confessions

ihtiras limani

1. nesil Yazar - mantıklı

  1. toplam entry 1130
  2. takipçi 24
  3. puan 22157

feminen

fiorabella
zengin sözlük başlığında yazdığım yazıdan içinden cımbızla çekerek kendi anlamak istediği gibi anlamış ve silinen entrysinde uzun uzun anlatmıştır. bir yazarın kendi nikaltına yazdığının ironisini anlamamıştır.
eğitiminden bahsetmiş. ülkede eğitimli insanların olması çok güzel. iyi bir eğitim aldığını söylemiş. eğitim kapıştıracaksak kendisinin boyu kadar sanırım diplomam var. sertifikaları saymıyorum neyse konumuz bu değil.
saldırgan olmakla suçlamışım onu. dominant tavır ile uç frogsiyonlarda fikir savunulmaz bu antipatik gelir yazmıştım. evet kesinlikle öyle. ataerkil olmakla suçlamış. ben bu toplumda yaşayan kadın bir bireyim. feninizmin tanımını gayet iyi biliyorum sizden öğrenecek değilim. kaldı ki bu konuda kanaat önderi değilsiniz.

sözlüğe kaydolduğumdan beri dikkatimi çeken tek şey bu yazarın sürekli tartışma çıkardığı. naif olduğunu belirtmiş. sürekli ..... kelimeleri ile cümle kuran kendisi. savcıya ne diyecek merak ediyorum onto beni taciz etti seni... yaparım mı diyecek?

evet tahrik unsuru yazdım lafımın paşalar gibi arkasındayım. her şeyin doğrusunu sen bilmiyorsun. insanları tahrik edip tartışmaya çekiyorsun sonra zeytinyağı gibi sıyrılıyorsun.

ontolojik sancilarimin merhemi

kozmos
çaylak olduğu için girdi giremiyor. paylaşmamı istediği cümlelerini şöyle bırakayım;

uçurulmamı talep etmiş fakat uçurulmamışım. uçurulmayı bizzat talep ettim ve evet uçurulmadım. ortaya yazılan bir giri için “ sözlüğün seks alimi de geldi” diyerek beni refere edip, nickaltında anladığın türden cevap alınca ağlamayacaksın. mahkemeye mi vermek istiyorsun? buyur ver. instela'da da en son mahkemeye veriyordun milleti, özür dileyip, ağlayan ve ardından kovulan sen olmuştun hatırla. gittiğin her yerde kaos sebebisin. sadece inandığın fikirleri savunmuyorsun, insanların hassas noktalarına, kutsal saydığı değerlerine dokunup, bam teli sınırlarında dolaşıyorsun. şurada tartışma yaşayıp çirkinleşmek zorunda kaldığım ikinci yazarsın. diğerini de tanımazdım etmezdim özelden anneme küfredene kadar. her neyse eğitimimden bahsetmişsin, iki üniversite bitirdim. ciddi bir eğitim aldım, burada paylaştıklarım da çerez. laf olsun torba dolsun diye. yani edebi yönümden bahsetmeni isteseydim, buna cesaret edemezdin.

eğer sana “s.kme” iması yaptıysam, sözlüğe geldiğin günden beri hepimizi teker teker “s.k.yorsun” ne yapalım, toplanıp mahkemeye mi verelim seni. burada durmayacağım zira çifte standart yapıldı. dilediğin gibi at koşturabilirsin.

ontolojik sancilarimin merhemi

sos
çaylak olması üzücü. iyi bir yazardı. güzel yazıyordu. bazı ağır felsefik materyaller içeren yazılarını anlayamasam da olsundu. nick'i bile aşırı özgün. nick'ini acaba bir kitap ismi mi diye google'lamıştım bir keresinde sonuçlarda ilk zengin sözlük çıkınca anlamıştım kitap ismi olmadığını.

ontolojik sancilarimin merhemi

fiorabella
çaylak yapılmasına karşı çıktığım yazardır. br tartışma olduysa tartışmaya giren iki yazar çaylak yapılır. ya da ikisi de yapılmaz. lütfen tahrik unsurları göz önüne alınsın. sürekli yazan, yazdıklarıyla sözlüğe güzel pencereler açan yazarı kaybetme lüksümüz olmamalı.

ontolojik sancilarimin merhemi

hamlet
Çaylak yapılarak haksızlığa uğradığına inandığım harikulade yazar. Kendisinden şu sözlükte bir adet daha bulamazsınız. Kıymet bilmiyorsunuz sevgili yönetim. içine girdiği tartışma ortamını hemen hemen baştan sonuna kadar uzaktan izledim. Ceza almasını gerektirecek bir durum olduğuna inanmıyorum. Naçizane tavsiyem: Cezalarınızı verirken Başka yazarların ne hissettiğine değil, yazılı bir kanuna bakınız.

