confessions

rene

1. nesil Yazar - İstikrarlı

  1. toplam entry 403
  2. takipçi 6
  3. puan 4414

olgun insan

rene
Olgunluk yaşla olur tıpkı meyvelerdeki gibi. Doğal sürecinde böyledir. Bu demek değildir ki her yaşını almış insan olgulaşmıştır. Bazen ne oluyor meyvelerde, bozuluyor veya böcekler talan ediyor olgunlaşıyor bal oluyor, yenmiyor veya dalından yere düşüp çürüyor. İşte öyle bir durum bu. Gencim ama olgunum tam oturmamış ama gelecek vadeden bir olgunlaşma sürecinin başladığına dalalettir. Olgun insanın yolculuğu yaşanmışlıkla sürer gider. Yaşanmışlık içinde zaman gerekir. Zaman da yaşı doğurur.

domdom kurşunu

rene
MEsafesi kısa kurşundur, domuz kurşunu da denir. Domuz avında kullanılır, domuzun yağlı ve kalın derisinin küçük deliklerde kanamayı engelleyen yağ kütlesi nedeniyle bu kurşunlar kullanılır, domdom kurşunu delici değil parçalayıcı özelliktedir, böylece merminin isabet ettiği yer geniş bir şekilde açılır.

uğur yücel

rene
Hem yönetmenliğini hem oyunculuğunu yaptığı yazı-tura isimli filmi de çok güzeldir. uğur yücel'in içinde olduğu çoğu yapım güzel oluyor tam bir dram oyuncusu kendisi.

panik

rene
Panik, türk rock grubu(-idi) 2006'da bir albüm çıkardılar sonra devam ettiler mi bilmiyorum. parçaları hoşuma giderdi benim, okurlarsa kendilerine selam, öpüyorum gözlerindenzengin sözlüğe veda

rene
Ekşi dışında kalan sözlüklere düzenli yazanları toplasak 150 kişi çıkmaz, ama bu kitleden birisi veda edeceği zaman "siktir" çekmek kalanlar için kolay geliyor. Sor bakalım neden gidiyor anlamaya çalış kazanmaya çalış yok, giden sktrsin gitsin kalanlar bizimdir. Al oyna diyorum bende sana 10 kişiyle o zaman. Biraz daha özenli dikkatli nazik olmak zor değil hepimiz için. Birbirini yüz yüze hiç görmemiş gençler olarak içi boş kankacılık oynamıyorsunuz bu taktir edilesi bir şey ego normal düzeyde demekki, ama gidene sktr çekmeyin, ayıp.

the flintstones

rene
Niye izlerdim şu an olguklukta düşünüp sebebini bulamadım tek çizgi film bu taş devri. Yani bunun dışındaki çizgi filmlerde bağ kurduğum karakterler veya içeriğin beni cezbetmesi falan gibi açıklayabilirim durumu fakat bunda söyleyecek bir şey bulamıyorum. Neydi bu çizgi filmi cazip kılan bilmiyorum. Fred'i seslendiren adamın sesi mi, devir taş devri olduğu için ve otomobili ayaklarıyla sürdükleri için bana farklı gelmesi mi. Bam Bam ın şimdi birisinin kafasına sopayı indirecek gerginliği mi. Seslendirmesi en başarılı çizgi filmlerden bence.

kocası tarafından vahşice öldürülen kadın

rene
şu video'da da izleyebileceğiniz Türkiye'de kadına yönelik şiddet vakalarından bir tanesi, çok acı ve iç burkan görüntüler, videonun tamamını izlediğinizde katledilen bu kadın gibi nicelerinin olduğu ağır bir şekilde yüzünüze vuruluyorÖzgecan'ın ölümünün ardından twitter dan şöyle bir twit atan karakter yoksununu da acur'un programında her gün ekranlarda izliyorsunuz


zenginsozluk.com/foto

anonim kalmak

rene
internetin eskiye göre günümüzde "kısmen" de olsa insanlara tanıdığı bir özgürlüktür anonimlik. Gün geçtikçe bu anonimliği kaybediyoruz. Facebook gibi yapılar başta olmak üzere sizin tüketim alışkanlıklarınızı datalamak için sizi yaşadığınız devletin sistemindeki halinizle internet üzerinde var olmaya zorluyor. Bu da sizi attığınız her adımdan, söylediğiniz her sözden yaşadığınız ülkenin hukuk penceresinde sorumlu olmanız anlamına geliyor. Twitter'da attığınız bir tweet için hapse girebiliyorsunuz, facebookdaki bir yorum yüzünden evinize polis gelebiliyor. Kitleleri gerçek kimlikleriyle internette var olmaya teşvik edenler aynı zamanda sosyal medyayı domine eden belli başlı oluşumlardır. Bunlardan uzak durmak en mantıklısı. Çünkü bu yapılar, sizi olabildiğince şeffaflaştırırken kendileri bir o kadar kodların arkasında at koşturuyorlar. Günümüzde neredeyse imkansız olan anonim internet kullanmanın önemini çok iyi kavramalı ve gerekirse bunun için duruş sergilemeli ve mücadele etmeliyiz.

