confessions

rene

1. nesil Yazar - Geleceği parlak

  1. toplam entry 121
  2. takipçi 5
  3. puan 1466

olgun insan

rene
Olgunluk yaşla olur tıpkı meyvelerdeki gibi. Doğal sürecinde böyledir. Bu demek değildir ki her yaşını almış insan olgulaşmıştır. Bazen ne oluyor meyvelerde, bozuluyor veya böcekler talan ediyor olgunlaşıyor bal oluyor, yenmiyor veya dalından yere düşüp çürüyor. İşte öyle bir durum bu. Gencim ama olgunum tam oturmamış ama gelecek vadeden bir olgunlaşma sürecinin başladığına dalalettir. Olgun insanın yolculuğu yaşanmışlıkla sürer gider. Yaşanmışlık içinde zaman gerekir. Zaman da yaşı doğurur.

domdom kurşunu

rene
MEsafesi kısa kurşundur, domuz kurşunu da denir. Domuz avında kullanılır, domuzun yağlı ve kalın derisinin küçük deliklerde kanamayı engelleyen yağ kütlesi nedeniyle bu kurşunlar kullanılır, domdom kurşunu delici değil parçalayıcı özelliktedir, böylece merminin isabet ettiği yer geniş bir şekilde açılır.

uğur yücel

rene
Hem yönetmenliğini hem oyunculuğunu yaptığı yazı-tura isimli filmi de çok güzeldir. uğur yücel'in içinde olduğu çoğu yapım güzel oluyor tam bir dram oyuncusu kendisi.

kocası tarafından vahşice öldürülen kadın

rene
şu video'da da izleyebileceğiniz Türkiye'de kadına yönelik şiddet vakalarından bir tanesi, çok acı ve iç burkan görüntüler, videonun tamamını izlediğinizde katledilen bu kadın gibi nicelerinin olduğu ağır bir şekilde yüzünüze vuruluyorÖzgecan'ın ölümünün ardından twitter dan şöyle bir twit atan karakter yoksununu da acur'un programında her gün ekranlarda izliyorsunuz


zenginsozluk.com/foto

post apokaliptik

rene
Bilim kurgu edebiyatının alt türü. Bir kıyamet olur, bu nükleer olur başka bir nedenle olur ve bildiğimiz dünya düzeni yok olur. İşte post apokaliptik senaryolar kıyamet sonrası bu yeni evrende hayatta kalanların hayatlarını, hikayelerini anlatır.

azmak

rene
Muğla akyaka'da bulunan bir nehir, sazlıklarla çevrilidir ve sizi çevre koyları gezdirmek için bekleyen bir çok gezi teknesi kıyısında bağlıdır.

yine bir gülnihal

rene
ukdeci : sos
hikayesi Osmanlı döneminin önemli bir sanatçısı olan Hammamizade İsmail Dede Efendi''nin yaşadığına rivayet edilen bir olaya dayandırılır. 16. yüzyılda Fransa'da vals adında bir müzik popüler olmuştur. Bir davet ile Fransadan gelen bir müzisyenle sohbet etmekte olan dede efendi'ye kibirli bir tavırla fransız müzisyen "siz de böyle müzikler var mı" diye sorar. Dede Efendi'de elbette yarın size bir sunum hazırlayayım der. O gece türk müziğinde ilk defa vals ritminde bir müzik bestelenir ve ertesi gün Fransız müzisyene dinletirler. İşte, yine bir gülnihal'in yaşandığı iddia edilen ve türk müziğinde ilk vals ritimli eser olmasını sağlayan hikayesi.


bu son olsun

rene
Orçun Benli'nin yazıp yönetiği 2012 yapımı sinema filmi. 12 Eylül dönemini mizahi bir dille izleyiciye aktaran film komedi ögelerinin yoğunluğuna rağmen dönemin türkiye'si üzerine tespitleriyle izleyiciye dramın da en ağırını yaşatırken aynı zamanda güldürmeyi başarıyor.