çizik saç stili

fiorabella
yanların kısaltılıp üst tarafında ince bir çizgi olan saç modelidir. Cristiano Ronaldo'nun öncülüğünü yaptığı bu akım halen erkekler arasında popüleritesini korumaktadır.

çizik saç modası aslında nazilerden gelen bir modeldir. adolf hitler'in bu modeli kullanması ona bağlılığını kanıtlamak için nazi askerleri ve hitler'i destekleyen halk arasında da yaygınlaştı.

özellikle nazi askerleri bu saç stilini gelenek haline getirdiler. yahudilere işkence eden, öldüren her asker kafasına bir çizik atıyordu.
o dönemlerde bu çizikler saçın daha geç çıkması için bıcak kullanılarak yapılıyordu.

ben bu yazıyı sana yazdım

azrailin regl donemi
ben bu yazıyı sana yazdım ama sen hiç okuyamayacaksın biliyorum. zaten okuma da okursan benim için çok önemli olduğunu anlayıp geri döneceksin. dönme de zaten. her geri dönüş gidişleri daha kötü yapıyor.

ankara ya geldiğin günü ve sana ankara yı gezdirişimi hatırladım. ne de güzel geçmişti o kış. ankara güzeldi ama seninleyken kardeşim kadar yakınımdayken güzeldi. şimdi ise ankara benim için..

Ankara'da şimdi bir kış günü. kış ama bahar gibi havalar. görüyorsun ya kışlar bile eskisi gibi tat vermiyor.

o yüzden gelsen de eski tadı alamayız. keşke o aldığımız tadı sıradanlaşmış ve heyecanı tükenmiş olarak görmeseydin. farkındalığı o kadar da anlattım oysaki.

taşa konuştum çiçek açtı. kuşlara anlattım dile geldiler ulan. bir sana anlatamadım kendimi.

beyin nakli mümkün olduğu gün kendimi feda edeceğim naklin için. benim gibi düşünebildiğinde ölmek isteyeceksin.

unicorn

warmhole
masum ve saf olduğuna , kanını içene ölümsüzlük getireceğine fakat öldürmenin de lanet getireceğine inanılan, tek boynuzlu at şeklinde tasvir edilen mitolojik hayvan.

kol düğmeleri

mars yolcusu
"O aslında geçici bir heves değil, sen yokken bile varmışsın gibi hayatı devam ettirebilmekmiş.
Cesaret senin gibi yüreklerde gizliymiş.
"Hayatınızın sonuna kadar yaşamadıkça, talihinizden şikayet etmeyin" demiş Çehov.
Bunu sen öğrettin bana.
Unutturmadın.
Ne uzaklıklar engelmiş ne de bir başkası var olanı değiştirebilirmiş.
Kol düğmesi farklı kolda aynı amaçla birleşmeyi bekleyen.
Ve bir gün o da olur denen hiçbir şey aslında avuntu değil gerçeğin ta kendisiymiş.
Bizim gibi der şarkı..yarım kalmışlar için..
Biz kalabilenler için yazılmış.."
(Alıntı)

Kol düğmeleri, bir barış Manço şarkısıdır.


radura işareti

fiorabella
iyonize radrasyon verilerek raf ömrü uzatılan gida paketlerinin üzerindeki işarettir.
yiyeceklere X ışınları, gama ışınları ve hızlandırılmış elektron ışınları verilir. genellikle yüksek dozda radyasyon içeren gama ışınları daha çok kullanılır.

böceklenmesin diye hububatlar, filizlenmesin diye patates, soğan, yumrulu meyve ve sebzeler, kabuklu yemişler ve yağlı tohumlar, baharatlar, ıhlamur gibi kurutulmuş otlar, tavuk, kırmızı et, çiğ balık, deniz ürünleri de parazit açısından bu işleme tabi tutulur.

bu yöntem ülkemizde 1994yılı itibari ile kullanılmaya başlamıştır. ışnlama işlemi ülkemizde iki tesiste yapılıyor. biri Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nun (TAEK) Sarayköy yerleşkesindeki tesisi, diğeri ise özel sektöre ait Co 60 kaynaklı bir gama ışınlama tesisidir.