azmak

rene
Muğla akyaka'da bulunan bir nehir, sazlıklarla çevrilidir ve sizi çevre koyları gezdirmek için bekleyen bir çok gezi teknesi kıyısında bağlıdır.

post apokaliptik

rene
Bilim kurgu edebiyatının alt türü. Bir kıyamet olur, bu nükleer olur başka bir nedenle olur ve bildiğimiz dünya düzeni yok olur. İşte post apokaliptik senaryolar kıyamet sonrası bu yeni evrende hayatta kalanların hayatlarını, hikayelerini anlatır.

organize işler sazan sarmalı

rene
Yılmaz Erdoğan'ın son filmi. Henüz sinemalarda gösterimde ama netflix'de satın almış. Ben filmi güzel buldum. Eleştiren çok, sanırım bir çoğu ilk filmdeki daha basit ve kişisel performansla güldürmeye ağırlık veren bir senaryo bekliyordu diye düşünüyorum.

Yılmaz erdoğan bu filmde daha drama ağırlıklı ve güldüren ama düşündüren diyaloglar yazmış. Ben bu tarz mizahı her zaman sevdim. Türkiye'de komedi, mizah dediğinizde eskiden beri böyleydi ama, apolitiklik ve ardından gelen kitlesel biat bir yaşam tarzı halini aldıkça Cem yılmaz'ın da büyük katkılarıyla unuttuğumuz bir konseptti. Kıvanç Tatlıtuğ oyunculuğu ve oynadığı karakterle ön plana çıkmış. Ata demirer üstad konuk olarak yer almış, keşke daha fazla yer verilseydi. Filmde ağırlıklı çok güzel hareketler bunlar 2'de ki taze tiyatrocuları ve onlarla birlikte aralara serpiştirilmiş usta oyuncuları görüyoruz. Erdoğan öğrencilerini filminde de unutmamış.

süresi iki saati bulmasına rağmen belki konunun çeşitliliğinden belki de geçişlerin iyi tasarlanmamasından sanki ilk başlarda sindire sindire ilerleyen olay örgüsü filmin sonlarına doğru hızını arttırarak suni ve biraz klişe bir geçiş yaşıyor.
Örneğin filmdeki yatlarla kaçış sahnesinden sonraki otomobille kovalama sahnesi bana çok manasız geldi, filmin trailer'ında süratle virajı alan araçlar kullanmak için filmde araçlı bir aksiyon sahnesi de olsun diye koymuşlar sanki oraya.


Sonuç olarak ben güzel buldum ve tavsiye ederim. Yılmaz Erdoğan'ın yaşının da verdiği olgunlukla ve birikimle, Organize işler gibi popüler yapımların yanında daha yerel hayatlara odaklanan hayatı, düzeni, eleştiren, sorgulayan, mesaj kaygılı filmler yapmasını ümit ediyorum ki bence çok başarılı işler çıkarır.

back in black

rene
Avustralyalı hard rock grubu AC/DC'nin 25 Temmuz 1980 tarihinde piyasaya sürdüğü 7. stüdyo albümü. Eski vokalist Bon Scott'un 19 Şubat 1980 tarihinde ölmesinin ardından grubun yayımladığı ilk albüm aynı zamanda. Albümde aynı isimdeki parçayı dinleme yanında yat, öyle güzeldir. Mesela şu an parçayı açtım dinlemiyorum klibi sessiz çalıyor o bile yetiyor yani sen düşün(?)güveç

rene
rahmetli peri yapardı sık sık ama ben çok sevemiyorum. Niye dersen domates ve biberi diri yiyebiliyorum sadece. Haşlanmış biber veya domatesi hiç bir yemeğin içinde yiyemiyorum. görürsem ayıklıyorum. Porsiyon kebapların yanında gelen haşlanmış domatesleri de yiyemem mesela.
Tanımı da girelim, etle yaygın olarak yapılan bir yemek çeşiti. Domates, biber, salça, ve kemikli veya kuşbaşı eti birlikte pişirirsiniz tencerede veya toprak kapta, güzel olur. Ayrıntılı tarifler için bknz: google

tekel savascisi ahmet abinin yegeni

rene
Aynı kişi mi bilemiyorum ama profil fotoğrafı da aynı, instela'da aktif yazdığım zamanlarda sık sık girilerine rastlıyordum. o zamanlar girilerinden denk geldiklerimi okuduğum kadarıyla demi-troll genç bir arkadaştı, sempatik ve samimi bir tarzı vardı ve konyalıydı.

tus

rene
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı kısaltması.