türkçe ezan

rene
O yıllarda okunan ezanın kaydını dinlemiştim. Özellikle üzerinde çalışılıp hazırlanmıştı ve büyük bir özenle okunuyordu. evrensel bir dinin namaz çağrısının her dilde okunabilmesi insanları neden rahatsız eder hiç bir zaman anlamadım, zaten anlamadığınız için her söylenene atlıyorsunuz biat ediyorsunuz, burnumuz o yüzden boktan kurtulmuyor yıllardır.

yenilen pehlivan güreşe doymaz

rene
yenilgiyi veya yaşadığı kaybı kabul etmeyen gözünü hırs bürümüş insanlar için söylenen bir sözdür. Ben kazanmalıyım ben yenmeliyim tekrar tekrar denemeliyim derler. Yakılan enerji hep boşa karbon ayak izi olur dünya ya zarar. Hırs içsel huzuru bulamamış insanların işidir, iç huzuruna kavuşmuş bir insanda hırs gibi doğal olmayan, hunhar, negatif özellikler bulunmaz

sürekli kavga eden çift

rene
Kavga oluyor ilişkilerde, evlilikte de olur, iki ayrı dünyanın iki ayrı insanın bir arada ortak yaşam koşullarında yaşarken zaman zaman kavga etmesi kadar normal bir durum yok. sonuçta bu insanların iyi günü kötü günü olur. Ama bu durum sürekliliğie dönüştüyse orada birbirlerinden kaynaklı bir huzursuzluk var demektir, ya çözüm bulmak, kavgaya sebep olan duruma çözüm üretmek gerekir ya da bu süreklileşen kavga sebebinden uzaklaşmak gerekir.

modu düşmek

rene
modu düşmek yengeçlerde sık gördüğünüz bir durum, duygusal burçlarda sık sık olur, nedensiz yere havadan nem kapar gibi modunuz düşebilir, hiç bir şey yokken kendinizi moralsiz ve kötü hissedersiniz

papirüs

rene
En eski yazı yazma aracı M.Ö sine dayanır, o yüzden papirus adını taşıyan yazı ve matbaa ile ilgili bir çok işletme, kitap evi görebilirsiniz, parşömenin icadından sonra önemini kaybetmiştir

cemre

rene
Evet son cemre düştü, 2018 kışında doğru dürüst kar ve soğuk görmeden mevsimi geride bırakıyoruz, doğuyu bilmiyorum ama ege ve marmara bölgesi bu yıl kış görmedi diyebiliriz.

linda hamilton

rene
Linda Carroll Hamilton, altın küre'ye aday gösterilmiş amerikalı aktris. Kendisini Terminatör Serisinde oynadığı Sarah Connor rolüyle izlemiştik. Seriyi unutulmazlar arasına sokan en önemli faktörlerden birisi kendisinin oyunculuğuydu.

terminator 2 judgment day

rene
ilk Terminatör'ün yakaladığı büyük başarının ardından altı sene sonra çekilen serinin ikinci devam filmi (1991). Terminator 2 de ilk filmde oldukça sevilen T-800'ü insanların yanında yer alırken görüyoruz. Geçmişten gelen robotların geleceği koruma mücadelesi ve insanların yaşayacakları kıyameti önlemek için geleceği değiştirme çabası bu filmde iki sentetik makinenin mücadelesiyle sergileniyor. Oyunculukların ve karakterlerin ilk filme nazaran çok daha oturmuş ve olgunlaşmış olduğu Terminator 2 bence seri filmler arasında yapılmış çıtayı yükselten en iyi ikinci filmler arasında.

ilk defa gördüğümüz sıvı metal terminatör'ün yaratılan karaktere tamamen uymuş fiziksel görüntüsü ve mimikleri, hiç bir cgi efekti kullanmadan bir insanın makine olduğunu düşünmenize yetiyor. Linda Hamilton'un harika oyunculuğu, Arnold'un kasları ve çocuk oyuncu Edward Furlong'un asi ergeni başarıyla canlandırması da filmin etkisini arttıran özellikler.

aldırma gönül

rene
Sabahattin Ali Sinop cezaevinde kaldığı yıllarda yaşadıkları ve hissettikleriyle ilgili hapishane şiirleri adında kitap yazmıştır. Bu şarkı o şiirden bestelenmiştir. O yıllarda bir çok muhalif şair ve yazar Sinop Cezaevinin kasvetli ve ağır ortamında bir dönem bulunmuştu. İşte bu duygu yüklü şarkı, dönemin aydınlarının devlet eliyle demir parmaklıklar arasına hapsedildiği o yıllarla ve insanların yaşadıklarıyla ilgili size bir fikir verebilir.

