confessions

nickotine

1. nesil Sefil - Akıllı

  1. toplam entry 310
  2. takipçi 11
  3. puan 5180

cıngıl

feronia
Radyo programları öncesinde veya sonrasında çalınan tanıtıcı, özel müzik parçalarına verilen isim olmakla birlikte; küçük üzüm salkımına da halk arasında cıngıl denir.

vecihi hürkuş'un hayatının filmleştirilmesi

blackandwhitememories

zenginsozluk.com/foto

Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş'un hayatının beyaz perdeye aktarılmasıdır.

Filmde Vecihi Hürkuş'un komutanı ve kayınpederi Ratip Albay'ı canlandıran Bahadır Yenişehirlioğlu; "Türkiye'nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir, Türkiye'nin ilk yerli uçağını tek başına üretmiş ancak yanlış anlaşıldığı için önce tebrik edilmiş sonra da izinsiz uçuş yaptığı için sürgün edilmiştir. Ruslara esir düşüp, Yılanlı Ada olarak bilinen Nargin Adası'ndan yüzerek kaçacak kadar da cesur biridir. Geç kalınmış bir proje. Bir halk kahramanımızı layığıyla tanıtıyor olmanın gururunu taşıyorum. Böylesine büyük bir projede yer almak benim için mutluluk verici" şeklinde konuşmuştur.

astana görüşmeleri

putintin
Suriye iç savaşının son bulmasına yönelik yapılan görüşmelerdir.

Türkiye öso'nun garantörü, İran Şii milislerin ve Rusya Esad'ın yani rejimin garantörüdür. Garantör ülkeler belirlenen çatışmazlık bölgelerinin son durumunu bugün Tahran'da görüşecek. Masada (bkz:#33234) nolu enrty'de belirttiğimiz idlib'de artan terör örgütü el kaide (htş) etkisi ana gündem konusu olacaktır.

4 8 15 16 23 42

the doctor
lost dizisindeki ne anlama geldiği hala belli olmayan sayılardır. sayılar dizide sıkça görülmüştür ve internette bolca teori ortaya çıkmıştır. buna rağmen yapımcılar sayılarla ilgili net bir açıklama yapmamıştır.

hurley bu sayılarla oynadığı piyangoyu kazanarak (yanlış hatırlamıyorsam) 120 milyon dolar almıştı.

halil inalcık

olacak o kadar
bugün gerek sözlükte bir eserinin paylaşılması gerekse yazılı basında hakkında çıkan anıt mezar haberiyle kendisini akıllara düşüren, hocaların hocası olarak anılan, türk tarihinin en büyük tarihçisi olarak kabul edilen "geçmişe dairin" duayeni.

dünyanın çoğu önemli üniversitesinde en az bir eserine rastlamak mümkündür. birkaç ay önce, hakkında trt tarafından çekilen belgeseli izlediğimde esasında ne kadar kıymet bilmez olduğumuz tekrar hatırıma düştü. özellikle osmanlı devletinin, saray, kültürel, siyasi ve ekonomik hayatlarının cozumlenmesinde çilingir görevi görmüştür. tabiki kuruluş ve yakın dönem türkiyesi ile ilgili çokça kitap ve makalesi mevcut.

25 temmuz 2016'da 100 yaşında vefat eden inalcik hocanın yarın ölümünün ilk yılı olması sebebiyle, kendi kendime bu girininde zamanlamasını manidar buldum.

ruhu şad mekanı cennet olsundur.

yazar bazlı konuşmak

demek ikimiz de ayni kadini sevdik
sözlüklerin interaktif bir ortam olması ile alakalı bir durum.

interaktif nedir? etkileşim; yanıtlanabilirlik; katılımcı. e peki öyleyse bu durum doğal mı? evet. şahsi fikrim bir konu üzerinde diğer düşünceleri irdelemek özgün anlatımın bir parçası. yoksa herhangi bir ruhsal bozukluğu kopyala yapıştır da iş görür. ama en başından beri interaktif sözlüklerin amacı salt ansiklopedik bilgi vermek değildi zaten. seviyeye dikkat edildiği takdirde bir beis görmüyor hatta daha keyifli ve faydalı olacağını düşünüyorum.

hitler'i hristiyan sanan dallama

keskin nisanci
Adolf hitler'in kavgam kitabını okuyan herkes hitler'in ne kadar koyu bir hristiyan olduğunu bilir. Tabi piyasada bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan tipler çok olduğu için artık kimse saf bilgiyi araştırma gereği duymuyor. Ayrıca derdini hakaret ederek anlatmaya çalışan kişi de karakterini ve cehaletini ortaya seriyor.

ey suriyeli düşmanı

ontolojik sancilarimin merhemi
“DEFOLUP gitsinler” dedin...
Suriyeli düşmanlığından başka bir şey bilmedin... Acımasızca saldırdın... Hedef gösterdin... Nefret söylemine tavan yaptırdın... Düşmanlığı körükledin de körükledin... Yalan yanlış bilgilerle Suriyeli düşmanlığına eşsiz katkılar sundun... Toplumda Suriyeli nefretinin oluşması için elinden geleni ardına koymadın...