Geçmişte bu sınavda en yüksek puanlar cerrahlıktaymış, şu anda cerrahlığın yerini daha rahat hastayla minimum temas sağlanan branşlar almış. Böyle olunca da cerrahinin puanı 52lere kadar düşmüş. Öğrencilerle yapılan röportajlarda cerrahların nöbet vb. ağır çalışma koşulları ve hasta yakınlarıyla yaşadıkları problemler nedeniyle bu branşı tercih etmedikleri sonucu çıkıyor.

Uzmanlar bu durumun sürmesi halinde cerrah sıkıntısının oluşacağını söylüyorlar. Yeminli, kutsiyet adledilen bir mesleğin geldiği nokta Cem yılmaz'ın şovunda söylediği halde "altı sene okudum bundan sonra rahatıma bakarım"

yine bir gülnihal

rene
ukdeci : sos
hikayesi Osmanlı döneminin önemli bir sanatçısı olan Hammamizade İsmail Dede Efendi''nin yaşadığına rivayet edilen bir olaya dayandırılır. 16. yüzyılda Fransa'da vals adında bir müzik popüler olmuştur. Bir davet ile Fransadan gelen bir müzisyenle sohbet etmekte olan dede efendi'ye kibirli bir tavırla fransız müzisyen "siz de böyle müzikler var mı" diye sorar. Dede Efendi'de elbette yarın size bir sunum hazırlayayım der. O gece türk müziğinde ilk defa vals ritminde bir müzik bestelenir ve ertesi gün Fransız müzisyene dinletirler. İşte, yine bir gülnihal'in yaşandığı iddia edilen ve türk müziğinde ilk vals ritimli eser olmasını sağlayan hikayesi.


grigori rasputin

rene
fakir köylü bir ailenin önemsiz oğluyken, karizması ve döneminde kazandığı şifacı etiketi sayesinde Çar'ın bir numaralı danışmanı olmuş bir insan. Öyle ki, Çarın kararlarında çok etkili olduğu için çarice tarafından defalarca öldürülmeye çalışılmış ,ancak bu denemelerin hepsinden sağ kurtulduğu söyleniyor. Sonunda Çarice göle götürüp boğarak rasputini öldürmeyi başarıyor. Rasputin'in Çarlık rusyasında şato da tüm kadınlarla birlikte olduğu günde iki kadını ziyaret ettiği söyleniyor. O dönemlerden günümüze RAsputin'den geriye erotizm müzesinde bir kavanozun içinde sergilenen cinsel organı kalmıştır. iki Fransız tarafından satın alınan boyhutları otuz santimi bulan bu organ, ardından rasputin'in aslan terbiyecisi kızına geçmiş, oradan da şimdi ki yerine erotizm müzesine konmuştur.

Peki rasputin'i bu kadar önemli bir tarihsel figür haline getiren nedir derseniz, karizması ve insanları etkileme gücü. tamamen adaletsiz şartlarda doğup büyüyüp bir din adamı, şifacı ve akıl hocası etiketiyle ülkenin kararlarında büyük etkisi olan bir adama dönüşmesi, aynı zamanda onun parlak zekasının da bir ürünü.

(bkz:Grigori Yefimoviç Rasputin)

bu son olsun

rene
Orçun Benli'nin yazıp yönetiği 2012 yapımı sinema filmi. 12 Eylül dönemini mizahi bir dille izleyiciye aktaran film komedi ögelerinin yoğunluğuna rağmen dönemin türkiye'si üzerine tespitleriyle izleyiciye dramın da en ağırını yaşatırken aynı zamanda güldürmeyi başarıyor.

türkçe ezan

rene
O yıllarda okunan ezanın kaydını dinlemiştim. Özellikle üzerinde çalışılıp hazırlanmıştı ve büyük bir özenle okunuyordu. evrensel bir dinin namaz çağrısının her dilde okunabilmesi insanları neden rahatsız eder hiç bir zaman anlamadım, zaten anlamadığınız için her söylenene atlıyorsunuz biat ediyorsunuz, burnumuz o yüzden boktan kurtulmuyor yıllardır.

