confessions

rene

1. nesil Yazar - Alıştı gibi sanki

  1. toplam entry 421
  2. takipçi 6
  3. puan 4744

olgun insan

rene
Olgunluk yaşla olur tıpkı meyvelerdeki gibi. Doğal sürecinde böyledir. Bu demek değildir ki her yaşını almış insan olgulaşmıştır. Bazen ne oluyor meyvelerde, bozuluyor veya böcekler talan ediyor olgunlaşıyor bal oluyor, yenmiyor veya dalından yere düşüp çürüyor. İşte öyle bir durum bu. Gencim ama olgunum tam oturmamış ama gelecek vadeden bir olgunlaşma sürecinin başladığına dalalettir. Olgun insanın yolculuğu yaşanmışlıkla sürer gider. Yaşanmışlık içinde zaman gerekir. Zaman da yaşı doğurur.

domdom kurşunu

rene
MEsafesi kısa kurşundur, domuz kurşunu da denir. Domuz avında kullanılır, domuzun yağlı ve kalın derisinin küçük deliklerde kanamayı engelleyen yağ kütlesi nedeniyle bu kurşunlar kullanılır, domdom kurşunu delici değil parçalayıcı özelliktedir, böylece merminin isabet ettiği yer geniş bir şekilde açılır.

uğur yücel

rene
Hem yönetmenliğini hem oyunculuğunu yaptığı yazı-tura isimli filmi de çok güzeldir. uğur yücel'in içinde olduğu çoğu yapım güzel oluyor tam bir dram oyuncusu kendisi.

panik

rene
Panik, türk rock grubu(-idi) 2006'da bir albüm çıkardılar sonra devam ettiler mi bilmiyorum. parçaları hoşuma giderdi benim, okurlarsa kendilerine selam, öpüyorum gözlerindenzengin sözlüğe veda

rene
Ekşi dışında kalan sözlüklere düzenli yazanları toplasak 150 kişi çıkmaz, ama bu kitleden birisi veda edeceği zaman "siktir" çekmek kalanlar için kolay geliyor. Sor bakalım neden gidiyor anlamaya çalış kazanmaya çalış yok, giden sktrsin gitsin kalanlar bizimdir. Al oyna diyorum bende sana 10 kişiyle o zaman. Biraz daha özenli dikkatli nazik olmak zor değil hepimiz için. Birbirini yüz yüze hiç görmemiş gençler olarak içi boş kankacılık oynamıyorsunuz bu taktir edilesi bir şey ego normal düzeyde demekki, ama gidene sktr çekmeyin, ayıp.

the flintstones

rene
Niye izlerdim şu an olguklukta düşünüp sebebini bulamadım tek çizgi film bu taş devri. Yani bunun dışındaki çizgi filmlerde bağ kurduğum karakterler veya içeriğin beni cezbetmesi falan gibi açıklayabilirim durumu fakat bunda söyleyecek bir şey bulamıyorum. Neydi bu çizgi filmi cazip kılan bilmiyorum. Fred'i seslendiren adamın sesi mi, devir taş devri olduğu için ve otomobili ayaklarıyla sürdükleri için bana farklı gelmesi mi. Bam Bam ın şimdi birisinin kafasına sopayı indirecek gerginliği mi. Seslendirmesi en başarılı çizgi filmlerden bence.

kocası tarafından vahşice öldürülen kadın

rene
şu video'da da izleyebileceğiniz Türkiye'de kadına yönelik şiddet vakalarından bir tanesi, çok acı ve iç burkan görüntüler, videonun tamamını izlediğinizde katledilen bu kadın gibi nicelerinin olduğu ağır bir şekilde yüzünüze vuruluyorÖzgecan'ın ölümünün ardından twitter dan şöyle bir twit atan karakter yoksununu da acur'un programında her gün ekranlarda izliyorsunuz


zenginsozluk.com/foto

azmak

rene
Muğla akyaka'da bulunan bir nehir, sazlıklarla çevrilidir ve sizi çevre koyları gezdirmek için bekleyen bir çok gezi teknesi kıyısında bağlıdır.