*

Sonuç?

Sonuç şu:

9 aylık hamile bir kadını, yanındaki bebeğiyle birlikte kaçırıp önce tecavüz ettiler, ardından da kafasını taşla ezerek öldürdüler.

Yazının devamı : http://mobil.hurriyet.com.tr/yazarlar/ahmet-hakan/bu-senin-eserindir-ey-suriyeli-dusmani-40513437


Bir ahmet hakan sıçmığı. Yaşanan olayları suriyeli bir kadının tecavüzüne bağlayacak kadar yaranma çabasına girmiş. İnsanların bu kadar omurgasızlaşabilmesi hayret ettiriyor. Sanki ülkede ilk ve tek tecavüz vakası suriyeli bir kadın. Sebebi de burada istenmiyor olmaları tabii yersen. Olayın iç yüzünü bilmeden işgüzarlık yapmış kendince. Özgecan da suriyeliydi. O yüzden tecavüz edilip yakıldı değil mi? Daha bunlar gibi yüzlercesi varken, türk vatandaşlarından daha fazla imkana sahip olup, buna rağmen yapmadıkları çığırtkanlık kalmayan, sığındıkları ülkenin karısına/ kızına sarkan utanmadan sosyal medyada yayınlayan, en güzel tatil beldelerinin bile ağzına sıçan, buldukları her fırsatta insanın vicdanına oynayan bu insanlar istenmiyor diye yaşanan vahim olayı istemeyenlerin üzerine yık ? Yıkamamış, sıçmışsın.

instagram'dan silinen yemek fotoğrafı için bağış

blackandwhitememories
Amerika'daki açlık sorununa farkındalık sağlamak amacıyla hazırlanan dijital kampanyadır.

"Minnesotalı süt ürünleri çiftçi kooperatifi Land O'Lakes ve açlık konusunda çalışan yardım kuruluşu Feeding America elele verip bir kampanya hazırlamaya karar veriyor, ortaya da "Delete to Feed" isimli ilginç bir bakış açısı çıkıyor."

"Kampanyanın çalışma mantığı basit, siteye tıklıyorsunuz, Instagram hesabınızla giriş yapıyorsunuz, gördüğünüz yemek fotoğraflarınızdan istediklerinizi siliyorsunuz, sonra da kazandığınız rozeti sosyal medyada paylaşıyorsunuz. Sizin sildiğiniz her yemek fotoğrafına karşılık Land O'Lakes açlık çekenlere 11 yemek bağışlıyor. Gerçekten de "Delete to Feed" isminin vadettiği gibi, doyurmak için siliyorsunuz."

bigumigu

dönek

avni
dönmek eyleminde çığır açan kişilere kondurulan sıfat ki omerta yasasında cezası kesinlikle ölümdür.
günümüzde ölmek var dönmek yok insanlarına nadiren rastlanıyor maalesef. bu durumdan her ne kadar üç kuruşa en sevdiklerini sattıran kapitalist düzen sorumlu gözükse de tüm suçu düzene atmak fazla saflık olur kanaatindeyim.
sonra vay efendim insanlara güvenmiyor muşuz! özgüven fasa fisoymuş kollektivizm vırt zırt. hadi ya.

aslından güzel olan coverlar

goddess
ilk sıraya direk efsaneler efsanesi hypnogaja-here comes the rain again'i koyuyorum. aslı 1984 tarihinde britanyalı müzik grubu Eurythmics'in Touch albümünde yer alıyor. 2005 yılında ise hypnogaja coverlamış.yorumlar türk dolu, ayrılık hikayesini mi anlatan dersin, nasıl tanıştığını, nasıl ilişkiye başladıklarını anlatan mı. benim için de yeri çok ayrıdır.