hulk hogan

rene
Eski Amerikan güreşçilerinden. Sinema ve şov dünyasında parladı ünlü oldu. Bir dönemin çocuklarının hemen hepsinin tanıdığı bir figür haline geldi. Kas kütlesine rağmen sempatikliği, rahatlığı ve komik mimikleri ile hatırladığım bir dönemin ünlü isimlerinden.

atatürk şeytandır

rene
Okuduğum kadarıyla 5 sene öncesine ait görüntülermiş. Ben şöyle bir tespit yaptım, demek ki türkiye de bir üniversite de bir sempozyumda ülkenin kurucusu ile ilgili bu kadar aşağı kelimeler kullanıp tepki almadan unutulup gidebiliyormuşsunuz. Üzerinden yıllar geçtikten sonra da gündem eksikliğinden tekrar birileri fırına verebiliyormuş. Çok acı değil mi.

bilye

rene
ben son dönemlerine yetiştim. Yani arkadaşlarımla bilye biriktirip oynadığım belki bir kaç kezdir. ilkokul zamanları olması lazım. Sonrasında tasolar, cipslerin içinden çıkan bir şeyleri oynamaya başlamıştık. Birde ilkokulda çimenle taşın üzerini çizip, taş ile XOX oynardık onu hatırladım şimdi bak.

gari

rene
Ege şivesinde "artık" anlamında söylenir, hadi artık, gel artık, git artık gibi. Örneğin ; "Hadi gari iniverin trafik yoğun fazla duramecem burada"

polis devleti

rene
Polis devleti, yöneticilerin halka karşı hiçbir hukuk kuralıyla bağlı olmadığı yönetim biçiminin adıdır. Günümüzde Hukuk Devleti kavramının karşıtı olarak kullanılan terimin tarihsel kaynağı, mülk devlet kuramından sonra Orta Çağ'da ortaya çıkan polis devleti kuramıdır.

haydar haydar

rene
Ben melanet hırkasını kendim giydim eğnime
Ar namus şişesini taşa çaldım kime ne
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.
Kâh çıkarım gökyüzüne, seyrederim âlemi
Kâh inerim yeryüzüne, seyreder âlem beni
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.
Sofular haram demişler, bu aşkın şarabına
Ben doldurur, ben içerim, günah benim kime ne
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.
Kâh giderim medreseye, ders okurum hak için
Kâh giderim meyhaneye, dem çekerim aşk için
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.
Sofular secde eder, mescidin mihrabına
Benim ol dost eşiğidir, secde gâhım kime ne
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.
Nesimi'ye sorduklarda o yar ilen hoşmusun
Hoş olayım olmayayım, o yar benim kime ne
Aah Haydar Haydar taşa çaldım kime ne.

sapyoseksüel

rene
Sapyoseksüellik androjen kimlikle birlikte geleceğin toplumlarını şekillendiren temel özellikler olacak diye düşünüyorum. düşünen hayvan insan ehilleştikçe temel iç güdülerini yorumlama şekli de değişecek, bunu şöyle düşünelim bir nevi evrim gibi, milenyum sonrası doğan çocukların akıllı telefon ve tabletlere geçmiş nesillerden çok daha yatkın olması gibi düşünün, sapyoseksüel eğilimin artması dünyanın üzerine oturduğu reklamcılık ve sosyal ilişkileri, görselliği, imajı tekrar yaratacak bir anlamda. Modayı ve seksi bedenleri sapyoseksüel altyapı üzerine inşa edecek insanoğlu. Rene demişti dersiniz bak yazdım şimdiden.

13-14 bin oyla seçim kazandım denmez

rene
20 senedir çoğunluğun tiranlığını demokrasi diye bize iteleyen partinin genel başkanının açıklamasıymış. Komik yahu. Kaybetmeyi de bilmiyorlar, öyle alışmışlar ki koltuklara, her işlerini yandaş kanallarla hallettirmeye, şoku atlatamadılar hala daha.