post apokaliptik

rene
Bilim kurgu edebiyatının alt türü. Bir kıyamet olur, bu nükleer olur başka bir nedenle olur ve bildiğimiz dünya düzeni yok olur. İşte post apokaliptik senaryolar kıyamet sonrası bu yeni evrende hayatta kalanların hayatlarını, hikayelerini anlatır.

organize işler sazan sarmalı

rene
Yılmaz Erdoğan'ın son filmi. Henüz sinemalarda gösterimde ama netflix'de satın almış. Ben filmi güzel buldum. Eleştiren çok, sanırım bir çoğu ilk filmdeki daha basit ve kişisel performansla güldürmeye ağırlık veren bir senaryo bekliyordu diye düşünüyorum.

Yılmaz erdoğan bu filmde daha drama ağırlıklı ve güldüren ama düşündüren diyaloglar yazmış. Ben bu tarz mizahı her zaman sevdim. Türkiye'de komedi, mizah dediğinizde eskiden beri böyleydi ama, apolitiklik ve ardından gelen kitlesel biat bir yaşam tarzı halini aldıkça Cem yılmaz'ın da büyük katkılarıyla unuttuğumuz bir konseptti. Kıvanç Tatlıtuğ oyunculuğu ve oynadığı karakterle ön plana çıkmış. Ata demirer üstad konuk olarak yer almış, keşke daha fazla yer verilseydi. Filmde ağırlıklı çok güzel hareketler bunlar 2'de ki taze tiyatrocuları ve onlarla birlikte aralara serpiştirilmiş usta oyuncuları görüyoruz. Erdoğan öğrencilerini filminde de unutmamış.

süresi iki saati bulmasına rağmen belki konunun çeşitliliğinden belki de geçişlerin iyi tasarlanmamasından sanki ilk başlarda sindire sindire ilerleyen olay örgüsü filmin sonlarına doğru hızını arttırarak suni ve biraz klişe bir geçiş yaşıyor.
Örneğin filmdeki yatlarla kaçış sahnesinden sonraki otomobille kovalama sahnesi bana çok manasız geldi, filmin trailer'ında süratle virajı alan araçlar kullanmak için filmde araçlı bir aksiyon sahnesi de olsun diye koymuşlar sanki oraya.


Sonuç olarak ben güzel buldum ve tavsiye ederim. Yılmaz Erdoğan'ın yaşının da verdiği olgunlukla ve birikimle, Organize işler gibi popüler yapımların yanında daha yerel hayatlara odaklanan hayatı, düzeni, eleştiren, sorgulayan, mesaj kaygılı filmler yapmasını ümit ediyorum ki bence çok başarılı işler çıkarır.

back in black

rene
Avustralyalı hard rock grubu AC/DC'nin 25 Temmuz 1980 tarihinde piyasaya sürdüğü 7. stüdyo albümü. Eski vokalist Bon Scott'un 19 Şubat 1980 tarihinde ölmesinin ardından grubun yayımladığı ilk albüm aynı zamanda. Albümde aynı isimdeki parçayı dinleme yanında yat, öyle güzeldir. Mesela şu an parçayı açtım dinlemiyorum klibi sessiz çalıyor o bile yetiyor yani sen düşün(?)güveç

rene
rahmetli peri yapardı sık sık ama ben çok sevemiyorum. Niye dersen domates ve biberi diri yiyebiliyorum sadece. Haşlanmış biber veya domatesi hiç bir yemeğin içinde yiyemiyorum. görürsem ayıklıyorum. Porsiyon kebapların yanında gelen haşlanmış domatesleri de yiyemem mesela.
Tanımı da girelim, etle yaygın olarak yapılan bir yemek çeşiti. Domates, biber, salça, ve kemikli veya kuşbaşı eti birlikte pişirirsiniz tencerede veya toprak kapta, güzel olur. Ayrıntılı tarifler için bknz: google

tekel savascisi ahmet abinin yegeni

rene
Aynı kişi mi bilemiyorum ama profil fotoğrafı da aynı, instela'da aktif yazdığım zamanlarda sık sık girilerine rastlıyordum. o zamanlar girilerinden denk geldiklerimi okuduğum kadarıyla demi-troll genç bir arkadaştı, sempatik ve samimi bir tarzı vardı ve konyalıydı.

tus

rene
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı kısaltması.

