15 temmuz'a tiyatro diyenler atatürk'e ulu önder d

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Öncelikle başlık karakter sınırına takıldı. Düzeltilmesi için bildirildi. Fatih Tezcan'ın resmi Twitter hesabı üzerinden 26 Haziran 2019 tarihinde attığı tweet'te geçen ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “Gözlerinin önünde yaşanan 15 Temmuz'a tiyatro diyenlerin, 100 sene önce 5 sene işgalde İngiltere'ye 1 mermi sıkmayan iş birlikçi subaya Başkomutan ve 15 senelik iktidarında 1 kez bile seçim yapmadan kendine zorla Cumhurbaşkanı dedirten diktatöre Ulu Önder demeleri nedir?”

yeter

turuncu gemi
atilla özdemiroğlunun muhteşem bir bestesi ve sezen'in eşsiz yorumladığı şarkıdır. kanaatimce kadri kıymeti yeterince bilinmemiş bir eserdir. dün youtube'de tesadüfen yıllar sonra karşıma çıktı dinledim. sanırım gece boyu 25-30 kez daha dinledim.
şarkının etkisinden midir bilinmez gece çok güzel rüyalar gördüm. sabah o rüyaların gerçek olmadığının hüznüyle kendime gelmeye çalıştım. gün boyunca o rüyaları gece tekrar görür müyüm heyecanı içindeydim.

ape musa'nın da dediği gibi,

eyyy xudi, edi bese looo!! diye pencereden haykırmak istiyorum.

aşk kitabı

turuncu gemi
nilüfer'in en sadık hayranlarından biriyim. usta yorumcu bugüne kadar türk müziğinde ne yaptıysa hakkıyla ve yüksek bir kalitede yapmıştır. bu şarkısı 70'lerde arabesk dönemlerinden çalışmasıdır.
tanınmış sanatçılarla eski şarkılarını düet yapma modasına kendisi de uydu bir süre önce.
sevgili nilüfer yılların kalitesiyle hepsini ezmiş geçmiş gibi geldi bana. hiç bir düeti ikinci defa dinlemedim. fakat hayko ile bu şarkıyı baştan muhteşem yaratmışlar. hep var olsunlar.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

bouii
Yarın ve ondan sonraki gün kardeşim evleniyor ki düğün yeterince manevi bir külfetken üstüne her odadan varlığından yeni haberdar olduğum akrabalar çıkıyor. Ben böylesi bir gereksiz aktivite için böylesi gereksiz bir kalabalık daha görmedim. Üstüne de on yedi yaşındaki kuzenimin bile kavalyesi ile katılacağı ortamda bilin bakalım kim yalnız?

recep tayyip erdoğan sevdalısının tepkisi

esdemirei

Recep Tayyip Erdoğan sevdalısı bir vatandaşın çektiği videoda gösterdiği tepkisidir. Tepkinin tam hâli şu şekildedir: “(...) gibi sayfama saldırır olmuşlar. Arkadaş 15 sene bilfiil Recep Tayyip Erdoğan'ı destekledik. Ve kendisini de çok sevdik. Bu 2 senedir Recep Tayyip Erdoğan'dan nefret ettiğimiz kadar kimseden nefret etmedik. Ya bu CHP başa baş bir kaçırma yaptı. Yani birinci sezon kaybettik. Ya ikinci sezon da bu niye toparlanmadık? Niye yine CHP kazandı? Niye? Yani laiklik diye diye bütün Müslümanları kendinden uzaklaştırdın. Ya kardeşim, sen zannediyorsun ki Müslümanlar çantada keklik, oylarını verecek. Bak, sen şunu görüyor musun? Görüyor musun? (...) Bak, beni dellendirme lan Tayyip. Tayyip, beni dellendirme. Benim canımı sıkma. Bu CHP'nin kazanmasında sırf sebep sensin. Kimseyi suçlama. Bunun sebebi sensin. Sayfama girip de bana kötü laf edenlerin var ya. Ulan sizi gebertirim ha. Benim ağzımı bozdurmayın. CHP'nin kazanmasında tek sebep Tayyip'tir. Binali Yıldırım'ın o şerefsiz sözleridir. Adam olun lan. İslam'da dik durun lan. Biz şeriatçıyız oğlum. Laik falan değiliz. Beni dellendirmeyin. Beni dellendirmeyin lan. Laik köpekliği yapmayın. Biraz erkek olun lan. Biraz dik durun lan. Niye Müslümanlar sizi terk etti? Sizin hatalarınızı sürekli söyledik. Fakat senin peşindeki kemik toplar gibi peşinden gelenler konuşmamıza izin vermedi. 'Kardeşim, bak, burada yaralar var. Burada sıkıntılar var' diye söylüyoruz. Her markete gittiğimizde o 25 kuruş yüzünden milletin nasıl laf ettiğini biliyor musunuz? Bunu söylediğimiz zaman 'siz 25 kuruşluk adamsınız' diyorsunuz. Ne oldu? Siz böyle derseniz biz de sandıkta size verdim onu. Aldınız mı? Aldınız mı lan? Beni dellendirmeyin. Adam olun, kendinizi düzeltin.”