Ben size söyleyeyim, bunlar yok geçersiz oylar sayılsın, yok efendim tekrar hepsi sayılsın diye oradan buradan zorlaya zorlaya bir katakulli çevirip istanbulu alırlarsa şaşırmam.

yazarların ilk öpüştüğü mekan

rene
ilk öpüstüğümde sanırım 9 yaşında falandım, öptüğüm kızda yazlık siteden yaşı benden bir kaç yaş daha büyük bir kızdı. Bir gün oyun oynuyorduk, nasıl oldu tam hatırlamıyorum bir şekilde bizimkilerin yatak odasına yatağın altına girdik, yetişkinlerden mi saklanıyorduk neydi tam hatırlamıyorum. Orada bir an göz göze gelip öpüştük. Hala unutmam o hissi, karşı cinsin dudaklarına ilk dokunuşu. Sevgili falan da değildik hani, zaten 9 yaşındayım olm ne anlarım sevgililikten. Yetişkinleri taklit şeklinde öğreniyor sanırım çocuklar böyle şeyleri ilk, merak ediyor, merak ve cinselliğin ve karşı cinse yaklaşımın keşfi çocuklukta birbiriyle beraber ilerliyor.

Öpüştük hemen saniye geçmeden dedem girdi odaya, neredesiniz siz, nerede bu çocuklar falan diye. Çıt çıkarmadık tabi, utanma mı yoksa ilk öpüşme şoku mu bilmiyorum.

vampirlerin haçtan korkması

rene
Zaman içerisinde dönüşüme uğramış bir durumdur. Geçmişte sinema dünyası vampir mitini ele alırken daha doğmatik temelli işliyordu, daha şeytani işliyordu ve dinlere bağlıyordu. Vampir, geçmişte bir anlamda İsa'nın ona ihanet eden havarisinin laneti gibiydi, hristiyanlığın anti teziydi. Ancak popüler kültürle birlikte vampirizm ve vampir miti oldukça şekil değiştirdi. Artık günümüz vampirleri Cross dan korkmak yerine sadece bir an duraksıyorlar ve tutup fırlatıyorlar. Geçmişten bu güne doğmatizmin gücünü kaybedip pozitif bilimlerin ve aklın ön plana çıkmasıyla vampirler için kutsal su ve haç da old school ve etkisiz birer aksesuar oldular.

Bu geçişe en iyi örnek Dracula 2000'i verebilirim. Benim en sevdiğim vampir temalı filmlerden birisidir. 2000 yapımı bu film belki de doğmatik temellere oturtulmuş ve bunu izleyicinin gözüne sokan son dönem filmidir. Filmde vampirin laneti İsa'nın ona ihanet eden havarisinin yaşadıkları ile özdeşleştirilmiştir. Bir anlamda bu film, Vampir mitinin sanat ve sinema dünyasına girdiği ilk zamanlardaki konseptine sadık kalmıştır. Aynı şekilde Vampirle Görüşme filmi de old school vampir temasına sahip çıkan nadide bir örnektir.

Milenyumdan sonra vampirizm çığrından çıkarak, popüler kültürün elinde oyuncağa döndü. Bunun iyi yanları da var kötü yanları da. Eski versiyonların daha gerçeğe dokunur senaryolarının yerini gerçek üstü ve abartı vampir temaları aldı. Bu temalara aşkı, gençliği yani insanların izlemek istediği ne varsa onu oturttular. Daybreakers ile sistem eleştirisini, Dracula untold ile tarihin yorumunu, Vampire Diaries ile ergenliği, gençliği ve diriliği, gibi gibi. İnsanoğlunun kana, güce ve tüketime olan tutkusu ve bunlardan duyduğu şehvetin, kendi türünün gerçekliğiyle, aslında kendisiyle verdiği mücadelenin ete kemiğe bürünmüş temsilcileri haline geldiler.

night mother

rene
Elder Scrolls Skyrim'de kendisini takip eden bir topluluk vardır. Night mother yıllar önce ölmüştür fakat bedeni durmaktadır. Night mother, Skyrim evreninde çokça bulunan celestial varlıklardan Sithis'in gelinidir. Rüyalarla ve adına listener denilen seçilmiş bir kişi aracılığıyla iletişim kurabilir. Night mother'ı intikam için, adalet için birilerini öldürmek amacıyla çağırmaya yarayan "yasak ritüel" diye bir ayin vardır. Bu ayini yaptığınızda night mother sizi duyar ve listener aracılığıyla müritlerine kimin ölmesi gerektiğini söyler, sizde gidip onu öldürürsünüz. Dark Brotherhood denilen topluluğun merkezi, gizli lideri night mother'ın yıllardır tabutta duran bedenidir.

hak yeme hell yeah

rene
Sözlüğe ne zaman girip nickini görsem yüksek sesle bağırarak söylemek geçiyor içimden. Geçmişten kalma bir alışkanlık mı bilmiyorum ama nickinin böyle bir etkisi var bilsin isterim.