tarhana çorbası

rene
ukdeci : Shaman

Orta Asya'ya ve balkanlara özgü geleneksel bir çorba çeşididir. Geçmişte kısıtlı imkanlarla yaşayan insanlar bir çok maddeyi kurutarak saklarlardı. İşte bu kurutma geleneğinin sayesinde tarhanayı keşfettikleri söylenmekte. Pişirilmiş bulgur veya mayalanıp kurutulup ufalanmış una, çeşitli otlar, domates, yoğurt , biber ve soğan eklenerek tarhana elde edilir. Bunun suyla pişirilmesiyle de tarhana çorbası yapılır. Kışları günümüzde hala en çok tüketilen çorbalardan bir tanesidir.

terminator genisys

rene
2015 yapımı fantastik bilim kurgu serisi Terminatör'ün son filmi. ikinci filmden itibaren serinin her filminde yönetmen değiştiren bu yapımın son filmdeki yönetmeni Alan taylor oldu. Bence serinin en kötü ve bu kült olmuş eskimeyecek senaryoyu en çok ucuz hollywood aksiyon sosuna bulayan versiyonu. Oyuncuları seçerken serinin geçmişiyle ve castlarıyla ilgili araştırma yapıldığı konusunda dahi şüphelerim var. Emilia Clarke gibi bu seriye ve terminatör dünyasına tamamen aykırı bir hatunu başrol yapmak bence akıl işi değil. Film geneli itibariyle her gördüğümüz klasik sahneleri(terminatörlerin şimdiki zamana ışınlandığı sahneler, T-800'ün elbise aradığı sahne etc.) birebir taklit ederek bir anlamda eski serilere bir saygı duruşu yapmış. Aynı şekilde Klasikleşmiş döngüyü Henüz geçmişten yeni gelen t-800'ü sniper tüfeğiyle indirerek "artık devir değişti" mesajını veriyor. Peki değişen devirle birlikte filme yeni ne kattığını soracak olursanız vücuda ve bilince ulaşmış skynet'in tasarımı ve gelecekte nasıl yayılacağını resmetmesi açısından harika. Matt Smith, skynet'in bilgisayar yüzü için harika bir seçim olmuş. ancak nanoteknolojinin mantığı zorlayan dönüşümü filmin bilim kurgu yönünü almış götürmüş. Sarah Connor için emilia Clarke'ı seçmek, filmi tamamen dinamitleyerek 3d max izleyici kitlesi için aksiyon filmi haline getirmiş. Film boyunca Sarah ile Jai courtney'in canlandırdığı Kyle Reese'in (Kyle'ın önemi çok büyüktür bu seri için, ilk filmden itibaren izleyenler bilirler) suni flörtleşmesi ve zıtlaşmasıyla akıp giden ucuz diyaloglarla karşılaşacaksınız.içgörü

rene
ukdeci : kozmos
içgörü, kişinin kendi düşünce, duygu ve davranışlarının farkında olması halidir. İyi veya kötü kendisiyle ilgili doğru yargılara varabilmesi, görebilmesidir. Psikolojide içgörü sahibi insanların tedavilere çok daha kolay cevap verdiği istatistiklerle kanıtlanmış. içgörüsü düşük bireylerin tedavi olmak veya tedaviye cevap vermek konusunda sıkıntılar yaşadığı da bilinen bir gerçek.