Geçmişte bu sınavda en yüksek puanlar cerrahlıktaymış, şu anda cerrahlığın yerini daha rahat hastayla minimum temas sağlanan branşlar almış. Böyle olunca da cerrahinin puanı 52lere kadar düşmüş. Öğrencilerle yapılan röportajlarda cerrahların nöbet vb. ağır çalışma koşulları ve hasta yakınlarıyla yaşadıkları problemler nedeniyle bu branşı tercih etmedikleri sonucu çıkıyor.

Uzmanlar bu durumun sürmesi halinde cerrah sıkıntısının oluşacağını söylüyorlar. Yeminli, kutsiyet adledilen bir mesleğin geldiği nokta Cem yılmaz'ın şovunda söylediği halde "altı sene okudum bundan sonra rahatıma bakarım"

yine bir gülnihal

rene
ukdeci : sos
hikayesi Osmanlı döneminin önemli bir sanatçısı olan Hammamizade İsmail Dede Efendi''nin yaşadığına rivayet edilen bir olaya dayandırılır. 16. yüzyılda Fransa'da vals adında bir müzik popüler olmuştur. Bir davet ile Fransadan gelen bir müzisyenle sohbet etmekte olan dede efendi'ye kibirli bir tavırla fransız müzisyen "siz de böyle müzikler var mı" diye sorar. Dede Efendi'de elbette yarın size bir sunum hazırlayayım der. O gece türk müziğinde ilk defa vals ritminde bir müzik bestelenir ve ertesi gün Fransız müzisyene dinletirler. İşte, yine bir gülnihal'in yaşandığı iddia edilen ve türk müziğinde ilk vals ritimli eser olmasını sağlayan hikayesi.


grigori rasputin

rene
fakir köylü bir ailenin önemsiz oğluyken, karizması ve döneminde kazandığı şifacı etiketi sayesinde Çar'ın bir numaralı danışmanı olmuş bir insan. Öyle ki, Çarın kararlarında çok etkili olduğu için çarice tarafından defalarca öldürülmeye çalışılmış ,ancak bu denemelerin hepsinden sağ kurtulduğu söyleniyor. Sonunda Çarice göle götürüp boğarak rasputini öldürmeyi başarıyor. Rasputin'in Çarlık rusyasında şato da tüm kadınlarla birlikte olduğu günde iki kadını ziyaret ettiği söyleniyor. O dönemlerden günümüze RAsputin'den geriye erotizm müzesinde bir kavanozun içinde sergilenen cinsel organı kalmıştır. iki Fransız tarafından satın alınan boyhutları otuz santimi bulan bu organ, ardından rasputin'in aslan terbiyecisi kızına geçmiş, oradan da şimdi ki yerine erotizm müzesine konmuştur.

Peki rasputin'i bu kadar önemli bir tarihsel figür haline getiren nedir derseniz, karizması ve insanları etkileme gücü. tamamen adaletsiz şartlarda doğup büyüyüp bir din adamı, şifacı ve akıl hocası etiketiyle ülkenin kararlarında büyük etkisi olan bir adama dönüşmesi, aynı zamanda onun parlak zekasının da bir ürünü.