ürün alırken paket üzarindeki armadan ışınlanıp ışınlanmadığını kontrol edebilirsiniz. kişisel olarak bu ürünlerden almamaya dikkat ediyorum.

zenginsozluk.com/foto


kuantum zeno etkisi

warmhole
atom altı ölçekte nesnelerin gözlemden etkilenerek gözlem yapılan sistemde değişimin durması olayıdır. kuantum teorisinin öngörülerinden biridir. seyredilen çaydanlık hiç kaynamaz durumu. ayrıca doctor who izleyenler bilir ağlayan meleklerin olayı da budur.

aşk

moviebird
Şu devirde var mı yok mu diye tartıştığım bir mevzu aşk... Aşkın yerine para geçti. Para uğuna aşk yaşıyoruz diyorlar. Menfaat ise başlı başına bir sorun...
Peki ya ego?
Bakın ne anlatacağım. Babamın bir arkadaşı öldü kısa zaman önce neden mi? Stresten... Karısının terfi edişine ve başarısına tahammül edemedi ve mezarı boyladı.
Böyle bir dünyada aşk olur mu? Siz cevap verin...
İlişkiler vıcık vıcık olmuş. Değerlerimizi yitirdik, yitirmeyenler arada kafayı yiyorlar.
Ne olacak bu işin sonu dostlar?

en iyi türk ölü türk'tür

fiorabella
eski yunan dışişleri bakanı Teodoros Pangalos'un Skai radyosuna radyosuna verdiği beyanatın faşist söylemidir.
tanıdığı tüm türkler kötüymüş. hiç iyi türk tanımamış mış mış. o değil de ben bunlar gibi cırlak millet görmedim. kemençe bizim, baklava bizim, hacivat - karagöz bizim "omo torklor bonloro çoldo" minvalinde uluslararası platformlarda sızlanırlar, o yetmez pontus, bizans davaları güderler. bazıları ise türklere laf atmazsa ölecek hastalığına tutulmuştur.
kaynak

zika virüsü

fiorabella
Aedes aegypti cinsi sivrisineklerin bulaştırdığı Flavivirus grubundan bir RNA Virüsüdür.
İlk olarak 1947 yılında Uganda'da Zika Ormanı'nda bir Rhesus maymununda keşfedilen virüs 1054 yılında nijerya'da insanlarda bulunmaya başlamıştır. ateş, başağrısı, kızarık gözler, döküntü, kas ağrıları ve eklem ağrıları gibi belirtiler gösteriyor.
özellikle hamile kadınları etkiliyor. zika virüsü düşüklere, erken bebek ölümlerine ve Mikrosefali (küçük kafa) sendromlu bebeklerin doğmasına sebep oluyor.

virüs cinsel ilşki ile de bulaşıyor. zia virüsü taşıyan sivrisinekler özellikle türkiyenin kuzeydoğusundaki illerde bulunuyor. türkiye'de sağlık bakanlığına rapor edilmiş 4 vaka var. bu kişilerin virüsü tatil için gittikleri küba'dan taşıdıkları anlaşılmış.