konuşamıyorum

rene
ukdeci : fall

ilhan İrem'in en çok bilinen ve bence en güzel parçalarından bir tanesi. Sözleri şöyle ;

sazlıklardan havalanan bir ördek gibi sesin
ürkek şaşkın kararsız duyuyorum
ve sen bir gökkuşağı kadar güzelsin
rengarenk biraz sonra gidecek görüyorum
ve ben yağmurlar altında bir yolcu
ıslak yorgun tutkulu yürüyorum

sensiz ben yolumu bulamam
haykırmak istiyorum
konuşamıyorum konuşamıyorum konuşamıyorum
ko0nuşursam gözyaşlarım beni boğacak
biliyorum görüyorum duyuyorum
konuşamıyorum

bu ayrılık akşamında sen sustuğuma bakma
konuşmaya yüzüm yok beni anla
söyleyemediklerimi bak gözlerimden anla
her zaman yanımda kal hiç bırakmaİlhan İrem Türkiye müziğinde nev-i şahsına münhasır isimlerden bir tanesiydi. Yeni projelerde yer almıyor oluşu Türkiye müziği için üzücüdür. Sesi, klipleri ve şarkılarıyla bambaşka bir havası ve sık karşılaşmayacağınız bir naifliği vardı.

monster

rene
Türkiye'de cani adıyla gösterilmiş 2003 Abd-almanya yapımı biyografik film. Charlize Theron filmde Aileen Wuornos'u canlandırdı. Aileen Wuornos abd için önemli bir isim. Belki de ABD tarihinde büyük bir taraftar kitlesi bulan ve cinayetlerinde haklılık görülen ilk ve tek seri katil. Davası yıllarca süren Aileen Wuornos, başlarda nevs-i müdafa diyerek kendisini savunduktan sonra yıllar süren duruşmaların ardından cinayetlerinde haklı olduğunu iddia etmiştir. Film Charlize Theron'un devleşen oyunculuğuyla Aileen Wuornos'un yokluk içinde lezbiyen bir hayat kadınıyken bir katile dönüşmesini/dönüştürülmesini tarafsız yalın bir dille anlatmaktadır. Ben filmi izldikten sonra lezbiyen sevgilisinden tiksindiğimi de belirteyim. Neden, Aileen'i onu o kadar severken, hapishanede en ihtiyaç olduğu zamanda yalnız bırakmasından, ona ihanet etmesinden dolayı insanlığımı sorgulattı çünkü bana aptal kadın.
cumhurbaşkanının fazıl say konserine katılması

rene
Valla en son Fazıl Say gibi bir değerin konserleri falan iptal oluyordu muhalif diye. Koskoca sanat insanını mecbur bıraktılar diye okuyorum ben bu durumu. iyi niyetle çağırmıştır bilemem ama türkiye'de konser işi bitecekti en son neredeyse instagram dan takip ediyordum sızlanıyordu hep. Al yeteneğini sanatını git bir avrupa veya abd ülkesine bak keyfine dimi. Yok old school muhalif bir abimiz olduğu için illa kalacak buralarda. Neyse bundan sonra en azından organizasyonlarına çelme takmazlar.

tanzim satış

rene
Seçim yatırımı olarak yeni nesilin ve benim de ilk defa karşılaştığımız bu uygulama aslında geçmişte de yapılmış bir uygulama. Zamanında, yanlış okumadıysam chp tarafından yurttaş aracıya para ödemesin bunu devlet kendisi alsın kaynağından satsın diye TANSA adında bir girişim kuruluyor. bu tansalar yokluk zamanı yurttaşa aracısız kaynağından devlet eliyle uygun satış yapıyorlar. Tabi günümüzdeki gibi değil sadece konsept aynı. Bugün gördüğümüz seçim yatırımı, saman alevi, göz boyama. Seçimden sonra ne olacağı belli değil. Hatta devletin bu satıştan zarar ettiği dahi söyleniyor ki böyle bir durum varsa zararını yine biz yurttaşlar çekeriz biliyorsunuz. Ardından ihtiyaç azalınca(?) nasıl azalıyor onu da öğremedim. Bu girişim özel sektöre satılıyor, özel sektöre satıldıktan sonra da TANSAŞ adını alıyor. Günümüzde alış veriş yaptığımız marketler zincirinden birisi olan TANSAŞ işte böyle doğuyor.

limited edition

rene
Her hangi bir ticari ürünün, bu film olur, oyun olur, kitap olur, artık aklınıza ne gelirse, sınırlı sayıda piyasaya sürüldüğünü ifade eder. Örneğin bazı eski kült oyunlar tekrardan satışa çıkarılırlar ancak belirli bir sayı satıldıktan sonra çekilirler işte bunlar limited edition olarak geçer. Bu tarz ürünlerin satış kanalları da sınırlı olur, örneğin sadece X sitesi üzerinden satılır.