(bkz:Grigori Yefimoviç Rasputin)

bu son olsun

rene
Orçun Benli'nin yazıp yönetiği 2012 yapımı sinema filmi. 12 Eylül dönemini mizahi bir dille izleyiciye aktaran film komedi ögelerinin yoğunluğuna rağmen dönemin türkiye'si üzerine tespitleriyle izleyiciye dramın da en ağırını yaşatırken aynı zamanda güldürmeyi başarıyor.

türkçe ezan

rene
O yıllarda okunan ezanın kaydını dinlemiştim. Özellikle üzerinde çalışılıp hazırlanmıştı ve büyük bir özenle okunuyordu. evrensel bir dinin namaz çağrısının her dilde okunabilmesi insanları neden rahatsız eder hiç bir zaman anlamadım, zaten anlamadığınız için her söylenene atlıyorsunuz biat ediyorsunuz, burnumuz o yüzden boktan kurtulmuyor yıllardır.

hulk hogan

rene
Eski Amerikan güreşçilerinden. Sinema ve şov dünyasında parladı ünlü oldu. Bir dönemin çocuklarının hemen hepsinin tanıdığı bir figür haline geldi. Kas kütlesine rağmen sempatikliği, rahatlığı ve komik mimikleri ile hatırladığım bir dönemin ünlü isimlerinden.

gari

rene
Ege şivesinde "artık" anlamında söylenir, hadi artık, gel artık, git artık gibi. Örneğin ; "Hadi gari iniverin trafik yoğun fazla duramecem burada"

polis devleti

rene
Polis devleti, yöneticilerin halka karşı hiçbir hukuk kuralıyla bağlı olmadığı yönetim biçiminin adıdır. Günümüzde Hukuk Devleti kavramının karşıtı olarak kullanılan terimin tarihsel kaynağı, mülk devlet kuramından sonra Orta Çağ'da ortaya çıkan polis devleti kuramıdır.

haydar haydar

rene
Ben melanet hırkasını kendim giydim eğnime
Ar namus şişesini taşa çaldım kime ne
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.
Kâh çıkarım gökyüzüne, seyrederim âlemi
Kâh inerim yeryüzüne, seyreder âlem beni
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.
Sofular haram demişler, bu aşkın şarabına
Ben doldurur, ben içerim, günah benim kime ne
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.
Kâh giderim medreseye, ders okurum hak için
Kâh giderim meyhaneye, dem çekerim aşk için
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.
Sofular secde eder, mescidin mihrabına
Benim ol dost eşiğidir, secde gâhım kime ne
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.
Nesimi'ye sorduklarda o yar ilen hoşmusun
Hoş olayım olmayayım, o yar benim kime ne
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.

sapyoseksüel

rene
Sapyoseksüellik androjen kimlikle birlikte geleceğin toplumlarını şekillendiren temel özellikler olacak diye düşünüyorum. düşünen hayvan insan ehilleştikçe temel iç güdülerini yorumlama şekli de değişecek, bunu şöyle düşünelim bir nevi evrim gibi, milenyum sonrası doğan çocukların akıllı telefon ve tabletlere geçmiş nesillerden çok daha yatkın olması gibi düşünün, sapyoseksüel eğilimin artması dünyanın üzerine oturduğu reklamcılık ve sosyal ilişkileri, görselliği, imajı tekrar yaratacak bir anlamda. Modayı ve seksi bedenleri sapyoseksüel altyapı üzerine inşa edecek insanoğlu. Rene demişti dersiniz bak yazdım şimdiden.

13-14 bin oyla seçim kazandım denmez

rene
20 senedir çoğunluğun tiranlığını demokrasi diye bize iteleyen partinin genel başkanının açıklamasıymış. Komik yahu. Kaybetmeyi de bilmiyorlar, öyle alışmışlar ki koltuklara, her işlerini yandaş kanallarla hallettirmeye, şoku atlatamadılar hala daha.