23 haziran'da istanbul ehline teslim edilmemiştir

esdemirei

Partisinin grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı 'nin kullandığı ifade. İfadenin tam hâli şu şekildedir: "Türkiye İstanbul seçimlerinde demokrasi dersi vermiştir. Ancak 23 Haziran'da İstanbul ehline teslim edilmemiştir. Bunun sonuçlarını da ilerleyen dönem ve yıllarda görmemiz kuvvetle muhtemeldir. Seçilen İBB Başkanı'nın ne yapıp yapmadığı kısa sürede belli olacaktır. İBB Başkanı'nın bütün tasarruflarını takip edeceğiz gerekli notları alacağız. "

izmir

esdemirei

zenginsozluk.com/foto
Bahsi geçen ilin Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer resmi Twitter hesabı üzerinden 26 Haziran 2019 tarihinde fayton taşımacılığının kaldırılmasıyla ilgili bir tweet attı. Tweet'te geçen ifadeler tam hâliyle şu şekildedir: “Değerli İzmirliler, Seçildiğimiz günden bu yana faytonların kaldırılmasıyla ilgili yasal ve teknik süreçleri yürüttük. Bu süreç tamamlandı, İzmir'de fayton dönemi kapandı. Hayvan haklarını gözetmek, temel önceliklerinden biri olmaya devam edecek. #İzmirdeFaytonDönemiKapandı”

okçular vakfı'nın kapatılması

esdemirei

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto
Sunucu Burcu Eken'in Twitter hesabı üzerinden 26 Haziran 2019 tarihinde attığı tweet flood'unda geçen olası olay. Tweet tam hâliyle şu şekildedir: “Okçular Vakfı kapatılıyor. 23 Haziran 2019 günü Ekrem İmamoğlu seçildiği için Okçular Vakfı'nın kapatılmasına karar alındı. (1) Pazartesi günü işe giden çalışanlara öğle yemeği verilmezken salı günü işe gelmemeleri söylenildi. İBB kadrolu çalışanlar ise görevlerine döndü. Pazartesi günü öğle yemeği verilmeme sebebi, yemeğin İBB'den geliyor olması. Vakfın kapatılma sebebi, vakıfa İBB tarafından aktarılan para kaynağının kesileceğinin bilinmesi. Kararı verenler, Okçular Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri.(2)”

ekrem imamoğlu’nun mal varlığı beyannamesi

miyesmikcih
iyi ki yoksul ve yoksulluk edebiyatı yapan başkan değilmiş.
Bu ülke siyasetini iki kez yoksul veya dar gelirliye verdi bu millet.
birincisi Turgut Özal. papatya saltanatını hiç unutmadık mahallemizin kızı banka memuresi Semra Özal sultanlığını.
ikincisi İETT işçisi kasımpaşalı yoksul recebi. sattı da sattı. kendine saray yaptı geçmişte tüm ezikliğini yoksulluğun intikamını aldı. alıyor da.
irab nsanı kötü düşüncelerden uzak tutsun diyorum. engelleyemiyorum.

sigara böreği

esdemirei

Eleştirel güldürü programı Olacak O Kadar'ın Bayram Sarhoşu Koyunlu skecinde bununla ilgili hoş bir diyalog vardır. Garson kurbanlık Koçero'nun siparişini aldıktan sonra Sarhoş'a öneri olarak sigara böreği der. Diyaloglar şu şekildedir: (Garson: G, Sarhoş: S)

