21 mart dünya down sendromu farkındalık günü

keskin nisanci
(bkz:farklı olmak normaldir)

ilk cümlede şunu söylemek gerekiyor, down sendromu bir hastalık değildir.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü. Bu genetik farklılığının daha da tanınmasına yardımcı olmak için çeşitli kampanyalar etkinlikler düzenleniyor. Farkındalığın '21 Mart' tarihinde olmasının nedeni ise yine kendileri kadar özel. 21. kromozomlarının 2 tane yerine 3 tane olması takvimlerde 21 ve 3 rakamını özel kılıyor. Dünya genelinde 6 milyon, Türkiye'de ise rakamların kesin olmaması nedeniyle 100 bin civarı insanın bu genetik farklılığı taşıdığı tahmin ediliyor.

test sürüşü

pasaj
Otomobil markalarının yeni çıkan araçlarını meraklısına, tutkunlarına deneyim ettirebilmek adına yaptırdığı sürüştür. Az önce bir firmanın aracina denk geldim. Yan kapısında şu ifade yer alıyordu: "test edin, geri getirmeyi unutmayın!

florence nightingale

pasaj
Osmanlı - rus savaşı (Kırım savaşı) esnasında istanbul'a gönüllü olarak gelen ve modern hemşireciliğin kurucusu sayılan florence nightingale, (lambalı kadın) ekibiyle beraber burada temiz ve düzenli bir hastane meydana getirmiştir. savaşta yaralanan askerlerin tedavilerini ve bakımlarını yapmıştır.

Şu anda da istanbul'da bulunup hizmet veren özel hastanelerden olan florence nightingale ismi pek de yabancı gelmeyecektir size.

sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

azrailin regl donemi
bazan diyorum arabaya atlasam ve çöl yolunda gece vakti sessizlik içinde yol alsam. olmasa ne bir kadın ne de bir uğraş hayatımda. sadece özgür hissedebileceğim bir ortamda hayatımı anlamlandırsam.

fakat ne çöl var ne de bu denli boşlayabileceğim bir hayatım.

güzel şey lan yaşamak. yeter ki özgür düşünün ve yaşamaya çalışın.

iyi geceler sevdiğim tüm kadınlar.

hubel

fiorabella
hoş gelen yazarımız. radyomuzun en önemli dinleyicisidir. bizi kırmayarak sözlüğümüze katıldı. zall geri isterse "artık vermiyoruz o bizim hub kişimiz oldu " diyeceğim

şaka bir yana donanımlı, nüktedan kişiliği ile yazdığını okutur hub. yazısı, artısı bol olsun. ulu manitu klavyesinin tuşuna zeval vermesin diyerekten Free'den "All Right Now" şarkısını buraya bırakıyorum.

gina haspel

siz hepiniz ben tek
CIA Direktörü için Trump tarafından aday gösterilmiştir. Senato tarafından onaylanırsa, ilk kadın CIA Direktörü olacaktır.
CIA'deki kariyeri boyunca işkence yapmak ve işkence kayıtlarının yok edilmesine müdahalede bulunmaktan dolayı suçlanmıştır.

pika sendromu

kadin kismisi cok yazmaz
besin dışı yabancı madde yeme alışkanlığıdır.
kimi zaman gerçekten vücuttaki demir, kalsiyum, çinko, B1 vitamini, B6 vitamini gibi eksikler nedeniyle kimi zaman da psikolojik sorunlardan dolayı gelişebiliyor.
Örneğin demir eksikliğinde toprak yemek gibi. Ancak demir eksikliğinde mi toprak yenir yoksa toprak yeme alışkanlığı geliştiği için mi demir eksikliği gelişir bu henüz tam net değildir.
işte kişinin tümden fiziki ve psikolojik muayenesinin yapılıp asıl eksik olan şeyin tamamlanması bu alışkanlığın terkinde yardımcı olacaktır.

ağaç adam sendromu

fiorabella
siğil oluşumuna neden olan "human papilloma" virüsünün yol açtığı bir tür deri hastalığıdır. dünya üzerinde ender görünen bu hastalık el ve ayaklarda oluşan siğillerin şekil değiştirerek ve mantarlaşarak organları kullanılmaz hale getiriyor.

uber

hubel
Abd kökenli uluslararası ulaşım şirketi.

Son zamanlarda uber şoförlerine yönelik saldırılar artmaya başladı. Taksiciler " emeğimizi çalıyor " diyerek ubere tepki koyuyor ama gidip ekmek parasını kazanma derdi olan uber şoförlerine saldırıyorlar.

insanların kaliteli hizmet talebini engellemeye çalışmak ve geçimini sağlamak için uber şoförlüğü yapan insanlara saldırmak tam da bu ülkeye özgü bir yabanilik.

edip cansever

hubel
ikinci yeni şairleri arasında gösterilse de, ikinci yeniyi de aşan, imgelerin geometrisini zorlayan büyük şair.

Sesli harfler

Sen, o benim, daha ne duruyorsun aşk kelimesi
Burası ben, gene bir sevdaya çağrıldı o yer
İnanma ellerimi deniz, ağzımı bulut ettiğime
Ağzım da, ellerim de dünyaya göre
Günüm aydınlıkla biter.

Tut ki ben her türlü görünmenin apayrısı
Gün günden sevdaya benzer
Bir adam düşünürsem şapkası maviyle gelen
Bir ekmek koparılsam işte o sıra
Benzer mi benzer sevdaya
Bir duruşum var çevresi gözlerinden.

Sanki yanımda gezdiriyorum aşk kelimesi
Uyanık, duygulu, her günkü yanımda
Bilmem ki ne yapsam, ne etsem bu sevinirliği
Kendimi görmeye parklara gidiyorum
Kiminin bana kiminin çaresizliğe elleri.

Kaçsam da bir türlü karanlık şimdi
Ne kadar aynı bir dünyadayız seninle
Aşka, dövüşe, maviye yetmek için
Biriyim, cesurum, var mısın ellerime
Bir başka sabaha kadar içelim.