de şüphe ile bakarım.
Bırakamayanlar salak, iradesiz, mantiksız amk. Sıkıyorsa bagımlısı olduklarının farkında dahi olmadıkları diğer keyif verici şeyleri bıraksınlar göreyim onların iradelerini, akıllarını, mantıklarını. Mesela göbek bagıyla bağlı oldukları paradan vazgeçebilirler mi? Ya da arabalarından, tükettikleri onca kanserojen yiyeceklerden, cevreye zararlı parfüm vsden.

Bırakabilenleri Küçümsediğimden değil ancak o kadar abartılacak bir tarafı yok.
Hem İrade dediğin nedir ki paşam: kapitalizmin oyuncağı.. istediği, ürettiği her şeyi kakalıyor sana. sen de özgür iradenle satın aldığını sanıyorsun. Bunu o sigarayı bırakan Mantıgın ve aklın kavrayamıyorsa ben ne yapayım.