G: Sigara böreği.
S: Sigara böreği. Bana da sigara böreği getiriyorsun. (...) Lan sigara böreği içilir mi, lan? Kapalı yerde ben manyak mıyım? Bak, burada yazıyor. 69 lira cezası var.
G: Efendim, o börek, börek.
S: Börek mörek. Kapalı yerde sigara— Alt tarafı sigaradan yapılmıyor mu? Ben istemem börek mörek.
G: Ama üst tarafı börek.
S: Ben ne tarafı börek olursa olsun. Sen bana da şey getir... Bana bir şey getirme. Ben arkadaşımın tabağından otlanacağım.
G: Otlarsınız efendim. Haydi afiyet olsun.

mutsuzun mutlulara borcu var

esdemirei

zenginsozluk.com/foto

zenginsozluk.com/foto
Eski HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in kızı Ceren Önder'in Twitter hesabı üzerinden 24 Haziran 2019 tarihinde attığı tweet ekindeki açıklama içerir ekran alıntısında geçen ifadedir. İfadenin tam hâli şu şekildedir: “Yarın Salı, kapalı görüş Salısı. Ben babama yazlık gömlek, ince çorap götüreceğim. Kara kış günü girdiği Kandıra'da yazı karşılayan, dün yaşadığımız hisseleri daha önce yaşayalım diye denemediği çözüm, gitmediği yol, çalmadığı kapı, duymadığı küfür, almadığı tehdit kalmayan, haftada bir saatten fazla göremediğim, kendimi bildim bileli bir tatile çıkmamış, bir mülk almamış, kendinden başka her yere koşan, 7 aydır Kandıra'da tek başına hapis yatan babama. Neden orada biliyorsunuz. 12 Eylül'de tüm gençliğini neden yıllarca hapiste tükettiyse ondan. Kendi deyimiyle o tozların getirdiği çamurdan. Bir de mutsuzluğa karşı hissettiği borcundan. Niyetim keyif kaçırmak değil. Hepimiz umutla doluyuz ne güzel. Gülistanı kabristana çeviren, okunan mektupları istediği zaman suç, istediği zaman oy unsuru yapan ve hepimizin çok alıştığı o zifiri karanlıkla savaşını da aynı umutla verdi babam. Ömrü yettikçe de verecektir, gururluyuz. Dediğim gibi bizim hep borcumuz var. Çünkü babamdan en çok duyduğum cümle, Mutlunun mutsuza borcu var oldu hayatım boyunca. Biz yüzyıllardır bu mutsuz, sevmek nedir, hiç tanımadığı birinin hakkı için mücadele etmek nedir bilmeyen, hiç çıkar yokken verilen emeği anlamayan zalim, sağır, kör karanlığa umudumuzla, mutluluğumuzla, beraberliğimizle borcumuzu ödüyoruz.”

mutsuzun mutlulara borcu var

turuncu gemi
sevgili dostumuz ve abimiz sırrı süreyya önder'in güzel bir sözüdür. en son özgür tutsak sanatçımızın kızı ceren önder hanımın paylaşımında tekrar hatırladım bu sözünü. cezaevi ziyaretinde güzel bir fotoğraflarını ve bu notu paylaşmış.

sırrı abi şimdi mutsuzlara borcunu ödediğini söylüyor. ve sevene de sövene de selam ediyor.

ali babacan

turuncu gemi
adam tam bir korkak müptezel çıktı rıza baba demek istiyorum. başta şunu söyleyeyim ki gerçekten iyi bir ekonomistir. ''derviş'in reformlarını devam ettirdi'' bla bla blaa diye lafa başlayanların 2. cümlesini bile dinlemeyin. türkiye bankacılığına disiplin nedir nasıl uygulanır öğretmiş adamdır.

fakat referandum sürecinden bugüne, akşener'den, demirtaş'a kadar bir çok liderin can ve hapis bedeli çabası varken, ali babacan sen kimsin yaa demek istiyorum.
bir gün özeleştiri yahut eleştiri yaptın mı? şimdi batan gemiye bir çekiç de ben vurayım kabadayılığını ve fırsatçılığını bu halk yemez.

ekrem imamoğlu’nun mal varlığı beyannamesi

turuncu gemi
bankada maaşı hep ekside bir kulturuncu olarak ohaa dediğim servettir. fakat yıllarca karı koca devlet memuru olarak çalışıp da, atadan dededen kalan malı iyi değerlendirip, sıkı da bir birikimle yakın serveti olan insanlar tanıyorum.

elbette kanaatimce ideal olan bu serveti ihtiyaç sahiplerine cebren bölüştürülmesidir. fakat yazık ki henüz benim idealimdeki güzel dünyada yaşamıyoruz. omuz verin de yaşayalım derim.