90'lar deyince akla gelenler

overdose

Tam olarak ne sacmaladiginiz hakkinda bende en ufak bi fikir dahi olusmadi. Baska doksanlari yasadik dicem. O da ..oyle biseyde yok.
Cocuklar. doksanlarda cok afesersiniz ama bi sk olmadi. Sanatda siyaset ve bilimde...
X kusagiydik biz.
60'lar desem tarzi belli... sanati siyaseti...bilimi.
70 ler 60 larin tortusunu kapamakla heba edildi ama yinede bi akimi vardi...
80 lerr..ahh.. bildiginiz rezillik ama rezillikte olsa bi adı sanı vardı.
90'lar geçiş dönemiydi... gençligimizi anlamlandiracak ne bir sanatsal akim ne bir oluşum ne de bir başka arkasında durulacak saçma da olsa durum. Oluşmadi.
Hiç mi kayip kuşagin mesihi kurt cobainleri, asi pearl jamleri, aşkın nihili L. Cohenleri, nick caveleri bilmediniz... bu adamlar niye x kuşaginin mesihi acaba diye kayitlarinin sözlerine bakmadiniz. Sanal bebek ne nann. Pokemon kim. Hangi kirmizi etek ne tsubasasi.
Kayip kusak diyorum heey. X kusagi nann.
Power ranger. Diyor biri.. yook teenage mutant ninja turtles m.k olmadi volltran.
Biz o dönemde kendimizi nasil ifade edicez diye catlarken siz...
Hadi ordan yAa..hadi ordan.

bogdan bogdanovic

neptune
fenerbahçemize büyük katkılar yaptıktan sonra, nba takımlarından sacramento kings'e transferi gerçekleşmek üzere olan basketbolcu. yolun açık olsun bogdanovic, fenerbahçe taraftarı seni asla unutmayacaktır ve sen hangi formayı giyersen giy, daima fenerbahçe ailesinin bir ferdi olarak kalacaksın.

muammer aksoy

avni
31 ocak 1990'da evinin önünde fikirleri ve savundukları nedeniyle kurşunlanarak öldürüldü.
anayasa hukukçusu olan aksoy atatürkçü düşünce derneği kurucularından olup derneğin kurucu genel başkanı olarak görev yaptı.
suikast islami hareket adlı bir örgüt tarafından üstlenildi. o zamanki devlet politikası nedeniyle benzeri birçok cinayet gibi üstü kapatılmaya çalışıldı ve başarılı da olundu. ecevit iktidarı ile birlikte 1999 yılında başlatılan yoğun çalışmalarda da maalesef kesin sonuca ulaşılamadı. ancak onu kimlerin neden susturmak istedikleri malum.
başta din istismarcılığı olmak üzere çoğu kimsenin dile getiremeye cesaret edemediklerini yazdı hayati boyunca. aynen can dostu uğur mumcu, bahriye üçok, çetin emeç, turan dursun ve diğerleri gibi... evet hepsi aynı kaderi paylaştılar. susturuldular, ama onların her zerresinden onlar gibi yüzlercesi doğdu ve dünya durdukça doğmaya devam edecek.

sql

codeboss
SQL, ingilizce "Structured Query Language", Türkçe: Yapılandırılmış Sorgu Dili, anlamına gelir, verileri yönetmekte kullanılan database sistemlerini yönetmek, veri eklemek, sorgular yapmak v.b amaçlar için kullanılır, her ne kadar programla dili olarak kabül edilmese de (ne alakaysa), stored functionlar, triggerler, inline table valued functionlar v.b birer programlama dili olarak yazılır.

örnek bir function ;

zenginsozluk.com/foto

SQL dili kullanan veritabanlarına örnek vermek gerekirse ;
Mssql
Sybase
MySQL
PostgreSQL
Oracle
IBM DB2
IBM Informix
Progress
Firebird
Access

dilleri en bilinenlerdir, son günlerde bigdata yönetiminde kullanılan noSQL konusuna şimdilik girmeyeceğim

bahriye üçok

avni
1990'lı yıllarda derin devlet aracılığı ile planlanan cinayetlere kurban verdiğimiz ankara üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim üyesi aydın insanlardan biri.
6 ekim 1990'da evine gönderilen bir kitabın içine yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu yaşamını yitiren üçok islam dininin bazı çevrelerce bilinçli olarak yanlış yorumlandığını yılmadan, yorulmadan, korkmadan savunmuş ve malum çevrelerce susturulmuştur. cinayeti işleyenler 1990'lı yıllardaki nice benzeri gibi bulunamamış, bulunamaması için dönem iktidarlarınca tüm devlet olanakları kullanılmıştır.
bülent ecevit başbakanlığı döneminde davasının 1999 yılında tekrar açılmasıyla mayıs 2000'de failler yakalanmıştı.
kitap express kargo istanbul çemberlitaş şubesinden ilim araştırma vakfı tarafından adına kargoya verilmiş.