mad max fury road

rene
2015 Avustralya yapımı post apokaliptik aksiyon filmi. Yazan ve yöneten, aynı zamanda eski mad max serilerinin de yönetmeni George Miller. Yönetmen, yıllar sonra Mad Max Dünyasına bu filmle dönüş yapmıştı ve bana kalırsa müthiş bir geri dönüş olmuştu. Aksiyonun filmin başından sonuna kadar hiç düşmediği bir akışın hakim olduğu filmde zaman zaman bu adrenalin izleyiciyi yoracak düzeyde. Tom Hardy ve hem kendisine hem oyunculuğuna bayıldığım her rolün üstesinden gelen Charlize Theron fury Road'da harika bir performans çıkarmışlar.

charlize theron

rene
Güney Afrikalı müthiş yetenekli sinema sanatçısı. Oyuncu olmak için doğmuş bir kadın. Monster isimli biyografik filmde hayat kadını bir katili, mad max'de furiosa'yı atomic blonde'de ajanı ondan daha iyi canlandıran birisi olamazdı. Oynadığı rolü üzerine giymiyor, tamamen özümsüyor o karakter haline geliyor, izlerken bunu hissediyorsunuz. Seviyorum seni güzel kadın, daha çok filmlerini izleyelim tamam mı?

Aldığı ödüller bir oda dolusu olduğu için yazmaya üşendim, şuradan bakabilirsiniz ;

https://www.google.com/search?q=charlize+theron+%C3%B6d%C3%BCller&stick=H4sIAAAAAAAAAOPgE-LQz9U3MMyxLNCSzU620k8sTyxKgZDx5Zl5ealFVmBO8SJWyeSMxKKczKpUhZKM1KL8PIXD21IO78nJSS0CACZ6BaVHAAAA&sa=X&ved=2ahUKEwiA0OXEmbTgAhVItosKHRQVAygQ44YBKAIwInoECAYQFA&biw=1366&bih=628

ersan şen

rene
ukdeci: kozmos
Başlığını açayım diye geldim arkadaş ukde bırakmış

Türkiye'nin yetiştirdiği en iyi ceza hukuku profesörlerinden. Tartışma programlarına bu aralar çok sık çıkıyor. Eğer denk gelirseniz dikkat edin. adam hukuğu içselleştirmiş konuşurken öyle konuşuyor, retoriğinin temelini yasa ve kanunlar oluşturuyor ve bunun üzerinden yorum yapıyor. Doğal olarak konu ne olursa olsun objektif kalıyor ve etkili bir konuşma ortaya koyuyor. Biraz da heyecanlı bir hocamız, konuşurken enerji doluyor zaman zaman sesinin şiddetini ayarlayamıyor ama olacak o kadar. Saygılar hocam.

yandaş

rene
siyasi düşüncesi ne olursa olsun, geçmişte ideolojisi ne olursa olsun hakim güce, hakim iktidara sığınarak, tutunarak, maddi/manevi avantaj sağlama, konum ve gelir elde etme amacı güden insanlara verilen genel ad. Daha çok konjonktüre göre bukelamun gibi görüş değiştiren veya objektiflikten uzak bir şekilde hakim ideolojiyi tam bir teslimiyetle hınca hıç savunan, fanatizm pompalayan basın mensupları ve gazeteciler için kullanılır. Yıkıktırlar, acınasıdırlar.

Tabi sadece basın çalışanlarına has bir tabir değil bu. Onlar göz önünde olduğu için öyle örnek verdim. tüm meslek kollarında iş dünyasında sermayenin olduğu her yerde bol bol görürsünüz bunları.