şu anda yaşadığımız bu zalım dünyada dikkat çekilmesi husus şudur. bir akp'li çıksın desin ki imamoğlu bu servetin bir kuruşunu kamu malından çalarak yaptı, eko başkanın boynuna ilk ilmiği ben atayım. fakat dostu düşmanı böyle bir iddiada bulunamıyorsa kimseyi ilgilendirmeyen servettir. kimse de ağzını yormasın derum. (şive komiği yaptım gülün)

zombi

hak yeme hell yeah
Son zamanlarda dinlediğim en sayko şarkı olan adamlar eseri. Sanırım birkaç sene bu şarkıya takacağım ölmez de sağ kalırsam.

Hafif alkolle etkisi daha da artıyor.

Ciğerimi deliveren aşkı görün.
Tutun kolumdan beni fas'a götürün.
Dört mevsim yolunu bulup yasa bürünürüm.
Yarasa süper ama yaramasa karabasan.

loving pablo

icgqhs
pablo escobar'ı sevmek adı altında sinema filmi çekilmiş fakat normal hayatı ile çok bağdaşmayan şeyler var. pablo ve hayatı söz konusu olunca her halükarda izleniyor.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

esdemirei
Ah, sözlük, ah. Yaklaşık 2 yıldır ailesini öne sürerek görüşemediğim bir arkadaşım vardı. askerliğin ilk ayı soğuk konuşmasından ötürü konuşmayı kesmiştik. Gece İnstagram'ın Senin İçin Önerilenler kısmında bu arkadaşın abisini, abisinin son paylaşımında da bu arkadaşın ad soyadında başka kişi tarafından yapılmış etiketi gördüm. Etikete girince İçeriğe Ulaşılamıyor uyarısı aldım. Tarayıcının gizlilik özelliğinden bakınca da beni engellediğini fark ettim. Normalde bu tür şeyleri takan bir insan değilim. Günlüğüme karalar, zihnimden atarım. Ama nedense Bu 2 yıldan önceki yıllarda 2 yıllık muhabbetimiz aklıma gelince bu bana biraz koydu. Bir de engel yiyecek türden bir şeyler yapmamıştım. “Ne diye beni İnstagram hesabından engellediğini sormamın bir mahzuru var mı? Hem beni kendinden uzak tutan sensin, hem de beni engellemişsin.” şeklinde bir mesaj attım. Bana gelmiş, “Özür dilerim. Seni kırmak istememiştim. Neden engellediğimi açıkçası tam hatırlamıyorum ama büyük ihtimalle İnstagram'dan beni takip edersen diğerlerinin görebilecek olmasıdır” şeklinde mesaj atmış. Öncelikle bu arkadaş gibi nice insanlar “özür dilerim” cümlesinin içini dışına çıkarttığı için bu cümleyi kullananları ciddiye almadığımı belirteyim. Çünkü bir şeyi sık sık kullanınca ilk etkisini ve etkinin verdiği sonuçlar kayboluyor. Benim gibi arkadaşlık ilişkilerini önem veren birini, geçen zamanda tanıyamamışsan bu zaten senin arkadaşlığını sorgulatır hâle geliyor. Kaldı ki neden engellediğini bile hatırlamıyor. Bir insanı engellemek için zoruna gidebilecek bir neden olması gerekir. Kişisel nedenler. Bunu bile hatırlamaması bile üzücü. Arkadaşla ilişkimizin başlarında ailesiyle sorun yaşamıştık. Arkadaş intihara eyilim sahibi birisi. Ara ara bu meyilini kullanarak beni suistimal ettiği oldu. Bu suistimaline rağmen bağlantımızı koparmamaya çalıştım. En son yılbaşında iyi seneler şeklinde bir mesaj attığından beri yazmama rağmen telefon numarası telefonumdaydı. Ben de “Neyse. Ya hep ya hiç mantığında engellemişken tam engelle de hakkını yemeyeyim” şeklinde mesaj attım. Bana “Engellemek istemiyorum. Zaten konuşmuyoruz. Neden bu kadar sinirlendiğini anlamadım” demiş. O an çıldırdığım andı. Ya kendimde ya da bu ve bunun gibi insanlarda bir sıkıntığı olduğunu kendime söyledim ve konuyu uzatmanın yersiz olduğunu anlayarak “Haklısın. Neyse. Benimki de iş ki bunu sana sormuşum” deyip bu arkadaş dediğim kişiyle bağlantıyı koparmanın hak olduğunu anladım.