gary payton

frante
jordan'ın belası, nba'da sezonun en iyi defansif oyuncusu seçilen tek oyun kurucu, top çalma dehası nedeniyle eldiven lakabını almış adam. kariyerindeki tek şampiyonluğu emekli olmadan 1 yıl önce miami heat ile yaşadı.

bana göre -emekliler içinde- son 25 yılda stockton ve kidd ile birlikte ligin en iyi oyun kurucularından biri.türkiye'nin diğer dünya ülkeleri arasındaki yeri

kaptonur
Çomarlara göre dünya sıralamasında olan türkiye hiçbir bokda sıralamada üst tarafta değildir. Hayatında bulunduğu şehirden dışarı çıkmamış insanlar dünya ülkeleri ile türkiye'yi kapıştırabilir ama gel gelelim yurt dışına çıkan insanlar durumun vahamiyetini çok iyi biliyor. Gönül isterdiki çomarların bildiği gibi olsaydı ama bildiğiniz gibi değil!

bremen mızıkacıları

keskin nisanci
grimm kardeşler'e ait bir masal. çocuklar için ama büyükleri de etkilemiş bir masal.

kedi, köpek, horoz ve eşekten oluşan müzik grubunun hikayesi. Masalın kısaca konusu şu şekilde: Sahiplerinin kendilerine kötü davranmalarından dolayı evlerinden kaçan veya ayrılan bu dört kahraman, Bremen şehrine gidip şehir bandosunda müzisyen olmak amacıyla birlikte yolculuk ederler. Bu yolculukta kahramanlarımız, "dört dörtlük" deyiminin ilk anlamıyla "birlik" olurlar, korkularını birbirlerine destek vererek yenerler, konaklamak düşüncesiyle gittikleri evde karşılarına çıkan haydutlarla birlikte mücadele ederler... Öte yandan bu yolculuk, kahramanlarımızı, "dört dörtlük" deyiminin ikinci anlamında, onları "tam, kusursuz, mükemmel" diye tanımlanan harika bir dostlukta birleştirir; onları "Bir elin nesi var, iki elin sesi var!.. Birlikten kuvvet doğar!..." sözlerine örnek olan bir sonuca ulaştırır!

adalet mülkün temelidir

matarama su ko
arapçada da el-adlü esasu'l-mulk ( العدل اساس الملك) vecizesi vardır. aynı anlama gelir.


zenginsozluk.com/foto

latincede de justitia est fundamentum regnorum vecizesi vardır. avrupa saraylarında mevcuttur. tamamen aynı anlama gelir.


zenginsozluk.com/foto

türkçe yazılmış siyasetnamelerde de Beglik köki ol könilik yolı sözü geçmektedir, ki hemen hemen aynı anlama gelir.

kadim iran devlet anlayışından doğup hem romalı hem arap devlet adamlarını etkileyerek dünyaya yayılmış bir aforizma olması muhtemeldir.

adalet yürüyüşü

monster degree
Yürüyenlere günlük sporlarını yaptırmış olmaktan öteye geçemeyecektir.

Dalga geçmiyorum ya da küçümsemiyorum. Sadece bunun ne kadar geç alınmış ve ne kadar faydasız bir aksiyon olduğunu söylemeye çalışıyorum.

Hastayı henüz o yaralıyken kurtaracaktık, hasta ölüp de ebedi yolculuğuna uğurlandıktan sonra değil.

din kültürü ve ahlak bilgisi dersi

mia
başıma bir şey gelmeyecek ise zannımca son derece gereksiz ve temcit pilavı misali her yıl tekrarlanan müfredatıyla ortaokuldayken geçer not alamama sorunu yüzünden proje aldığım ve ucundan geçtiğim için sinirlerimi yıpratan, sadece islam dinini içerip diğer dinler ya da ahlak hakkında bahsetmeyen dersimsi.