önleyici bir aşısı ve tedavisi yok. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'ne bağlı Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanlığı'nın raporuna göre ülkemizde 7 yıl içinde bir salgın bekleniyor.

bitmek bilmeyen 14 şubat geyiği

sos
aynı güne indirgenmesinin avantajları var...

nispetizm sendromunun yaşandığı bu devirde sude sevgilisinin aldığı pahalı pırlantanın fotoğrafını instagram'a koyar. yine aynı sendromdan hasta olan arkadaşı tuğçe de bunu görür. tuğçe'nin sevgilisi pahada hafif bir şey almıştır.

ve olaylar gelişir...

carmen

fiorabella
fransız yazar Prosper Merimee'nin hikayesinden uyarlanan operadır. opera metni halinde sözlerini Henri Meilhac ve Ludovic Halevy düzenlemiştir. fransız bestesi Georges Bizet tarafından sözleri notayla buluşmuştur.
il kez 3 Mart 1875'te Paris'te Opera Comique sahnesinde izleyicilere sunulduğunda beğenilmemiştir. oynanan eser büyük bir başarısızlığa uğradı. besteci bizzet aynı yıl ölünce eser tanındı ve tüm dünya sahnelerinde başarıya ulaştı.
opera dört perdeliktir. Don Jose adlı bir muhafız çavuşunun Carmen adında bir çingene kızına olan ve sonu cinayetle biten aşkını anlatır.

çayı şekersiz içmek

sos
3-4 senedir gerçekleştirdiğim eylem. kahveyi (her türlüsü) de şekersiz içiyorum. hemen hemen her şeyi hatta her şeyi şekersiz içiyorum. uzun zamandır bir bardağı karıştırdığımı hatırlamıyorum.

enginde yavaş yavaş

avni
güftesi vecdi bingöl'e, bestesi sadettin kaynak'a ait hicaz makamı nadidelerinden.
sözlerine istinaden bugün de bitti yavaş yavaş.

Enginde yavaş yavaş
Günün minesi soldu
Derdim bana arkadaş
Bugün de akşam oldu

Gölgeler indi suya
Kuşlar vardı uykuya
Gurbeti duya duya
Bugün de akşam oldu

Su uyur fısıldaşır
Gider yâre ulaşır
Yolcu yolda yaraşır
Bugün de akşam oldu

tarkan ahde vefasında harika yorumlamış.

80'ler müziği

fiorabella
bir döneme damga vuran müzikledir. özellikle kültürün daha az tükedildiği, eğlence sektörünün ön plana çıktığı 80'ler müziği birdenbire ortaya çıkmadı funk, rock, disco gibi müzik türlerinin kökeni 70'lerdi. Bu türler dans, hareketli ritimler, teknolojik olarak enstrümanlarla geliştirilsede zihinsel açıdan basit, akılda kalıcı ve eğlence sektörüne hitap eden parçalardı.

Özellikle 1983 yılında İtalya'da ortaya çıkan italian disco ( italo disco) disco funk olarak da bilinen bu akımın en büyük temsilcisi ” Modern Talking”di.

Dönemin en dikkat cekici figürleri ise döneme damga vuran Michael jackson ve Madonna idi. pop ve ar & be tarzında michael jackson'ın çıkardığı “Thriller” albümü milyon satmış” Beat İt” ” Billie Jean” ve albüme adını veren “Thriller” şarkıları o yıllarda hit olmuştu.

Madonna ise o yıl çıkardığı ” like a virgin” albümü ile fırtınalar koparmıştı. 1989 yılında çıkardığı Like a Player” albümü ve aynı adı taşıyan şarkı klibinde Hristiyan dünyasının kutsallarına zarar veriyo,r İsa'yı zenci olarak betimliyor, İsa ile birlikte oluyor sebebi ile Vatikanın ve Hristiyan dünyasının tepkisini çekmiş Papa tarafından yasaklanılması istenmişti.

Opus, A-Ha, Alphavile, Pet Shop Boys, Europe, Duran Duran gibi gruplar liste başı olmuştu. Opus ” Live is Life” ile dünya gençliğini ayağa kaldırmıştı.

Sürekli gruplar kuruluyor eğlence sektöründe tutunabilirse kalıcı oluyorlardı. Bu yüzen 80'li yıllar tek albümle parlayıp sönen gruplara sahne oldu.

80'lerde Hareketli disco, pop popülerliği sürerken rock türü kesin bir çizgi yakaladı ve Metal, Glam metal, Hard metal gibi türlere ayrıldı. rock ve metal müziğin altın çağını yaşadığı ve alt türlerinin ortaya çıktığı 80'lerde Hard rock ve glam metal türlerinde şarkılar döneme damga vururken heavy metal'de özellikle Ozzy Ozbourne'nin solo kariyerinde başarıya ulaşması ile heavy metal grupları ve şarkıları o dönemden günümüze kadar popülerliklerini korudular.