Ben size söyleyeyim, bunlar yok geçersiz oylar sayılsın, yok efendim tekrar hepsi sayılsın diye oradan buradan zorlaya zorlaya bir katakulli çevirip istanbulu alırlarsa şaşırmam.

atatürk şeytandır

rene
Okuduğum kadarıyla 5 sene öncesine ait görüntülermiş. Ben şöyle bir tespit yaptım, demek ki türkiye de bir üniversite de bir sempozyumda ülkenin kurucusu ile ilgili bu kadar aşağı kelimeler kullanıp tepki almadan unutulup gidebiliyormuşsunuz. Üzerinden yıllar geçtikten sonra da gündem eksikliğinden tekrar birileri fırına verebiliyormuş. Çok acı değil mi.

bilye

rene
ben son dönemlerine yetiştim. Yani arkadaşlarımla bilye biriktirip oynadığım belki bir kaç kezdir. ilkokul zamanları olması lazım. Sonrasında tasolar, cipslerin içinden çıkan bir şeyleri oynamaya başlamıştık. Birde ilkokulda çimenle taşın üzerini çizip, taş ile XOX oynardık onu hatırladım şimdi bak.

anonim kalmak

rene
internetin eskiye göre günümüzde "kısmen" de olsa insanlara tanıdığı bir özgürlüktür anonimlik. Gün geçtikçe bu anonimliği kaybediyoruz. Facebook gibi yapılar başta olmak üzere sizin tüketim alışkanlıklarınızı datalamak için sizi yaşadığınız devletin sistemindeki halinizle internet üzerinde var olmaya zorluyor. Bu da sizi attığınız her adımdan, söylediğiniz her sözden yaşadığınız ülkenin hukuk penceresinde sorumlu olmanız anlamına geliyor. Twitter'da attığınız bir tweet için hapse girebiliyorsunuz, facebookdaki bir yorum yüzünden evinize polis gelebiliyor. Kitleleri gerçek kimlikleriyle internette var olmaya teşvik edenler aynı zamanda sosyal medyayı domine eden belli başlı oluşumlardır. Bunlardan uzak durmak en mantıklısı. Çünkü bu yapılar, sizi olabildiğince şeffaflaştırırken kendileri bir o kadar kodların arkasında at koşturuyorlar. Günümüzde neredeyse imkansız olan anonim internet kullanmanın önemini çok iyi kavramalı ve gerekirse bunun için duruş sergilemeli ve mücadele etmeliyiz.

80 derece kolonya

rene
Şimdi bu korona denen virüsün dış kısmında koruyucu bir dış tabaka varmış. Bu dış tabakayı margarine benzetebiliriz. O yüzden 20 saniye veya daha uzun elleri yıkayın diyorlar. Hani eliniz tamamen yağ olduğunda burger köftesi falan hazırlarken sabunla yıkadığınızda hemen geçmez ve elinizdeki kaygan tabaka uzun süre durulama sabunlama gerektirir. İşte o hesap

İbu yağ benzeri tabaka alkole maruz kalınca yapısı bozulup dağılıyormuş bu da virüse zarar veriyormuş o yüzden virüse karşı 80 derece artı olan kolonyalar etkiliy-miş.

Bak aklıma eski kolonyacılar geldi, dedemle ara sıra giderdik. çocukken kolonya doldurdukları o ilginç doldurma sistemlerine bakar şaşırırdım. Ah nerede o eski kolonyacılar diyelim ve konuyu kapatalım.

umre

rene
Umre. Umre dediğimiz nedir arkadaşlar yukarıda yazmış. Bir nevi yurt dışı gezisi diyebiliriz umre için. İslam turizmi, kutsal topraklara farz kabul edilmeyen zamanlar dışında yapılan geziler.

Peki rene umre ne alaka şimdi diyebilirsin. Türkiye'de İstanbul İzmir gibi büyük iller dışında Anadoluya Koronayı her ile ilçeye taşına bir numaralı etken umrecilerdir. Evet bu gerçek, muhafazakar bir toplumun bireyi olarak Türkiye de yaşayan birisi olarak kabul etmemiz gereken bir gerçek. Şu an konya ki kendisi cemaatler, tarikatlar, tutucu muhafazakarlarıyla ünlü bir ildir, bölgesel bazda en yoğun korona vakası görülen illerden. Bulunduğum ilde, ki kendisi küçük bir ege ilidir, koronaya yakalanan, ölen vakaların büyük çoğunluğu umreden dönenleri ziyarete gidenler veya umreciler. bunlar sadece duyduklarım.