Ortak özellikleri hakim güce yanaşırken çıkar kovalamalarıdır, yani o görüşü benimsedikleri için değil bundan maddi kazanç, etiket veya konum elde ettikleri için fanatikleşirler. İdealizm nedir diye sorsanız anlamını bilmezler.

netflix

rene
her şeyi iyi güzel de, firefox kullanırken "geçmişi asla hatırlama" ayarladıysanız filmler açmıyor. Ben gezinti geçmişimi saklayan bir insan değilim, neden beni buna zorluyorsun anlamıyorum ki. Gezinti geçmişini açmadığınız sürece ne yaparsanız yapın firefox'dan izleyemiyorsunuz film.

türkiye bölünmez

rene
Ben bu konuda biraz köşeli düşünüyorum, katılırsınız katılmazsınız. Türkiye son yıllarda özellikle siyasetçilerin söylev tarzları, üslupları sayesinde halk arasında siyasi görüşler ve ideolojiler üzerine bir bölünme yaşadı, yaşıyor.

Şu anda Türkiye'de apolitik yurttaşlarda dahil olmak üzere sol görüşlüler, sosyalistler, demokratlar ve kemalistler bir tarafta, faşistler ve muhafazakar ve akp yandaşı yuttaşlar bir tarafta. Bu durum iş hayatı dışında sosyal yaşamda insanların ideolojilerine olan bağlılıkları ve sosyal çevrelerini oluştururken ki özgürlükleri sınırında kendisini gösteriyor. iş hayatında ise bir "idare etme" durumu hakim. Çünkü hakim ideoloji ne ise insan kalabalıklarının bir anlamda çıkarları için ona tutunma refleksi var, bu maddi olur, mesleki olur başka türlü olur. Bu insanlarla çalışan muhaliflerde bir idare etme veya rengini belli etmeme halindeler.

Bence bu tam bir bölünmedir. Bölünme illaki sınırların değişmesi ve yönetimin ele geçirilmesi şeklinde olmayabilir. Bazen kalabalıklara, güçlü hatip özelliklerinizle öyle ötekileştirici ayrıştırıcı şeyler söyler ve bunu onlara inandırırsınız ki, geçim derdinde canı burnunda olan milyonlarca insan bir anda alt komşsusuna karşı düşmanlık beslemeye başlar. İşte ülke tam bunun sınırında bir bölünme halinde bence.

sokak köpeklerinin liseli genci öldürmesi

rene
Çok üzücü bir olay, olay nasıl oldu bilmiyoruz tam olarak. Köpekler geceleri grup halde dolaşıyorlar evet, ancak bunu bölgelerini belirlemek, yabancı köpekleri uzaklaştırmak, besin kaynaklarını başka köpeklere vermemek için yaparlar. İnsanlara havlarlar mı evet, bir motorcu olarak köpekler tarafından çok taciz edildim, dizimin dibinde nefes sesiyle sürdüğüm çok oldu ama ısırmadılar. Bu demek değil ki ısırmazlar. Bu hayvanlarda birer canlı ve ihtiyaçları var. Kar yağmış ve aç kalmış olabilirler, orada o hayvanlara bakan insan az ise, yeterli beslenemiyorlarsa, korkutmak veya grupta cesur olduklarını göstermek amaçlı çocuklara havlamışlar bu korkutma oyunu da birden açlığın verdiği dürtülerle saldırmaya dönmüş olabilir. Yaşadığımız ülkede her şehirde, köyde hemen hemen köpekler var. Bu şekilde vahim olayları da her gün duymuyoruz binde bir duyuyoruz. bir tek acı olay üzerinden hayvanlara not vermek doğru değil. Her gün taciz ve tecavüzler yaşanıyor, kadın cinayetleri yaşanıyor. O zaman erkekleri de toplayın uyutun hepsini öldürün madem?. Böyle mantık olmaz. Köpekler vahşi hayvanlar değildir yarı evcilleşmiş bir tür, doğada hayatta kalamazlar. Köpek ilk evcillleştirilen türlerden birisi, insanla ilişkisi yirmibin yıl öncesine dayanıyor. İhtiyaçtan evcilleştirilmiş. Evleri korumuş, avcılara rehberlik etmiş, insanlar için savaşmış, vahşi hayvanlardan canlarını ve mallarını korumuş yüzyıllardır.

Zaten yeterince ızdırap içerisinde bir yaşamları var. Bir de siz böyle acı ancak çok nadir olaylar üzerinden öfke ve nefret kusmayın onlara. bir köpeğe bilinçli suç işlemiş muamelesi yapılması abesle iştigal.