Hard rock ve Glam metal türünde Kiss, Mötley Crüe, Quiet Riot, Scorpions, Whitesneak, Poison, Cinderalla, Europe, Twisted Sister,Queen gibi gruplar öne çıkarken. 70'li yıllardan Aerosmith ve Alice Cooper'ın dönüşleri de muhteşem oldu.
Amerika çıkışlı grupların yanında Iron maiden, Judas Priest, Dio gibi britanya çıkışlı gruplar da dönemin starları oldular. Speed Metal'in öncüsü Motörhead popüler olurken daha aşırı, agresif Metal alt türleri olan Thrash Metal, Black Metali Death Metal türlerinde , Metallica, Slayer, Exodus, Antrax, Megadeth gibi gruplar da o dönemin yıldızları oldular.

Hair Metal akımı o dönemde ortaya çıktı. Saç metal olarak da bilinen bu akım, erkek egemen grupların üyelerinin çoğu zaman uzun stilde saçlara sahip olması, makyaj yapması ve spandex giysiler giyerek androjenik bir görünüm elde etmesiydi. Bon Jovi, Van Halen, Aerosmith, Def Leppard, Guns n 'Roses ve Poison, o dönemin hair metal gruplarıydı. 1980 ler rock ve metal müziğe damga vururken ancak dönemin tartışmasız yıldız grubu Guns N Roses olmuştu.

türkiye cumhuriyeti 100 üncü yıl marşı

azrailin regl donemi
kuruluşta istiklal marşı, 10. yılda onuncu yıl marşı olur da 100. yılda marşız olur mu?' temalı muhtemel yapılacak olan, günümüz türkiye' sini anlatan olası marştır.

beyle;

garbın afakı çelik zırhlı duvar san tic ltd şti
tüten en son ocakbaşı
canı cananı bütün varımı alsın icra dairesi
çatma kurban olayım çehreni botoks kliniği
kahraman ırkıma bir gül çiçekçilik
patron çıldırdı vecd ile bin secde
on yılda onbeş milyon genç iş adamları derneği

zihin

hamlet
Bilinç olarak ele aldığımda bütün varlığın yegane sebebidir bana göre.

Ayrıca insanın, doğaya bile karşı koymadaki başarısının arkasındaki gücüdür. Yanlış kişilerin elinde çok tehlikeli bir silaha dönüşme kabiliyeti ise diğer her şeyden fazladır.

ihtiras limani

fiorabella
açtığı başlıklar, kurduğu cümleler, yazdığı entryler ile bilgilendiren, dinlendiren, sözlüğün en kaliteli 3 yazarından biridir. duruşu, hayatı okuyuşu, olaylara bakışı, yorumlayışı ile takdir ettiğim yazardır. üretken insanların çevresindekilere yaşam alanı sunduğuna inananlardanım. psişik vampirler gibi insan enerjisi sömürmezler. sanal mecralarda ise yazdıkları ile size bir nefes alma alanı oluştururlar. ihtiras limanı da bu insanlardan biridir.

psişik vampirlere karşı yazsındır. okunasıdır. yazırı, okuru bol olsun diyerek buraya "cats" müzikalinin en güzel şarkılarından biri olan "memory" şarkısını "Jose Carreras" yorumu ile bırakıyorum.

paranoid şizofreni

fiorabella
şizofreninin en yaygın türlerinden biridir. klinik muayne ve bazı testler dışında saptanmaları zordur. duygusal sorunlar ve katatonik belirtiler göstermezler.
semptomları şöyledir.

1) Takip edilmek hissi

2) Özel olduğuna, özel bir görev için Dünya'ya gönderildiğine, kendisine özel bir görev verildiğine, vücudunun aslında doğaüstü olduğuna inanma

3) Kıskançlık

4) Emir veren ya da tehdit eden sesler duyma

5) Aslında olmayan kokuları ve tatları aldığını hissetme

6) Düşünsel bozukluklar ve bir inanca saplantılı bir şekilde bağlanma, ritüelleştirme

7) Gerçek olmayan, yanılgısal veya sanrılı düşünce ve inançlar

8) kendi kendine konuşma.