Sonuçta bizde varlıklı küçük bir kesim dışında Türkiye genelinde yurt dışına çıkış dediğinizde akla Tayland Phuket gelmez, umreciler gelir.

Şİmdi zamanında bu umrecilerin jenerasyonu, çin i yarasa yiyor, pis çinliler virüs yaptılar dünyayı diye varoş ağzıyla eleştiriyordu. Peki Türkiye den bir yurttaş kalkıp, arkadaş sizin umreniz yüzünden de Türkiye virüse bulandı o ne olacak dese, (bkz:recm mode on) olur hemen.

gülse birsel

rene
Şöyle ifade edeyim ; bu hanımefendi Türkiye dışında bir ülkede doğup kariyerinde yine bu şekilde ilerleseydi bir Charles McDougall kadar tanınır olurdu Emmy de alırdı belki. Dün akşam Karantinada olan bir ülkede dahi sete gitmeden dizi yapılabileceğini kanıtladı. Hatta dizinin içine gömme reklam bile almış yani bu kadar olur. Kendisini kutlamak lazım. Bu fikir ona aitse hayranlığım bir kat daha arttı.

Tabi ki Jet sosyete'nin video konferans şeklinde ilerleyen bu bölümünde ağırlıklı konu toplumu karantina ile ilgili bilgilendirme, bilinçlendirme, sosyal mesaj verme çevresinde dönüyordu. Bu bilinçlendirme olayını güzel bir kurgu ve akılda kalıcı skeçlerle yapmışlar.

kadın ağzı

rene
Eski bir tabir, halk ağzında bu şekilde cinsiyetçi o kadar şey var ki şimdi oturup araştırsak belki onlarca buluruz. Peki bu benzetmeler neden ortaya çıkmış olabilir diye düşünmek lazım aslında. Genellikle, fazla argo olanları saymazsak eskilerin söylediği benzer her tabirin bir altyapısı oluyor. Örneğin cevizin gölgesi ağır olur derler, Meğer bilimsel olarak da bu böyleymiş sonradan öğrendim.
Bir de bu cinsiyetçi yaklaşım sadece bizim dile has değil. örneğin ingilizce de Pussy derler korkak çekinden erkeğe, o da cinsiyetçi bir tabir. Bu benzetmeler aslen kadına yönelik değil, arkasında bir takım realiteler var bunların. Karı gibi çenen var tabirinin arkası da mahallelerdeki dedikoducu teyzelerden çıkmış olmalı. yok mu böyle kadınlar ? türkiye de kadının en büyük düşmanı yine kadın değil mi? Türkiye de eril zihniyete en çok hizmet eden erkekler mi sanıyorsunuz siz? Eğitimsiz, cahil, at gözlüklü kadın kalabalıkların eril diktanın emir kulu olduğu bu ülkede, cinsiyet ayrımcılığını en çok körükleyen ve destekleyen yine kadının kendisidir. Erkeğin bir adım arkasında duran kadınlar erkekle yanyana duran kadını kendi yanlarına çekiyorlar. Sosyal medyayı açın bakın, mayolu fotoğraf attı diye kadının kadına etmediği laf kalmıyor. Orta doğu bataklığında hakim düzen ataerkil de olsa kökleri ana erkildir, yani aslında sistemin oto kontrol mekanizması kadınlardır. Kadını eğitirseniz toplumu yükseltirsiniz, kadını cahil bırakırsanız, erkeği ne kadar eğitirseniz eğitin onu büyüten kadının penceresinden bakacak ve öyle yaşayacaktır.