hayal kurmak

ontolojik sancilarimin merhemi
insanlar kendilerine hedef koyarak hayal kuruyorlar. iş konusunda hayaller, tatil emeklilik, çocuk, ev yaşam bla bla.. gerçek dünya içinde tasavvurlar oluşup duruyor. tamam da hayat küstah yani.. biz planlar yaparken o bildiğini okuyor. plan dedim şimdi de evet yani hayalleri planlara ipotek ediyorlar. olmuyor işte.. o . hayale artık hedef demek daha doğru. ulaşıldığında mutluluk hissi geliyor mu ? yani ben zannetmiyorum şunu elde ettim de mutluyum diyebilecek çok fazla kişi olduğunu gerçekten hissederek. oraya ulaşmak bile bu kadar yavan, gerçekliğin içindeki hayallerde. süreç var. neden insanlar süreci küçümsüyor? süreç, yolculuk çok tatlıdır aslında. o hayal kurduğu yere ulaşamasa bile süreçten zevk alsa aslında mutlu olacak biraz. ki hayallere boğmasa da olur kendini gerçeklikte. basit kilometre taşları olsa da yeter. arasında güzel yolculuklar var. bunun dışında hayali bambaşka bir evrende de kurabilir. mesela Sen ve ben bu dünya dışında farklı mekan ve zamanlarda kendimizce yeni hayaller yaratamaz mıyız ? elbette..
insanlar sevdikleri ile hayal kurarken bile bu dünyaya bağlı kalıyorlar. adam diyor ki kadına; şunu bunu yaparım senin için. tamam da hayal işte onu duymak o anda hoş geliyor. elbette gerçek olamama ihtimali var. ki genelde gerçekleşmiyor. zaten romantizm dedikleri bu olsa gerek. ben diyorum olayı başka boyuta taşımalı. ferhat şirin modundan çıkıp yeri gelir anime tadında hayaller kurmalı. hem zararsız hem de acayip tatmin edici..

bambaşka dünyaları düşünemez mi insan ? orada koltuktan uzaklaştığımızı, gökkuşağının bittiği yerde cüceleri dolandırıp altınlarını aldığımızı ve sonra ne bileyim orta çağın sefaletine bir nebze çare olduğumuzu düşünmek!?
gibi gibi..
yapılır yani.

yazar seçiminde seçici davranmak

masal
Emekleyen, yavaş yavaş yürümeye başlamış bir sözlük için ahmakça olur. Bunun yerine, Yeni bir sözlüğe üye olup 10 çaylak entrysi yazma motivasyonundaki yazarları tecrübeleri yoksa bile içerde şekillendirmeye çalışmak. Öğretmek, yönlendirmek. Böylece yazarlarıyla büyüyen bir sözlük olur burası. He illa arisrokrat bir kesim istiyorsak bir de mülakat koysunlar. 5 10 kişi takılırız.

sözlük yazarlarının en sevmediği insan tipi

monster degree
Hayatları rezervasyon usulü üstüne kurulu insanlardan hiç hazzetmiyorum ben.

Şöyle ki; arkadaşlıklarında odağa koydukları insanları sürekli değiştiren, stabiliteden uzak, kendi kafamdaki 'kaypak' tanımının sınırları içine koyduğum cinsler bunlar. Zamanla her şeye alışıyorum da dün gayet düşünceli görünüp bugün sizi iplemeyen, yarın boş zamanlarını dolduracak bir meşguliyet bulamayınca yine size sarabilecek, değer verme mefhumundan yoksun insanların varlıklarına alışmanın yakınından bile geçmiyorum.

jack london

olacak o kadar
alkolik bir amerikalı yazar.
'yanımda birileri varken canım hep içki içmek istedi. etrafta kimse yokken de tek başıma içerdim.” diyecek kadar alkole düşkündü. london içkiye beş yaşında, alkolik üvey babası onu kovayla bira almak üzere birahaneye gönderdiğinde başlamasıyla övünürdü. on dördüne geldiğinde koca adamlar gibi içmeye başladı. en azgın döneminde günde bir litre kadar viski içer, sonra da sık sık kaza geçirir ya da avarelik yapardı. bir defasında o kadar sarhoş olmuştu ki, tökezleyip san francisco körfezi'ne düştü. yunanlı balıkçılar tarafından kurtarılana dek amaçsızca sürüklendi.
london yazılarından bir milyon dolar kazanan ilk amerikalı yazar oldu. aynı zamanda sağdık bir sosyalist olan london'daki bu çelişki gözlerden kaçmıyordu.
söz: ''işçi sınıfı kontrolü ele geçirse, şu london denen adam gününü görür. telif ücretini alabilmek için milis kuvvetlerini çağırmak zorunda kalır.”
mark twain

homo naledi

blackandwhitememories
soyu tükenmiş bir alt türdür. Bulunan fosillerin 250bin civarı yaşında olduğunu belirtmek gerekiyor. Her ne kadar günümüz insanlarına benzeyen çok yapısı olsa da "ilkel" yapıyısıyla da konumunu korumaktadır, özellikle kafatası yapısı. Evrim ağacında yerini alır mı almaz mı o konu hakkında yazılmış kaynaklara dair bir fikrim yok. Zaman gösterecektir.


zenginsozluk.com/foto